fbpx

Trzymamy rękę na pulsie


To słowo na „r” może zniszczyć Twoją firmę rodzinną!

rywalizacja

O tym słowie na literę „r” nie przeczytasz w zbyt wielu podręcznikach biznesu. Tego, co się za nim kryje, nie da się opisać jednym zdaniem. To cały zespół działań. Łączy je jedno: są śmiertelnym zagrożeniem dla stabilności Twojej rodzinnej firmy.

Pamiętasz, jak skończyła się historia Kaina i Abla?

Byli braćmi. Żyli sobie cicho i spokojnie. Pewnego dnia składali ofiary. Bogu spodobała się tylko ofiara Abla. Ofiara Kaina – nie do końca. Jak mówi tekst biblijny, od tej pory Kain zaczął „chodzić z ponurą twarzą”.

Jak zakończyła się ta historia? Chyba nie muszę Ci mówić.

Tym groźnym słowem nie jest jednak „rodzeństwo”

Jak cynicznie zauważa David Bork, autor „Małej księgi biznesu rodzinnego”, stosunki pomiędzy rodzeństwem nie sprawiają żadnego problemu. Pod jednym wszakże warunkiem: jeśli jest się jedynakiem.

A skoro tak, to znaczy, że zbudowanie firmy rodzinnej, w której zgodnie współpracują ze sobą rodzice, dzieci oraz inne osoby spokrewnione z właścicielem – jest zadaniem co najmniej trudnym.

Skup energię na tym, co naprawdę ważne!

Jest trudnym zadaniem, bo chociaż każdego dnia budzisz się z określoną porcją energii do działania, to często poranne dobre chęci pryskają w zderzeniu z realiami.

Jeszcze rano, kiedy leżysz w łóżku, chcesz tę energię zużytkować na to, żeby spróbować wyprzedzić konkurencję, stworzyć nowy produkt czy rozpisać plan działania na kolejne miesiące.

Niestety, jak pokazuje życie, kilka godzin później Twoja energia może zostać bezsensownie zmarnowana na jałową szarpaninę z najbliższymi. Na gaszenie pożarów wywołanych przez członków rodziny, którzy rywalizują ze sobą i z Tobą w imię…

No właśnie: w imię czego?

Zduś problem w zarodku!

Rodzeństwo, a więc osoby, które w pewnym momencie wkroczą w świat Twojej firmy – będą rozwiązywać spory w taki sam sposób, w jaki rozwiązywane były one w Waszej rodzinie. Wniosek jest więc prosty: wszystko zależy tutaj od wychowania!

Jeśli Twoje dzieci będą za młodu spędzały ze sobą dużo czasu, jeśli zżyją się, jeśli będą miały szansę bawić się ze sobą – wtedy nauczą się bezproblemowo dzielić władzą. Będzie to bezcenny kapitał na przyszłość. Na czasy, kiedy razem wylądują w Twojej firmie.

A jeśli mimo Twoich najszczerszych starań i chęci rywalizacja rodzinna zagrozi stabilności firmy? Rada wspomnianego na wstępie Davida Borka jest osobliwa, choć ze wszech miar słuszna:

„Zwolnij obie osoby, a następnie zaproś je na wspólną kolację. Jeżeli będą próbowały poruszać tę kwestię podczas wspólnego wyjścia, powiedz im, że bardzo je kochasz, ale nie chcesz więcej rozmów na ten temat”.

Czy wiesz już, o jakim słowie mowa?

To groźne słowo już padło. Być może nawet zupełnie niezauważone przez Ciebie. Chodzi oczywiście o rywalizację. A precyzyjniej – o rywalizację w rodzinie. O tę bezsensowną wojnę domową, w której nigdy nie ma i nie może być wygranych…

Chcesz prowadzić firmę, która nie będzie zabierała Ci czasu dla rodziny?

W której będziesz miał czas dla każdego?

Skontaktuj się z nami, a przybliżymy Cię do tego celu!

Wykonamy audyt

Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby poprawić wyniki finansowe i kondycję Twojej firmy.

Prześwietlimy koszty

Sprawdzimy, co można zrobić, żeby załatać przecieki, przez które tracisz zbyt dużo firmowych pieniędzy.

Zajmiemy się kadrami i płacami

Dzięki temu zyskasz czas na przyjrzenie się, czy w Twojej firmy nie dochodzi do niebezpiecznej rywalizacji pomiędzy członkami rodziny.

Pomożemy Twojej firmie wziąć głęboki oddech

Pomożemy Ci dostarczyć tlen Twojej firmie. Tlen, czyli nowych klientów.

Chcesz prowadzić firmę rodzinną, która wygrywa, dzięki swoim kompetencjom? 

Skontaktuj się z nami!

Zapraszam do kontaktu

Piotr Witek
Partner Zarządzający, Biegły Rewident, MBA, FCCA
+48 585 584 720

Ostatnie artykuły z bloga

Zmiany w fakturowaniu w 2022 roku

Na jakie zmiany w fakturowaniu należy się przygotować? Jakie ułatwienia wprowadza ustawodawca? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Krajowy System e-Faktur – sprawdź korzyści z nim związane!

Od 1 stycznia 2022 roku weszły przepisy wprowadzające Krajowy System e-Faktur. Zapraszamy do lektury opracowania, które przybliży działanie KSeF.

Polski Ład a wynagrodzenia – materiały ze szkolenia

Bardzo dziękujemy za udział w bezpłatnym szkoleniu Moore Polska – Polski Ład a wynagrodzenia. Przesyłamy materiały do utrwalenia wiedzy!