Firma rodzinna: jak wynagradzać za pracę? [3 zasady]

Nie ma niczego odkrywczego w stwierdzeniu, że w firmie rodzinnej pracuje rodzina. Ale zatrudnienie w niej znajdują również osoby spoza tego grona.

Zasada nr 1

Zapewnij pracownikom odpowiednie wynagrodzenie. Co dokładnie znaczy termin „odpowiednie wynagrodzenie”? Mówiąc najprościej: zgodne z tym, co w obecnej sytuacji dzieje się na rynku.

Zgodne z realiami branży, w której działasz i mieszczące się w widełkach stawek obowiązujących w danym zawodzie.

Wynagrodzenie to nie tylko określona ilość gotówki wpływająca co miesiąc na konta Twoich ludzi. To niewerbalny sygnał pokazujący każdemu pracownikowi z osobna, jaką wartość stanowi on dla Twojej firmy.

Zasada nr 2

Nie płać członkom rodziny zatrudnionym w kierowanej przez Ciebie firmie więcej, niż wynoszą stawki rynkowe. Jeśli już bardzo chcesz to zrobić, koniecznie zmień nazewnictwo.

Nie mów, że ta wysoka pensja to premia za dobrą pracę. Nazwij to rentą rodzinną albo w jakiś inny sposób. Tak radzi David Bork, autor „Małej księgi biznesu rodzinnego”.

Choć może się wydawać, że chodzi o nic nie znaczącą drobną zmianę, to w praktyce, w ten prosty i sprytny sposób zapobiegasz problemem, które pojawią się w przyszłości.

Jeśli bowiem obdarujesz kogoś ze swojej rodziny dodatkowymi pieniędzmi za pracę i nazwiesz ten gest premią – dasz tej osobie do zrozumienia, że jej wkład i kompetencje są wyższe niż w rzeczywistości.

Osoba taka pomyśli, że jest lepsza niż faktycznie jest. Mądrzejsza niż naprawdę jest. Cenniejsza dla firmy niż mogłoby to wynikać ze statystyk.

W ten sposób własnoręcznie stworzysz  pracownika napędzanego arogancją. Człowieka, który zachęcony przez Ciebie zacznie wysuwać kolejne roszczenia. Coraz większe i większe.

Zasada nr 3

Jeśli prowadzisz firmę rodzinną, uważaj na pokusę polegającą na tym, że będziesz chciał wszystko załatwić za pomocą pieniędzy. Nawet kwestie dotyczące najbliższych.

Nie sprawuj kontroli nad swoimi dziećmi za pomocą pieniędzy. David Bork twierdzi, że jeśli tak do tego podejdziesz, to będą się one wówczas czuły jak nastolatki.

Autor „Małej księgi biznesu rodzinnego” zapewne ma na myśli to, że osoby niepełnoletnie są z natury rzeczy uzależnione od funduszy otrzymywanych od rodziców.

Utrzymywanie takiego stanu w Twojej firmie, grozi Ci tym, że Twoje dzieci, choć formalnie będą miały już „swoje lata” – nigdy tak naprawdę nie dorosną!

Jak widać na powyższych przykładach, pieniądze w firmie rodzinnej to nie problem. Problem pojawia się w momencie, w którym opuszczają one Twoją kieszeń.

Wykonamy audyt

Podpowiemy, co musisz zmienić, żeby Twoja firma przez lata generowała solidne przychody.

Prześwietlimy koszty

Sprawdzimy, ile pieniędzy, które mogłyby zostać przeznaczone na wynagrodzenia dla Twoich pracowników – ostatecznie ląduje w budżecie Państwa. 

Zajmiemy się pracownikami

Damy Ci więcej czasu na tworzenie strategii rozwoju Twojej firmy.

Pomożemy pozyskać klientów

To dostarczy Twojej firmie środków na sprawiedliwe wynagrodzenia dla wszystkich pracowników.

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Dobrowolne umorzenie udziałów bez wynagrodzenia może wymagać dokumentacji cen transferowych. Sprawdź, jak powiązania między udziałowcami wpływają na obowiązki podatkowe!
Dowiedz się, jak wspierane podejmowanie decyzji zastąpi ubezwłasnowolnienie w Polsce. Poznaj modele: asystę prawną, kuratelę wspierającą i reprezentującą oraz nowość – pełnomocnictwo rejestrowe.
Dowiedz się, czym jest ESG i Taksonomia UE, jak wspierają zrównoważony rozwój w biznesie oraz jakie korzyści przynoszą przedsiębiorstwom. Kompleksowy przewodnik z kluczowymi informacjami.
Dowiedz się, co oznacza dyrektywa CSRD dla polskich przedsiębiorstw. Sprawdź nowe obowiązki raportowania ESG, jednolite standardy (ESRS) i obowiązkową weryfikację raportów.
Podsumowanie 2024 roku w Moore Polska – jubileusz 35-lecia, rozwój usług, Moore Polska Tax & Legal i prestiżowa nagroda Champion Biznesu 2024. Sprawdź więcej o naszych sukcesach!
Opodatkowanie aportu do spółki – sprawdź, jak rozliczyć wkład niepieniężny i co zrobić, gdy część aportu trafi na kapitał zapasowy. Praktyczne informacje i interpretacje podatkowe.

Usługi