Work-life balance – czy to możliwe?

Work-life balance to koncepcja zarządzania czasem, której celem jest równowaga między pracą a życiem prywatnym. Czy jednak można ją osiągnąć?

Koncepcja work-life blance wyrosła z coraz częściej pojawiających się konfliktów między pracą, a życiem prywatnym. Niestety, w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie, reguła work-life balance nie zawsze jest brana pod uwagę. Często osoby, które uważają, że jeśli pracują codziennie, w tym samym przedziale czasowym, po tyle samo godzin, to udało im się osiągnąć tę równowagę. Rzecz jednak w tym, że nierzadko jest to ułuda. Tak naprawdę bowiem o tego rodzaju harmonii możemy mówić dopiero wówczas, kiedy faktycznie formatujemy cykl naszego życia w taki sposób, że kiedy jesteśmy w pracy, to jesteśmy w niej rzeczywiście na 100%, a kiedy w domu – również skupiamy się na nim całkowicie, nie wracając myślami do zadań zawodowych.

Co zrobić, kiedy „potem” staje się „teraz”?

Żeby zadbać o siebie, rozwijać się, ale jednocześnie móc poświęcać się przyjemnością musimy mieć coś, co nie jest odnawialne, czego nie można kupić. C z a s . Najlepiej więc zacząć od zorganizowania go, nie zapominając o rozdzieleniu dnia na sferę życia prywatnego oraz sferę życia zawodowego.

Listy, plany dzienne, czy tygodniowe są jednym z najprostszych rozwiązań, które pomogą zorganizować i skategoryzować swoje zadania. Przygotowując sobie jednak takie rozpiski, należy pamiętać, żeby skutecznie je stopniować – aby na ich szczycie znajdowały się sprawy najważniejsze lub najpilniejsze, a na samym dole: te najmniej istotne i takie, które mogą poczekać. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że zadania z końcówki list, w końcu będą przechodziły na ich szczyty. Tym samym – to systematyczność i skupienie jest kluczem do sukcesu.

Dobrze, jeśli na przykład można ułożyć sobie samodzielnie dzień pracy – samokontrola, a zatem i odpowiedzialność, to najlepszy doradca dla motywacji. Idealną sytuacją jest też taka, kiedy pracodawca daje możliwość pracy w wybranych przez pracownika – ale na przykład stałych, ustalonych – godzinach. Jak powszechnie bowiem wiadomo – ludzie dzielą się na dwa typy, jeśli chodzi o pobudzenie: sowy i skowronki. Sowy swoją największą kreatywność i ochotę do realizowania zadań mają wieczorami, a skowronki odwrotnie – z samego rana.

Żyjemy, aby pracować czy pracujemy, aby żyć?

Czy jednak faktycznie to musi być wybór „albo” / „albo”? – absolutnie nie. W rzeczywistości bowiem powinno być tak, aby te dwie sfery się przenikały na pewnym poziomie. Usystematyzowanie czasu pracy, a więc spełnianie się w niej, poczucie zadowolenia z wykonywanych obowiązków pozytywnie wpływają na naszą psychikę. Spokój, szczęście i stabilizacja w życiu zawodowym zaś niewątpliwie mogą przełożyć się na spokój, szczęście i stabilizację w życiu prywatnym – i na odwrót. Chodzi bowiem o to, aby w obu przypadkach żyć pożytecznie.

Warto więc skupiać się na rzeczach, które naprawdę lubimy. To, co robimy w życiu prywatnym, jest równie ważne, co planowanie w pracy – powinniśmy się cieszyć się z chwil dla siebie i ze sobą. Powinniśmy znaleźć w nich radość, ale też poczucie swego rodzaju spełniania – niezależnie, czy odpoczywamy, czy sprzątamy, czy idziemy na spotkanie towarzyskie. Każdy z nas jest inny i tym samym nie mamy złotego środka na to, jak spędzać wolny czas – niech on jednak faktycznie będzie wolny, przynajmniej od myśli związanych z karierą.

Wypoczęci i bez stresów wejdziemy w kolejny dzień wyzwań zawodowych z nową energią i równie dobrze go skończymy. Później – będziemy mieć szansę na samorealizację, nieważne, jaka by ona nie była, bowiem nikt nie ma prawa jej oceniać, w czasie wolnym.

Czym jest więc work-life balance?

Work-life balance to zrozumienie, że jeżeli na czymś skupiamy się tylko częściowo, nie jesteśmy produktywni. Tym samym – nie jesteśmy usatysfakcjonowani i szczęśliwi. To natomiast sprawia, że stajemy się coraz bardziej zmęczeni i rozdrażnieni. Przez to zaś – nieefektywni i tylko mocniej się denerwujemy. Pracujemy więc więcej i ciężej, aby wyrobić się w terminach. Zapominamy wówczas o dbaniu o siebie i wpadamy w swoiste perpetuum mobile, z którego nie potrafimy się wyrwać.

Najprościej więc podsumować, iż w work-life balance chodzi o dopasowanie oraz zrównoważenie całej sfery życia prywatnego i zawodowego. Należy to jednak zrobić w sposób umożliwiający efektywność na wysokim poziomie w każdej z nich. To bowiem później przekłada się na minimalizowanie konfliktów w obu dziedzinach. Dzięki temu natomiast, nie doprowadzimy, aby sfera prywatna zawładnęła zawodową i na odwrót. Możemy więc w pełni oddać się albo jednej, albo drugiej w wyznaczonym czasie i miejscu.

__________________________________________________

ŻRÓDŁA:

M.R. Frone, M. Russel, M.L. Cooper, Antecedents and Outcomes of Work-Family Conflict: Testing a Model of the Work-Family Interface, „Journal of Applied Psychology” 1992

M. White, S. Hill, P. McGovern, C. Mills, D. Smeaton, ‘High-performance’ Management Practices, Working Hours and Work–Life Balance, „British Journal of Industrial Relations” 2003.

Stephen R. Covey, 7 nawyków skutecznego działania, Dom Wydawniczy REBIS sp. z o.o., Poznań, 2017.

Rosnijwsile​.pl, Work-life balance. Jak osiągnąć maksymalną równowagę między życiem zawodowym a prywatnym? [link: https://​rosnijwsile​.pl/​w​o​r​k​-​l​i​f​e​-​b​a​l​a​n​c​e​-​j​a​k​-​o​s​i​a​g​n​a​c​-​m​a​k​s​y​m​a​l​n​a​-​r​o​w​n​o​w​a​g​e​-​m​i​e​d​z​y​-​z​y​c​i​e​m​-​z​a​w​o​d​o​w​y​m​-​a​-​p​r​y​w​a​t​n​ym/]

Worklifebalance​.com, Work-Life Balance Defined – What it really means! [link: https://web.archive.org/web/20120627052340/http://www.worklifebalance.com/worklifebalancedefined.html]

Autor
Menedżer ds. marketingu i komunikacji

Zapraszamy do kontaktu

Menedżer ds. marketingu i komunikacji
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Wellbeing oraz work-life balance pracowników są ze sobą ściśle powiązane. Jakie są zatem korzyści płynące z przenikania się obu tych koncepcji?
Czeka nas rewolucja w urlopach rodzicielskich! Czy już wiesz jakie zmiany zostaną wprowadzone? Jak przywileje zyskają ojcowie?

Usługi