Sukces Twojej firmy rodzinnej: 10 kluczy

David Bork w „Małej księdze biznesu rodzinnego” pisze o 10 elementach, które są kluczami do osiągnięcia sukcesu w przedsiębiorstwie takim jak Twoje.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami dotyczącymi rozwoju firmy rodzinnej, które znajdzie TUTAJ.

1) „Wspólne wartości dotyczące ludzi, pracy i pieniędzy”

Firma rodzinna pod wieloma względami przypomina związek dwojga ludzi. Jeśli małżeństwo ma przetrwać wiele lat w miłości i wzajemnym szacunku, osoby weń zaangażowane powinny patrzeć w tym samym kierunku, zgadzać się przynajmniej w najważniejszych kwestiach.

Taka wspólnota wartości i poglądów to polisa na wypadek wstrząsów, które prędzej czy później i tak następują – zarówno w związku, jak i w firmie rodzinnej.

PYTANIE

Czy osoby, z którymi stykasz się na co dzień w firmie, dzielą Twoje podejście do ludzi, pracy i pieniędzy?

2) „Wspólna władza – nie znaczy równa władza”

Problem władzy występuje zapewne w wielu firmach. Jednak w firmie rodzinnej tarcia z tym związane mają inny, bardziej osobisty charakter. Z „normalnej” firmy można bowiem zawsze odejść i wymazać ją z pamięci. Natomiast z rodziny nie da się tak łatwo wypisać.

PYTANIE

Jak wygląda podział władzy w Twojej firmie? Czy panuje tam demokracja, monarchia czy dyktatura?

3) „Tradycje – spoiwo łączące rodzinę”

Poszczególni członkowie każdej rodziny są jak neurony tworzące tkankę mózgową. Liczba powiązań, zwłaszcza tych niewidocznych gołym okiem – jest imponująca.

Jednym z najbardziej mocnych spoiw łączących strukturę rodziny – są tradycje. To wydarzenia, historie, rytuały, którymi regularnie zaraża się kolejne pokolenia.

Wspólnota oparta na tradycji daje firmie rodzinnej przewagę nad przedsiębiorstwami, w których jedynym „klejem” łączącym szefa z pracownikami jest nudny tekst „misji” opublikowany gdzieś tam na stronie firmowej.

PYTANIE

Jakie wspólne tradycje łączą tych, z którymi budujesz firmę rodzinną?

4) „Gotowość do uczenia się i rozwijania” (otwartość na nowe pomysły)

Rodzina to cudowna mieszanka przeciwieństw. Ładunków o odwrotnych biegunach, które dzięki tej właściwości – jeszcze mocniej przyciągają się ze sobą.

Starsze pokolenia są zwykle konserwatywne w swoim patrzeniu na świat. Młode chciałby ten świat zburzyć, a potem jak najszybciej odbudować po swojemu.

Firma rodzinna, w której zgodnie współdziałają nurty płynące wolniej oraz te, które niecierpliwie pędzą przed siebie, to miejsce ze wszech miar fascynujące.

Otwartość na to, co nowe i przyszłościowe z pewnością zadziała ożywczo na każdy, nawet najstarszy stażem biznes.

PYTANIE

Czy Twoja firma jest realnie otwarta na rozwój? Czy może ta otwartość to tylko slogan reklamowy, który przypadkowo znalazł się na Twojej wizytówce?

5) „Wzmacnianie relacji dzięki uczestniczeniu w aktywnościach niezwiązanych z firmą”

Firma to tylko firma. Nawet jeśli nosi dumny przyrostek „rodzinna”.

Prawdziwe relacje buduje się w tak zwanym międzyczasie. Podczas imprez urodzinowych, spotkań w plenerze, wyjazdów urlopowych, przy grillu, w czasie kolacji z żoną, mężem, dziećmi – i tak bez końca.

PYTANIE

Kiedy ostatnio miałeś spotkanie, na którym ani razu nie padły słowa typu: „firma”, „pieniądze” i „biznes”?

6) „Prawdziwa wzajemna troska wyrażana w otwartym działaniu”

Czym różni się prawdziwa troska od udawanej? Tej pierwszej naprawdę „zależy” na Tobie. To wszystkie rady i przestrogi, które dostajesz od bliskich. Od ludzi, którzy chcą dla Ciebie jak najlepiej.

Troska udawana to gesty, czyny i komunikaty mające przynieść korzyść nie Tobie, tylko człowiekowi, które je publicznie wykonuje lub wypowiada.

PYTANIE

Czy pamiętasz, co zrobiłeś ostatnio z troski o swoich współpracowników?

7) „Wzajemny szacunek oparty na zaufaniu”

Szanujemy tych, którym ufamy. Ufamy tym, których szanujemy. Inaczej… chyba się nie da!

A jeśli nawet się da, to takie przypadki mają w sobie coś patologicznego. Dlatego jeśli Twoja firma ma przetrwać więcej niż parę sezonów, popracuj nad tymi dwoma elementami układanki.

PYTANIE

Czy ufasz wszystkim współpracownikom? Czy oni ufają Tobie?

8) „Pomoc i wzajemne wsparcie, szczególnie w czasach żałoby, utraty, bólu i wstydu”

Nie sztuka być firmą, która błyszczy w każdym poście na LinkedIn. Prawdziwa wartość objawia się we wspieraniu ludzi, którzy razem z nami działają w biznesie.

Na byciu z nimi w tych chwilach, kiedy pasmo sukcesów zostaje brutalnie przerwane przez niespodziewane zdarzenie losowe.

PYTANIE

Czy masz poczucie, że w razie problemów będziesz w przyszłości mógł liczyć na wsparcie ludzi z Twojego firmowego otoczenia?

9) „Szacunek dla prywatności”

Co prawda w firmie rodzinnej pracują ludzie, z którymi łączą Cię więzy pokrewieństwa, niekiedy bardzo mocne, ale nie oznacza to, że nie możesz liczyć na odrobinę prywatności.

Zasada ta obowiązuje w obie strony, dlatego również i Ty powinieneś uszanować to prawo w stosunku do osób, z którymi współpracujesz.

PYTANIE

Czy ludzie, którymi zarządzasz, czują się komfortowo w Twojej firmie?

10) „Dobrze określone granice interpersonalne”

Jedni mówią, że z rodziną wychodzi się dobrze jedynie na zdjęciu.

Inni, głównie ci, którzy w swojej firmie rodzinnej od początku jasno określili, kto jest kim, kto co robi i na ile można sobie pozwolić w relacjach z drugą osobą – uważają, że ci pierwsi lekko przesadzają.

PYTANIE

Czy ludzie w Twojej firmie czują się bezpiecznie? Czy może każdego dnia obawiają się reakcji współpracowników?

Klucz nr 11:

Skup się na tym, co w Twojej firmie jest najważniejsze.

Całą resztę zostaw nam!

Wykonamy audyt Twojej firmy.

Sprawdzimy miejsca, przez które wyciekają firmowe pieniądze.    

Zajmiemy się działem kadr i płac.

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk

Może Cię zainteresować

Dlaczego zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób i umiejętność przyjęcia ich perspektywy jest tak istotna? Jaki to ma wpływ na biznes?
Zapraszamy na bezpłatny webinar Czy fundacja rodzinna to rozwiązanie dla mnie? Już 27 kwietnia 2023 roku o godzinie 10:00!
Prawie 830 tys. spółek w Polsce deklaruje, że są firmami rodzinnymi. Jakiej wielkości są to przedsiębiorstwa? Czy i jak przebiega w nich proces sukcesji?
Kim tak naprawdę jest dobry lider? Jak odpowiednio zdefiniować taką osobę? A może to niedościgniony ideał, który istnieje wyłącznie w wyobrażeniach?
Bez rozwoju i podnoszenia kompetencji stajemy w miejscu. Dobry lider wie, że nie może do tego dopuścić – zarówno u siebie i u swojego Zespołu.
Czy fundacja rodzinna będzie narzędziem, które rozwiąże problemy dotyczące sukcesji firm rodzinnych? Czy zoptymalizuje ten proces pod względem podatkowym?

Usługi