Dobry lider to dobry przywódca

Czy aby być liderem trzeba być urodzonym przywódcą? A może sukces dobrego menedżera opiera się na wypracowywaniu w sobie odpowiednich nawyków i systematycznym działaniu?

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym tekstem z serii – Co znaczy być dobrym liderem?

Wielowymiarowość lidera

Na liderze spoczywa ogromna odpowiedzialność. Nie chodzi tylko o dobre wyniki w pracy, ale także – i może przede wszystkim – o zespół. Dobry zespół bowiem przekłada się na efektywną pracę, a ta – na odpowiednie wyniki, dotrzymywanie terminów, a finalnie: na sukcesy firmy. Lider więc musi posiadać predyspozycje, które sprawią, że będzie miał posłuch.

Charyzma i inteligencja emocjonalna muszą jednak iść w parze z ciężką pracą – odpowiednimi nawykami i systemowymi działaniami. Dobry lider słucha i rozumie swoich pracowników, ale także jest kreatywnym przełożonym, potrafiącym w logiczny sposób wyciągać wnioski. Rozumie potrzeby osób z którymi współpracuje, ale i przedsiębiorstwa. Dba o sukces i samopoczucie wszystkich w zespole, ale jest także produktywny i pilnuje wyników. Do ich osiągania jednak zachęca poprzez dialog – nie poprzez kary, krzyki i uwłaczanie.

Przywódca umie wpływać na innych

Autorytatywne wydanie polecenia nie jest jednak drogą do sukcesu. Podobnie, jak umniejszanie wartości swoich pracowników, aby zaznaczyć swoją pozycję. Argument siły nigdy nie działa. Tak, jak nie działa wskazywanie gotowych rozwiązań, zamiast motywowania do poszukiwania wyjścia z nawet z trudnych sytuacji.

Tym samym, dobry lider jako dobry przywódca przede wszystkim słucha tego co się dzieje wokół niego. Później wyciąga wnioski, a na koniec – dzieli się swoimi uwagami. Przekazuje je jednak w taki sposób, aby nawet poprzez krytykę czegoś uczyć. Nawet więc, jeżeli nie zgadza się z pewnymi koncepcjami czy propozycjami – skutecznie to argumentuje. Umie też powiedzieć „dość”, bo wie, co jest najlepsze dla zespołu, jak i dla całej firmy. W swoich działaniach jest zatem zawsze sprawiedliwy bez względu na okoliczności

Ostatecznie – dobry lider potrafi przedstawić swoją propozycję i to w taki sposób, aby na koniec się z nim zgodzono. Fakt ten jednak nie może wynikać z apodyktyczności, a z wiedzy, jak i umiejętności komunikacji.

Dobry przywódca widzi i rozumie więcej

Partnerstwo w biznesie jest jednym z fundamentów na których zbudowany jest sukces Moore Polska Nie chodzi jednak tylko o kontakty z klientami – którzy są w centrum naszych działań – ale także o partnerstwo w zespołach i pomiędzy nimi. O partnerstwo, dzięki któremu Moore Polska w ogóle powstało – z połączenia Moore Rewit i Morison Finansista. 

Ponadto, nasi liderzy umieją skupiać wokół siebie pracowników i prowadzić ich przez najtrudniejsze projekty – bo są dobrymi przywódcami.

Dzięki temu powstała zdrowa struktura, w której prowadzenie dialogu wychodzi poza ramy spółki i przenosi się na kontakty biznesowe, czyniąc z Moore Polska doskonałego biznes partnera, umiejącego słuchać i wyciągać wnioski, działając zawsze z korzyścią dla klienta.

Szukasz biznes partnera, który słucha i rozumie więcej? Napisz do nas.

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Poznań
Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Dlaczego zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób i umiejętność przyjęcia ich perspektywy jest tak istotna? Jaki to ma wpływ na biznes?
Pytać znaczy nie błądzić – ale czy na pewno? Przecież nie każde zadane pytanie niesie za sobą klarowną odpowiedź. Dlaczego tak się dzieje?
Kim tak naprawdę jest dobry lider? Jak odpowiednio zdefiniować taką osobę? A może to niedościgniony ideał, który istnieje wyłącznie w wyobrażeniach?
3 lutego 2023 oddział PIBR w Gdańsku świętował swoje 30-lecie. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć Piotra Witka, Prezesa Regionalnej Izby oraz gospodarza spotkania. Z tej okazji udzielił również wywiadu, do którego obejrzenia serdecznie zachęcamy.
Bez rozwoju i podnoszenia kompetencji stajemy w miejscu. Dobry lider wie, że nie może do tego dopuścić – zarówno u siebie i u swojego Zespołu.
Podejmowanie decyzji to nieodzowna część pracy. Dobry lider wie, że musi podejmować je rozsądnie, bo w innym razie konsekwencje mogą być tragiczne.

Usługi