Dobry lider ma dar przekonywania

Czy dar przekonywania to faktycznie dar, czy można się tego nauczyć? Jak powinien przemawiać dobry lider, aby przekonać innych do swoich racji?

Perswazja to nic innego jak metoda oddziaływania na innych. Jej celem jest pozyskanie zainteresowania oraz aprobaty dla naszych racji. Jest to sztuka, która ma na celu  wywołanie określonych, założonych przez nas reakcji.

Racjonalne podejście to podstawa

Jeżeli poruszany temat jest skomplikowany i istnieje możliwość, że ktoś może go skontrować, najlepiej sięgnąć po sprawdzone dane. Logiczne rozumowanie oraz racjonalna analiza zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli pragniemy wyperswadować czyjąś opinię – wówczas tym bardziej się przydają. Nie chodzi rzecz jasna o to, aby wykazać mniejszą wiedzę rozmówcy czy wytykać jego braki, ale o poparcie wyrażanych opinii. To zdecydowanie może ułatwić przekonanie adresata wypowiedzi do naszego toku myślenia. 

Przytaczane dane nie powinny być jednak rzucane bez refleksji. Należy szukać ich wyłącznie w odpowiednich źródłach – nie ma nic gorszego niż przekazanie niesprawdzonych informacji, a co gorsza tzw. fake newsów, byleby tylko mieć „potężne” zaplecze pełne cyfr i statystyk. Nie ma potrzeby, aby mówić dużo, ale żeby to, co mówimy było prawdziwe i zwięzłe. Najmniejsza nutka fałszu, czy zawahania się zostanie bowiem natychmiast zauważona i wypunktowana.

Warto pamiętać, że swoich opinii nie możemy przekazywać w sposób protekcjonalny. Nie mniej ważna, co zaplecze merytoryczne, jest więc kultura wypowiedzi.

Kultura wypowiedzi

Po pierwsze – do rozmówcy należy podejść z szacunkiem i odpowiednią estymą. Nie można ignorować ani jego, ani jego zdania. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mamy odmienne poglądy. Dobry lider pamięta o tym, aby zawsze podkreślać, że interesuje go opinia innych – że nie jest zamknięty na to, co jego Zespół, czy inni współpracownicy mają do przekazania.1

Spokój jest także bardzo istotny, jeżeli pragniemy, aby ktoś przyjął nasz punkt widzenia. Nie można pozwolić, aby dodatkowe pytania – nawet jeśli niewygodne – wytrąciły nas z równowagi. Warto nawet za nie podziękować. Jeżeli bowiem rozmówca pyta, znaczy, że słuchał. Ponadto – to jest zawsze doskonałe pole do poszerzenia dyskusji. Dobry lider zaś wie, że to właśnie podczas rozmowy można się najwięcej nauczyć i wyciągnąć najlepsze wnioski. W żadnym wypadku więc nie można dopuścić do tego, aby dać się ponieść emocjom. 2

Ton wypowiedzi również jest zatem ważny. Mamrotanie, czy też krzyki to nigdy nie jest dobra droga. Aby przekonać innych do swojego zdania należy brzmieć pewnie, na przekonanego do swojej racji, ale jednocześnie nie przekraczać granicy buty. Odpowiednio dobrane i wyważone słowa to jeden z kluczy do sukcesu.3

Mowa ciała jest jednak nie mniej  istotna. Nie można być przesadnie spokojnym – i stać jak posąg – lub też przesadnie egzaltowanym – wymachiwać dłońmi. Żadna z tych rzeczy nie jest naturalna, a naturalność w rozmowie jest jedną z podstaw. Sztuczność, przybieranie póz, które nie są dla nas normalne, zostanie odebrana negatywnie i sprawi, że rozmówca nie będzie brał poważnie tego, do czego pragniemy go przekonać.4  

Dlaczego jednak to jest takie ważne? Zachowując się i mówiąc swobodnie tworzymy swobodną atmosferę. Tym samym – nasz rozmówca czuje się w taki sam sposób i w ten sposób sam zaczyna prowadzić rozmowę. To natomiast ułatwia nam przebicie się przez jego bariery i przekonanie go do naszego zdania.

Dar przekonywania, czyli w zasadzie co?

Na pewno nie jest to mówienie długo i w sposób zawoalowany. Przeciągając i korzystając z nadmiernej ilości ozdobników bardzo łatwo można zgubić meritum swojej wypowiedzi. Co gorsza jednak – wówczas nudzi się rozmówcę. Jest się wtedy absolutnie niezrozumiałym, a intencje mogą zostać źle odczytane. Warto zatem przygotować się do rozmowy, w której pragniemy przekonać innych do swojej opinii. To właśnie prosty przekaz trafia najlepiej. Natomiast w pełni zrozumiały przez drugą stronę przekaz to większa szansa, że ktoś przekona się do naszych racji. 5

Tym samym, warto skorzystać z metody Sherlocka Holmesa budując wypowiedzi. Jeżeli rozpoczniemy rozmowę od ogółu, dopiero stopniowo przechodząc do szczegółów, odbiorca nie tylko nie ostanie przytłoczony nadmierną ilością informacji, ale i od początku będzie wiedział, czego dotyczy dyskusja. Nie możemy wzbudzać niepewności. Negatywne odczucia w rozmówcy natychmiast sprawią, że nie będzie chciał nas słuchać. Wówczas też nie uda nam się go przekonać do swojego zdania. Krytyka, potępienie, czy pouczenie również przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego. Natomiast wzbudzenie sympatii, tolerancji i uprzejmości otworzy wiele drzwi, dzięki którym łatwiej będzie wyperswadować opinie innych.6

Co ważne – umiejętność czy dar przekonywania dobry lider może wykorzystać nie tylko w pracy ze swoim Zespołem lub współpracownikami, których pragnie nakłonić do przyjęcia jego opinii. To także doskonałe narzędzie do prowadzenia rozmów biznesowych oraz negocjacji.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami z serii: Co znaczy być dobrym liderem?, Dobry lider to dobry przywódca, Dobry lider to szczery przełożony oraz Dobry lider zostawia rację tym, którzy jej potrzebują, Dobry lider szanuje innychDobry lider nie rozkazuje, a zadaje pytania.

__________________________________________________

1 D. Caranegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Wyd. Studio Emka, Warszawa, 2018, s. 85-99.

2 Poradnikpracownika​.pl, Dar przekonywania – jak się tego nauczyć? [dostęp: 2022-07-12]

3 Tamże.

4 Tamże.

5 Tamże.

6 D. Caranegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Wyd. Studio Emka, Warszawa, 2018, s. 29-45.

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Poznań
Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Dlaczego zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób i umiejętność przyjęcia ich perspektywy jest tak istotna? Jaki to ma wpływ na biznes?
Pytać znaczy nie błądzić – ale czy na pewno? Przecież nie każde zadane pytanie niesie za sobą klarowną odpowiedź. Dlaczego tak się dzieje?
Kim tak naprawdę jest dobry lider? Jak odpowiednio zdefiniować taką osobę? A może to niedościgniony ideał, który istnieje wyłącznie w wyobrażeniach?
3 lutego 2023 oddział PIBR w Gdańsku świętował swoje 30-lecie. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć Piotra Witka, Prezesa Regionalnej Izby oraz gospodarza spotkania. Z tej okazji udzielił również wywiadu, do którego obejrzenia serdecznie zachęcamy.
Bez rozwoju i podnoszenia kompetencji stajemy w miejscu. Dobry lider wie, że nie może do tego dopuścić – zarówno u siebie i u swojego Zespołu.
Podejmowanie decyzji to nieodzowna część pracy. Dobry lider wie, że musi podejmować je rozsądnie, bo w innym razie konsekwencje mogą być tragiczne.

Usługi