fbpx

Trzymamy rękę na pulsie


Firma rodzinna: jak wynagradzać za pracę? [3 zasady]

Firma rodzinna

Nie ma niczego odkrywczego w stwierdzeniu, że w firmie rodzinnej pracuje rodzina. Ale zatrudnienie w niej znajdują również osoby spoza tego grona. Wynagradzając ludzi w takim przedsiębiorstwie, musisz pamiętać o 3 prostych zasadach.

Zasada nr 1

Zapewnij pracownikom odpowiednie wynagrodzenie. Co dokładnie znaczy termin „odpowiednie wynagrodzenie”? Mówiąc najprościej: zgodne z tym, co w obecnej sytuacji dzieje się na rynku.

Zgodne z realiami branży, w której działasz i mieszczące się w widełkach stawek obowiązujących w danym zawodzie.

Wynagrodzenie to nie tylko określona ilość gotówki wpływająca co miesiąc na konta Twoich ludzi. To niewerbalny sygnał pokazujący każdemu pracownikowi z osobna, jaką wartość stanowi on dla Twojej firmy.

Zasada nr 2

Nie płać członkom rodziny zatrudnionym w kierowanej przez Ciebie firmie więcej, niż wynoszą stawki rynkowe. Jeśli już bardzo chcesz to zrobić, koniecznie zmień nazewnictwo.

Nie mów, że ta wysoka pensja to premia za dobrą pracę. Nazwij to rentą rodzinną albo w jakiś inny sposób. Tak radzi David Bork, autor „Małej księgi biznesu rodzinnego”.

Choć może się wydawać, że chodzi o nic nie znaczącą drobną zmianę, to w praktyce, w ten prosty i sprytny sposób zapobiegasz problemem, które pojawią się w przyszłości.

Jeśli bowiem obdarujesz kogoś ze swojej rodziny dodatkowymi pieniędzmi za pracę i nazwiesz ten gest premią – dasz tej osobie do zrozumienia, że jej wkład i kompetencje są wyższe niż w rzeczywistości.

Osoba taka pomyśli, że jest lepsza niż faktycznie jest. Mądrzejsza niż naprawdę jest. Cenniejsza dla firmy niż mogłoby to wynikać ze statystyk.

W ten sposób własnoręcznie stworzysz  pracownika napędzanego arogancją. Człowieka, który zachęcony przez Ciebie zacznie wysuwać kolejne roszczenia. Coraz większe i większe.

Zasada nr 3

Jeśli prowadzisz firmę rodzinną, uważaj na pokusę polegającą na tym, że będziesz chciał wszystko załatwić za pomocą pieniędzy. Nawet kwestie dotyczące najbliższych.

Nie sprawuj kontroli nad swoimi dziećmi za pomocą pieniędzy. David Bork twierdzi, że jeśli tak do tego podejdziesz, to będą się one wówczas czuły jak nastolatki.

Autor „Małej księgi biznesu rodzinnego” zapewne ma na myśli to, że osoby niepełnoletnie są z natury rzeczy uzależnione od funduszy otrzymywanych od rodziców.

Utrzymywanie takiego stanu w Twojej firmie, grozi Ci tym, że Twoje dzieci, choć formalnie będą miały już „swoje lata” – nigdy tak naprawdę nie dorosną!

Jak widać na powyższych przykładach, pieniądze w firmie rodzinnej to nie problem. Problem pojawia się w momencie, w którym opuszczają one Twoją kieszeń.

Pomożemy Ci zarobić pieniądze, którymi wynagrodzisz swoich pracowników!

Wykonamy audyt

Podpowiemy, co musisz zmienić, żeby Twoja firma przez lata generowała solidne przychody.

Prześwietlimy koszty

Sprawdzimy, ile pieniędzy, które mogłyby zostać przeznaczone na wynagrodzenia dla Twoich pracowników – ostatecznie ląduje w budżecie Państwa.   

Zajmiemy się pracownikami

Damy Ci więcej czasu na tworzenie strategii rozwoju Twojej firmy.

Pomożemy pozyskać klientów

To dostarczy Twojej firmie środków na sprawiedliwe wynagrodzenia dla wszystkich pracowników.

Chcesz prowadzić firmę rodzinną, która godziwie wynagradza swoich pracowników?

Skontaktuj się z nami!

Zapraszam do kontaktu

Piotr Witek
Partner Zarządzający, Biegły Rewident, MBA, FCCA
+48 585 584 720

Ostatnie artykuły z bloga

Zmiany w fakturowaniu w 2022 roku

Na jakie zmiany w fakturowaniu należy się przygotować? Jakie ułatwienia wprowadza ustawodawca? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Krajowy System e-Faktur – sprawdź korzyści z nim związane!

Od 1 stycznia 2022 roku weszły przepisy wprowadzające Krajowy System e-Faktur. Zapraszamy do lektury opracowania, które przybliży działanie KSeF.

Polski Ład a wynagrodzenia – materiały ze szkolenia

Bardzo dziękujemy za udział w bezpłatnym szkoleniu Moore Polska – Polski Ład a wynagrodzenia. Przesyłamy materiały do utrwalenia wiedzy!