Dobry lider dba o rozwój

Bez rozwoju i podnoszenia kompetencji stajemy w miejscu. Dobry lider wie, że nie może do tego dopuścić – zarówno u siebie i u swojego Zespołu.

Rozwój to nic innego, jak przechodzenie do stanów lub form bardziej złożonych lub doskonalszych pod pewnymi względami.1 Tym samym – mówimy o rozwoju w kategoriach rozwijania się zdarzeń w czasie, procesach biologicznych, ale i o rozwoju intelektualnym. Ten natomiast opiera się o:

  • dążenie do równowagi psychicznej poprzez dopasowania nowych doświadczeń do takich, które przeżyliśmy już wcześniej, czyli do istniejących schematów (asymilacja) oraz
  • o struktury poznawcze, które zmieniamy lub tworzymy na nowo w celu dopasowania się do środowiska (akomodacja). 2Nie

Rozwój to proces doskonalenia się

Rozwój zawodowy zatem to proces ciągłego podnoszenia swoich kompetencji i kwalifikacji. Doskonalenia się, szukania łatwiejszych i szybszych rozwiązań oraz optymalizacji procesów. To też zdobywanie doświadczenia i nowych umiejętności. Najważniejszym zatem punktem rozwoju zawodowego jest poszerzanie swojej wiedzy, a później – dzielenia się nią.

Trzeba również pamiętać, że rozwoju wymaga od nas rynek pracy. Jeżeli przestaniemy szlifować swoje umiejętności i zdobywać nowe, a także się doskonalić – przestaniemy być atrakcyjni dla pracodawców. Nasza gospodarka jest bowiem oparta na wiedzy, tym samym otwartość na wyzwania w takim świecie jest kluczowa.3

Na tym też – na ciągłym podnoszeniu kompetencji i znajdowaniu najwygodniejszych oraz efektywnych rozwiązań – polega tak zwane „szczupłe zarządzanie”. Lean management to niewątpliwie najważniejsza koncepcja we współczesnym zarządzaniu operacyjnym. Wszystkie nowoczesne organizacje działają w duchu lean, a o warsztatach związanych z doskonaleniem się w Moore Polska zaś możecie przeczytać więcej TUTAJ.

Dobry lider to firmowy aktywista

Dlaczego? Bo musi być cały czas nastawiony na dawanie, a nie branie. To nie menedżer jest najważniejszy, a jego Zespół. Dobry lider zatem wie, że wysiłek włożony w rozwój swoich pracowników nie jest inwestycją bezzwrotną. Jego zaangażowanie ostatecznie się opłaci. Dzięki temu bowiem, że da przestrzeń do nauki osobom, z którymi ściśle współpracuje i je zachęci do poszerzania wiedzy, będzie mógł rzeczywiście skupić się na opiece nad Zespołem, a nie na pracy operacyjnej. Ta bowiem zostanie przejęta przez pozostałych pracowników.

Dobry lider bowiem wcale nie musi być ekspertem w każdej dziedzinie. On  jest od zarządzania ludźmi – a to przecież jedno z trudniejszych zadań. Oznacza bowiem zarządzanie emocjami, konfliktami, różnymi charakterami, ale i zarządzanie samym sobą.

Natomiast to niekiedy oznacza zrezygnowanie z pełnej kontroli. Dobry lider bowiem wtrąca się w  pracę swoich ludzi tylko wtedy, kiedy to konieczne. Daje im swego rodzaju swobodę, aby właśnie mogli się nauczyć na swoich ewentualnych błędach, ale też – żeby w pełni mogli cieszyć się ze swoich sukcesów. Tak naprawdę bowiem – żeby nauczyć ludzi odpowiedzialności, wystarczy im ją przekazać. To zaś finalnie skutkuje większą pewnością siebie oraz poszerzoną wiedzą a więc i rozwojem.

Nie taka stagnacja straszna, jak ją malują

Rozwój jednak nie powinien być też traktowany jako imperatyw przez cały czas, ale stagnacja nie kojarzy się pozytywnie, prawda? Utożsamiana jest jako coś negatywnego – monotonia, nuda, zawodowa wegetacja. Nie jest to jednak do końca prawdą.

Należy bowiem rutynę rozpatrywać w kategorii pozytywnej stabilizacji – doskonałego opanowania dotychczasowych obowiązków. Dająca poczucie bezpieczeństwa przewidywalność zadań zaś, to idealny motor napędowy do wprowadzania zmian. W końcu poczucie, że jest się w czymś naprawdę dobrym sprawia, że otwieramy się na kolejne zadania, informacje i ponownie – rozwijamy się.4

Zapraszamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami z SERII.

Jeżeli prowadzisz średnie przedsiębiorstwo, które jest na etapie rozwoju – skontaktuj się z nami. Jesteśmy rodzinną firmą średniej wielkości, wiemy, jak istotny jest rozwój oraz znamy narzędzia, dzięki którym wyróżnisz się na rynku. 

__________________________________________________

1 Słownik Języka Polskiego.

2 J. Piaget, Narodziny inteligencji dziecka, PWN, Warszawa 1966.

3 Kestria, Czym jest rozwój zawodowy i jak wpływa na karierę pracownika? [dostęp:2023-02-10]

4 Poradnik pracownika, Jak stagnację przekształcić w rozwój osobisty? [dostęp:2023-02-10]

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Poznań

Może Cię zainteresować

Dlaczego zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób i umiejętność przyjęcia ich perspektywy jest tak istotna? Jaki to ma wpływ na biznes?
Pytać znaczy nie błądzić – ale czy na pewno? Przecież nie każde zadane pytanie niesie za sobą klarowną odpowiedź. Dlaczego tak się dzieje?
Kim tak naprawdę jest dobry lider? Jak odpowiednio zdefiniować taką osobę? A może to niedościgniony ideał, który istnieje wyłącznie w wyobrażeniach?
3 lutego 2023 oddział PIBR w Gdańsku świętował swoje 30-lecie. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć Piotra Witka, Prezesa Regionalnej Izby oraz gospodarza spotkania. Z tej okazji udzielił również wywiadu, do którego obejrzenia serdecznie zachęcamy.
Akademia Moore Polska to program szkoleniowy, który sprawi, że rozwiniesz swoje skrzydła w biznesie. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia wieloletnich praktyków!
Podejmowanie decyzji to nieodzowna część pracy. Dobry lider wie, że musi podejmować je rozsądnie, bo w innym razie konsekwencje mogą być tragiczne.

Usługi