To słowo na „r” może zniszczyć Twoją firmę rodzinną!

O tym słowie na literę „r” nie przeczytasz w zbyt wielu podręcznikach biznesu. Tego, co się za nim kryje, nie da się opisać jednym zdaniem. To cały zespół działań.

Pamiętasz, jak skończyła się historia Kaina i Abla?

Byli braćmi. Żyli sobie cicho i spokojnie. Pewnego dnia składali ofiary. Bogu spodobała się tylko ofiara Abla. Ofiara Kaina – nie do końca. Jak mówi tekst biblijny, od tej pory Kain zaczął „chodzić z ponurą twarzą”.

Jak zakończyła się ta historia? Chyba nie muszę Ci mówić.

Tym groźnym słowem nie jest jednak „rodzeństwo”

Jak cynicznie zauważa David Bork, autor „Małej księgi biznesu rodzinnego”, stosunki pomiędzy rodzeństwem nie sprawiają żadnego problemu. Pod jednym wszakże warunkiem: jeśli jest się jedynakiem.

A skoro tak, to znaczy, że zbudowanie firmy rodzinnej, w której zgodnie współpracują ze sobą rodzice, dzieci oraz inne osoby spokrewnione z właścicielem – jest zadaniem co najmniej trudnym.

Skup energię na tym, co naprawdę ważne!

Jest trudnym zadaniem, bo chociaż każdego dnia budzisz się z określoną porcją energii do działania, to często poranne dobre chęci pryskają w zderzeniu z realiami.

Jeszcze rano, kiedy leżysz w łóżku, chcesz tę energię zużytkować na to, żeby spróbować wyprzedzić konkurencję, stworzyć nowy produkt czy rozpisać plan działania na kolejne miesiące.

Niestety, jak pokazuje życie, kilka godzin później Twoja energia może zostać bezsensownie zmarnowana na jałową szarpaninę z najbliższymi. Na gaszenie pożarów wywołanych przez członków rodziny, którzy rywalizują ze sobą i z Tobą w imię…

No właśnie: w imię czego?

Zduś problem w zarodku!

Rodzeństwo, a więc osoby, które w pewnym momencie wkroczą w świat Twojej firmy – będą rozwiązywać spory w taki sam sposób, w jaki rozwiązywane były one w Waszej rodzinie. Wniosek jest więc prosty: wszystko zależy tutaj od wychowania!

Jeśli Twoje dzieci będą za młodu spędzały ze sobą dużo czasu, jeśli zżyją się, jeśli będą miały szansę bawić się ze sobą – wtedy nauczą się bezproblemowo dzielić władzą. Będzie to bezcenny kapitał na przyszłość. Na czasy, kiedy razem wylądują w Twojej firmie.

A jeśli mimo Twoich najszczerszych starań i chęci rywalizacja rodzinna zagrozi stabilności firmy? Rada wspomnianego na wstępie Davida Borka jest osobliwa, choć ze wszech miar słuszna:

„Zwolnij obie osoby, a następnie zaproś je na wspólną kolację. Jeżeli będą próbowały poruszać tę kwestię podczas wspólnego wyjścia, powiedz im, że bardzo je kochasz, ale nie chcesz więcej rozmów na ten temat”.

Czy wiesz już, o jakim słowie mowa?

To groźne słowo już padło. Być może nawet zupełnie niezauważone przez Ciebie. Chodzi oczywiście o rywalizację. A precyzyjniej – o rywalizację w rodzinie. O tę bezsensowną wojnę domową, w której nigdy nie ma i nie może być wygranych…

Wykonamy audyt

Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby poprawić wyniki finansowe i kondycję Twojej firmy.

Prześwietlimy koszty

Sprawdzimy, co można zrobić, żeby załatać przecieki, przez które tracisz zbyt dużo firmowych pieniędzy.

Zajmiemy się kadrami i płacami

Dzięki temu zyskasz czas na przyjrzenie się, czy w Twojej firmy nie dochodzi do niebezpiecznej rywalizacji pomiędzy członkami rodziny.

Pomożemy Twojej firmie wziąć głęboki oddech

Pomożemy Ci dostarczyć tlen Twojej firmie. Tlen, czyli nowych klientów.

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Rozpoczynając działalność gospodarczą, wybór odpowiedniego adresu rejestracji firmy jest jednym z kluczowych decyzji. E-biuro stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego biura czy domowego adresu, oferując szereg usług ułatwiających zarządzanie firmową korespondencją i zmniejszając koszty związane z wynajmem przestrzeni biurowej.
Uprzejmie informujemy, że 31-go maja 2024 roku (piątek) wszystkie biura Moore Polska są zamknięte. Zapraszamy już w poniedziałek, 3-go czerwca!
W obliczu wątpliwości podatkowych i prawnych dotyczących rejestracji firmy pod adresem e-biura, ważne jest zrozumienie, że polskie prawo jednoznacznie wspiera taką formę działalności. Oto szczegółowy przewodnik, który wyjaśnia, dlaczego warto wybrać e-biuro jako siedzibę swojej firmy.
Dowiedz się, jak sprzedaż kryptowalut w Polsce może być zwolniona z VAT. Praktyczne porady i doradztwo podatkowe w zakresie kryptowalut.
W erze cyfryzacji i mobilności biznesowej, e-biuro wyłania się jako kluczowe rozwiązanie dla przedsiębiorców poszukujących elastyczności, redukcji kosztów i zwiększenia prestiżu swojej firmy. Przedstawiamy kompleksową analizę korzyści wynikających z adopcji e-biura jako strategicznego wyboru dla Twojego biznesu.
W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorcy szukają innowacyjnych rozwiązań do optymalizacji wydatków. E-biuro, zrodzone z potrzeby minimalizacji kosztów administracyjnych i księgowych, oferuje kompleksowe wsparcie dla firm pragnących skupić się na swojej podstawowej działalności bez zbędnych obciążeń.

Usługi