Podejmowanie decyzji to nieodzowna część pracy. Dobry lider wie, że musi podejmować je rozsądnie, bo w innym razie konsekwencje mogą być tragiczne.
Podejmowanie decyzji, to proces, w którym zbieramy, a następnie przetwarzamy informacje dotyczące przyszłych działań. Decyzja zaś, to nielosowy i świadomy wybór jednego z rozpatrywanych wariantów, które uznaliśmy za możliwe.1 Nie zawsze jest to proste. Dobry lider jednak musi posiąść tę umiejętność – sprawnego analizowania, odrzucania nietrafnych kroków i dokonywania wyboru.
Dlaczego podejmowanie decyzji jest takie trudne?
Podejmowanie decyzji oznacza, że bierzemy za coś odpowiedzialność. Branie odpowiedzialności natomiast, to przyjmowanie z całym dobrodziejstwem inwentarza powodzenia lub porażki w danej kwestii. Jeżeli zaś istnieje choć procent szans na niepowodzenie – nie jesteśmy skłonni do wyrokowania. Jest to wyjątkowo trudne w biznesie, gdzie jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale za wizerunek firmy, budżet, czy największą wartość w organizacji – ludzi.
Wpływ jednak na trudności w podejmowaniu decyzji może mieć wiele kwestii – nie tylko strach przed porażką. To czasem również lęk przed tym, że coś nie będzie wykonane perfekcyjnie. Perfekcjoniście bowiem niesamowicie trudno jest podjąć decyzję – nigdy nie ma pewności, że jego kroki nie okażą się być idealne. Konformiście też jednak ten proces nie przyjdzie łatwo. Osoby przejmujące się za mocno opinią innych i ciągle pragnące zadowalać wszystkich wokół także nie są decyzyjne.
Brak pewności siebie, to kolejne utrudnienie – i jest to coś, czego dobry lider nie może mieć. Oczywiście, nie chodzi o butę, ale świadomość tego, ile jest wart i że nie bez powodu zajmuje pozycję lidera. To bowiem zdecydowanie ułatwia analizę toczącą się przed podjęciem decyzji. Nie inaczej jest w przypadku wąskiej perspektywy. W procesie podejmowania decyzji skupienie na celu jest kluczowe, ale nie można zapominać o szerokim obrazie sytuacji. Natomiast to prowadzi do braku dostatecznej wiedzy i informacji. Nigdy nie można podejmować decyzji bez zrozumienia całego zakresu sytuacji, bo można wówczas ominąć istotne elementy.2
Jak skutecznie podejmować decyzje?
I choć może się to wydać stwierdzeniem-wydmuszką, to faktycznie chodzi o praktykę. Tylko dzięki praktyce jesteśmy w stanie finalnie osiągnąć taki stan, w którym podejmowanie decyzji nie sprawia nam trudności. Przede wszystkim – zdobywamy doświadczenie, poszerzamy naszą wiedzę i mamy za sobą pewien bagaż sytuacyjny, z którego możemy wyciągać wnioski. Możemy zatem analizować nasze decyzje na przestrzeni jakiegoś czasu – te trafne i te chybione. One – sukcesy i porażki – pozwalają nam zrozumieć, co robimy dobrze, a gdzie jeszcze popełniamy błędy. Nie mniej ważne jest nad nimi pracować.
Od czegoś jednak trzeba zacząć. Dobry lider zaś wie, że początkiem całego procesu podejmowania decyzji jest właściwie określenie problemu oraz wyznaczenie odpowiednich celów. Patrzenie na sytuację z innej perspektywy, analizowanie jej, czy szukanie alternatyw są równie ważne. Podobnie jak określanie obszarów niepewności, czy rozważanie innych, powiązanych decyzji. To bowiem, że o czymś decydujemy danego dnia, może nieść swoje konsekwencje – i te dobre i te złe – w przyszłości; tej bliższej oraz dalszej.3
Dobry lider wie zatem, że nie może podejmować decyzji obarczony emocjami – chociażby strachem, czy to przed porażką, czy to brakiem perfekcjonizmu, czy oceną innych. Nie może również kierować się własnymi upodobaniami – jego celem jest dobro firmy i dobro jego zespołu. I to właśnie w tych kategoriach powinien rozstrzygać wszelkie dylematy. Powinien zaś w tym wszystkim pamiętać, że czas nie zawsze jest jego sprzymierzeńcem. Niekiedy musimy działać szybko, ale podejmowanie decyzji szybko, to również umiejętność, którą można nabyć. Na początek jednak – należy wyzbyć się strachu przed odpowiedzialnością.
Szukasz partnera biznesowego, który potrafi sprawnie podejmować decyzje w oparciu o wieloletnie doświadczenie i analizy? Moore Polska jest idealnym wyborem. Nie czekaj – skontaktuj się z nami!
Zapraszamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami z serii:
- Co znaczy być dobrym liderem?
- Dobry lider to dobry przywódca
- Dobry lider to szczery przełożony
- Dobry lider zostawia rację tym, którzy jej potrzebują
- Dobry lider szanuje innych
- Dobry lider nie rozkazuje, a zadaje pytania
- Dobry lider ma dar przekonywania
- Dobry lider umie wyrażać aprobatę
- Dobry lider pcha swój zespół do sukcesu
- Dobry lider ufa swoim pracownikom
- Dobry lider potrafi słuchać
- Dobry lider mówi zrozumiale
__________________________________________________
1 Zarządzanie. Teoria i praktyka, A. K. Koźmiński, W. Piotrowski; PWN, Warszawa 2002, s. 85-119.
2 W. Otwinowski, Podejmowanie decyzji w sytuacjach trudnych – kryzysowych, Przegląd Naukowo-Metodyczny. Edukacja dla Bezpieczeństwa nr 2, 2009, s. 111-117.
3 Żagiel UMW, Jak podejmować decyzje [dostęp:2023-01-17]