3 elementy, które utrzymują firmę rodzinną na powierzchni

Firma rodzinna to nie tylko świetne produkty, doskonali pracownicy i pięknie prezentujące się pozycje w arkuszu kalkulacyjnym. O tym, czy firma taka przetrwa na rynku, mogą zadecydować zupełne „drobiazgi”: zaufanie, komunikacja oraz informacje zwrotne.

1) Komunikacja w firmie rodzinnej

Idealna komunikacja w firmie rodzinnej? Jasna i konstruktywna. Jasna, czyli taka, która szybko i bezbłędnie dociera tam, gdzie powinna. Jest zrozumiała od początku do końca. Konstruktywna, czyli taka, która tworzy i buduje, a nie działa destrukcyjnie.

W firmie rodzinnej, która działa na zdrowych zasadach, komunikacja jest niezakłócona. Jeśli otrzymujesz jakąś informację od kogoś, to z góry zakładasz, że jest ona prawdziwa. Nikt nie musi kwestionować jej wiarygodności.

2) Neutralna informacja zwrotna

Z komunikacją ściśle wiąże się informacja zwrotna. W prawidłowo funkcjonującej firmie informacja ta ma charakter neutralny. Osoba, która ją otrzymuje, dobrze wie, że nadawca chce przeanalizować skutki wywoływane przez konkretne działanie. Mówiąc kolokwialnie, taka uwaga to zawsze „nic osobistego”.

Dzięki właściwie przekazanej informacji zwrotnej możliwe jest zmodyfikowanie danego działania, by w przyszłości było ono wykonywane tak, jak należy.

3) Zaufanie do członków rodziny

Trzecim elementem, który ma wpływ na funkcjonowanie firmy rodzinnej, jest zaufanie. W przedsiębiorstwie, w którym wszystko działa bezbłędnie, mamy zaufanie do swoich współpracowników. Wiemy, że osoby te robią to, do czego się zobowiązały. Wierzymy, że ich obietnice są jak dług, który zawsze jest skrupulatnie spłacany.

Tak to wygląda w idealnym świecie.

Co może pójść nie tak?

Zaczyna się od drobiazgów.

  1. Ktoś z rodziny nie dotrzymuje słowa, zawala termin, przestaje się starać. Zaufanie do takiej osoby zostaje najpierw lekko naruszone. Z każdym kolejnym niedociągnięciem – jest ono coraz mocniej nadszarpywane. Brak zaufania zaczyna się rozlewać po całej firmie.
  2. Komunikacja przestaje prawidłowo działać, bo jeśli nie można mieć zaufania do wszystkich, wtedy informacje pochodzące od różnych osób zaczynają być kwestionowane. Nikt nie wie, ile w każdym zdaniu jest prawdy, a ile cynicznej kalkulacji.
  3. Informacja zwrotna zaczyna mieć doklejony „załącznik” w postaci szpilki z krytyką udającą troskę. Z czasem ta pozorowana troska znika. Pozostaje samo ostrze krytyki. Rozmówcy skupiają się na tym, co ktoś zrobił źle. A tego nikt nie lubi. Nikt nie lubi dowiadywać się o sobie bolesnej prawdy. Dlatego krytyka wywołuje odruch obronny. Rodzi się agresja.

Wykonamy skrupulatny audyt

Zbadamy, co hamuje rozwój Twojej firmy.

Sprawdzimy, którędy uciekają Ci pieniądze

Dowiemy się, gdzie ukryte są miejsca, przez które wyciekają Ci firmowe pieniądze.

Weźmiemy na siebie kadry i płace

Damy Ci czas na zajęcie się poprawą takich kwestii jak komunikacja w firmie.

Pomożemy Twojej firmie zdobyć to, co najważniejsze

Nowych klientów.

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Dlaczego zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób i umiejętność przyjęcia ich perspektywy jest tak istotna? Jaki to ma wpływ na biznes?
Zapraszamy na bezpłatny webinar Czy fundacja rodzinna to rozwiązanie dla mnie? Już 27 kwietnia 2023 roku o godzinie 10:00!
Prawie 830 tys. spółek w Polsce deklaruje, że są firmami rodzinnymi. Jakiej wielkości są to przedsiębiorstwa? Czy i jak przebiega w nich proces sukcesji?
Czy fundacja rodzinna będzie narzędziem, które rozwiąże problemy dotyczące sukcesji firm rodzinnych? Czy zoptymalizuje ten proces pod względem podatkowym?
Dlaczego zaufanie w pracy jest tak ważne? Co zrobić, aby budować zespół oparty o dialog i zaufanie? Dobry lider przecież musi ufać i wzbudzać zaufanie.
David Bork w „Małej księdze biznesu rodzinnego” pisze o 10 elementach, które są kluczami do osiągnięcia sukcesu w przedsiębiorstwie takim jak Twoje.

Usługi