Dobry lider umie wyrażać aprobatę 

Aprobować, czyli uznawać coś za dobre, słuszne, czy też godne poparcia. To również wyrażenie zgody oraz akceptacji.1 Aprobata, to inaczej pochwała – tajna, acz łatwo dostępna, silna broń w rękach każdego dobrego lidera.

Aprobować, czyli uznawać coś za dobre, słuszne, czy też godne poparcia. To również wyrażenie zgody oraz akceptacji.1 Aprobata, to inaczej pochwała – tajna, acz łatwo dostępna, silna broń w rękach każdego dobrego lidera.

Wszyscy pragniemy aprobaty

Tutaj należy zdecydowanie rozróżnić typową ludzką chęć bycia docenionym i zauważonym od chorobliwej potrzeby aprobaty, która, według psychologa Alberta Ellisa, znajduje się na samym szczycie listy irracjonalnych, skrajnie surowych przekonań. Dążenie do ciągłej aprobaty wszystkich wokół prowadzi do dyskomfortu – psychicznego i emocjonalnego. Nigdy bowiem tego nie osiągniemy – zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie odpowiadało.2

Sprawa wygląda nieco inaczej w kwestii aprobaty zawodowej. Człowiek niestety jest istotą, która pomimo świadomości, iż najbardziej kwitnie właśnie wówczas, gdy jest doceniony – sam odbiera innym tę możliwość, stawiając na chłód, obojętność lub niepotrzebne wytykanie błędów tam, gdzie ich nie ma lub są nieistotne. Prawda zaś jest taka, że pochwała ma jeszcze większy wpływ na czyiś rozwój niż konstruktywna krytyka.3

Dobry lider chwali innych

Najprostszym sposobem, aby wzbudzić – przynajmniej pozorny – respekt jest strach. Poczucie niepewności, budowanie atmosfery, w której przewidziane są kary, ale nie ma żadnych nagród, to dość powszechna praktyka: „jeśli czegoś nie zrobisz, to nie dostaniesz pensji”. Oczywiście, jest to logiczne – pracownik powinien wykonywać polecenia służbowe zgodnie ze swoimi kompetencjami i opisem stanowiskowym. Ale czy faktycznie gra na negatywnych emocjach, ciągłe straszenie to dobre rozwiązanie? – absolutnie nie.4

Tak naprawdę jest to niestety najgorszy sposób. Najlepszy zaś, acz niewątpliwie trudniejszy, to wyrażanie aprobaty z każdych, najmniejszych nawet postępów swoich pracowników. Wówczas podkreślamy – a dobry lider wie, jak to istotne – że nie tylko widzimy pracownika, ale go doceniamy. Finalnie: tym samym motywujemy go do dalszego działania. Dobrym słowem możemy sprawić, że dana osoba zapragnie robić jeszcze więcej i jeszcze lepiej. To zaś przełoży się na wyniki funkcjonowania Zespołu, a także – całej firmy.

Dlaczego aprobata w pracy jest tak ważna?

Niezależnie  od tego, jakie stanowisko piastujemy, to lubimy, kiedy inni dostrzegają efekty naszej pracy i umieją przyznać, że zrobiliśmy coś dobrze. Mając zaś tego świadomość, dobry lider doskonale zdaje sobie sprawę, iż chwaląc swój Zespół przykłada się do wspierania ich dalszego rozwoju.

Milczenie, obojętność lub wieczne krytykanctwo – nie mylić z konstruktywną krytyką! – może doprowadzić do tego, że Zespół zaczyna uznawać, że skoro i tak jego praca nie ma znaczenia, to nie musi się do niej przykładać. Poświecenie zaś uwagi pozytywnym efektom pracy natychmiast podnosi morale. Tym samym – adresat pochwały chętniej, a nawet z przyjemnością robi to, czego od niego oczekujemy. Jeżeli ograniczamy krytykę i stosujemy pochwałę wzbudzamy pozytywne reakcje. Te są później rozwijane, podczas gdy te nieodpowiednie – ulegną destrukcji, ponieważ nikt do nich nie przywiązuje wagi, skupiając się wyłącznie na pozytywach.4

Dobry lider pamięta zatem, że krzyk, nieuzasadniona krytyka, czy wzbudzanie poczucia strachu sprawia, że jego Zespół jest coraz mniej wydajny, nieszczęśliwy i zwyczajnie nie ma ochoty wykonywać swoich obowiązków. Tym samym – sam „dobry lider” staje się gorszy: staje się złym liderem. Aprobata jest zatem narzędziem z olbrzymią siłą. 

W końcu żaden menedżer nie może dążyć do regresji i musi też rozumieć swój Zespół. W końcu sam przecież znajdował się w miejscu swoich pracowników.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami z serii: Co znaczy być dobrym liderem?, Dobry lider to dobry przywódca, Dobry lider to szczery przełożony oraz Dobry lider zostawia rację tym, którzy jej potrzebują, Dobry lider szanuje innychDobry lider nie rozkazuje, a zadaje pytania oraz Dobry lider ma dar przekonywania.

__________________________________________________

1 Słownik Języka Polskiego.

2 Piękno umysłu, Potrzeba aprobaty – 5 postaw, które ją zdradzają [dostęp:2022-07-27] https://​pieknoumyslu​.com/​p​o​t​r​z​e​b​a​-​a​p​r​o​b​a​t​y​-​p​o​s​t​a​wy/

3 D. Caranegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Wyd. Studio Emka, Warszawa, 2018, s. 282.

4 Tamże, s. 279.

5 Tamże, s. 281.

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Poznań
Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Odkryj, jak empatia w przywództwie może pomóc Ci stać się lepszym szefem. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać praktyczne wskazówki i strategie.




Wielki zjazd ze wszystkich biur Moore Polska, wielka radość, wielkie emocje i wielka zabawa – oto co przyświecało Integracji #MoorePolskaTeam 2024.


Zapraszamy do lektury naszego podsumowania, aby poznać szczegóły tego wyjątkowego wydarzenia i dowiedzieć się, jak umocniliśmy nasz zespół oraz jakie wspaniałe rzeczy udało nam się wypracować!


Zobaczcie filmik z okazji jubileuszu 35 lat Moore Polska, filmowe podsumowanie uroczystej gali oraz zanurzcie się w fotorelacji z dwóch intensywnych dni naszej integracji.


Co wiesz o firmach z 35-letnią tradycją w Polsce? Czy zdajesz sobie sprawę z jakimi wyzwaniami się mierzą? Jakie są ich sukcesy oraz jaką rolę w ich rozwoju odegrały kobiety? Zachęcamy do lektury i odkrycia, jak te wieloletnie spółki przetrwały kryzysy oraz jakie mają perspektywy na przyszłość.
Dlaczego zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób i umiejętność przyjęcia ich perspektywy jest tak istotna? Jaki to ma wpływ na biznes?
Pytać znaczy nie błądzić – ale czy na pewno? Przecież nie każde zadane pytanie niesie za sobą klarowną odpowiedź. Dlaczego tak się dzieje?
Kim tak naprawdę jest dobry lider? Jak odpowiednio zdefiniować taką osobę? A może to niedościgniony ideał, który istnieje wyłącznie w wyobrażeniach?

Usługi