Firma rodzinna – założona. I co dalej? (cz. 2)

Co stanie się z moją firmą rodzinną, kiedy nie będę już w stanie jej prowadzić? Jak przejść przez proces sukcesji, przekazania władzy? Co wziąć pod uwagę, pracując nad testamentem i spadkiem?

Zapraszamy do zapoznania się z CZĘŚCIĄ PIERWSZĄ tekstu Firma rodzinna – założona. I co dalej?

Sukcesja

Sukcesja to oddanie pełnej kontroli nad firmą w ręce zaufanych osób. Jeśli ta operacja ma się udać, to cała Twoja rodzina powinna zostać zaangażowana w tworzenie jej planu. Twoim celem jest bowiem dopilnowanie, aby firma nie tylko przetrwała Twoje rządy, lecz by w przyszłości pomyślnie prosperowała i powiększyła zasięg swojego działania.

Dlatego tak ważne jest, by temat sukcesji zaczął pojawiać się na wiele lat przed przekazaniem sterów w ręce Twoich następców. Osoby, którym planujesz powierzyć swoje dziedzictwo, powinny być uczone brania odpowiedzialności za sprawy firmy – najpierw kierując jej niewielką częścią, a z czasem coraz większymi obszarami. Finałem tych działań będzie przejęcie kontroli nad całością przedsiębiorstwa.

Co może pójść nie tak?

Twoja wizja rozwoju firmy może zejść na dalszy plan. Rodzina może zacząć walczyć o to, kto zasiądzie na danym stanowisku. Osobiste ambicje i interesy nowych władz oraz chęć nadmiernego czerpania z owoców Twojej pracy mogą przysłonić cel, dla którego kiedyś stworzyłeś firmę.  W efekcie firma i jej powodzenie zejdą na dalszy plan, co z pewnością doprowadzi do kryzysu, a w konsekwencji – nawet do upadku przedsiębiorstwa.

Przekazanie władzy

Czy ktoś, kto poświęcił najlepsze lata swojego życia na rozwijanie firmy – chce przekazać swoją władzę w inne ręce? Czy ktoś, kto pewnego dnia wpadł na genialny pomysł na biznes i poszedł za tym głosem tak daleko, że ani się obejrzał, kiedy z jednoosobowej działalności zrobiło się całkiem spore przedsięwzięcie – będzie szczęśliwy na myśl, że pewnego dnia przekaże stery komuś ze swojej rodziny? Odpowiedź brzmi… nie, nie bardzo.

Co może pójść nie tak?

Właściciel firmy może nie poinformować rodziny o tym, że nie zamierza nikomu przekazywać władzy. Będzie prowadził ją aż do emerytury, dając zainteresowanym złudną nadzieję na to, że w pewnym momencie dokona zmiany warty.

Dużo gorsza sytuacja będzie miała miejsce wtedy, kiedy właściciel (nagle) umrze i kwestia sukcesji wypłynie zupełnie niespodziewanie. Sprawa przejęcia władzy będzie odbywać się wówczas w atmosferze chaotycznej improwizacji, w niekorzystnych warunkach, które mogą zaszkodzić stabilności funkcjonowania firmy.

Wniosek jest więc jeden: chowanie głowy w piasek w sprawach związanych z przekazaniem władzy i liczenie na to, że „jakoś to będzie” – nie jest najszczęśliwszym pomysłem.

Testamenty i spadki

Odejście z tego świata bez pozostawienia testamentu pociąga za sobą ryzyko wystąpienia szeregu spornych kwestii, które prędzej czy później i tak będą domagały się uregulowania. Dlatego tak istotne jest zadbanie o to, by tego rodzaju dokument został sporządzony odpowiednio wcześnie. Tym bardziej, gdy w grę wchodzi przekazanie spadkobiercom całej swojej firmy rodzinnej.

Co może pójść nie tak?

Podział majątku to kwestia wymagająca wyjątkowej ostrożności. Warto mieć na uwadze, że rozparcelowanie środków w sposób równy, wręcz matematyczny – nie zawsze będzie oznaczało podział sprawiedliwy. Dzieci, które pracowały w Twojej firmie będą domagały się czegoś innego niż te, które przez te wszystkie lata nie były częścią rodzinnego biznesu.

Chcesz spokojnie zająć się sprawami sukcesji?
Chcesz mieć czas na przemyślenie, komu przekazać stery swojej firmy?
Skup się na tym, co najważniejsze.
Całą resztę zostaw nam!

Przebadamy dokładnie Twoją firmę

Wykonamy drobiazgowy audyt Twojej firmy. Sprawdzimy miejsca wymagające naprawy.

Sprawdzimy miejsca, które generują problemy

Dowiemy się, gdzie wyciekają firmowe pieniądze. Pomożemy Ci zatamować nieszczelności. 

Zajmiemy się działem kadr i płac

Zajmiemy się sprawami, w których jesteśmy mistrzami. Dzięki temu zyskasz czas na budowanie strategii działania Twojej firmy. 

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk

Może Cię zainteresować

Zapraszamy na bezpłatny webinar Czy fundacja rodzinna to rozwiązanie dla mnie? Już 27 kwietnia 2023 roku o godzinie 10:00!
Prawie 830 tys. spółek w Polsce deklaruje, że są firmami rodzinnymi. Jakiej wielkości są to przedsiębiorstwa? Czy i jak przebiega w nich proces sukcesji?
Sukcesja podatkowa – co musisz wiedzieć przy przekształcaniu spółki? Jakie są skutki przekształcenia na gruncie prawa podatkowego?
Czy fundacja rodzinna będzie narzędziem, które rozwiąże problemy dotyczące sukcesji firm rodzinnych? Czy zoptymalizuje ten proces pod względem podatkowym?
David Bork w „Małej księdze biznesu rodzinnego” pisze o 10 elementach, które są kluczami do osiągnięcia sukcesu w przedsiębiorstwie takim jak Twoje.
Zaufanie – to słowo pojawia się przy narodzinach każdej firmy rodzinnej. Wszystko to zawieszone na tym prostym, 8-literowym słowie.

Usługi