Pracownik niezaszczepiony vs. czwarta fala pandemii

Trwają prace nad projektem ustawy, dzięki której pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika informacji o szczepieniu lub przebyciu COVID-19.

Zapewnienie odpowiedniej ochrony 

Projekt ten dotyczy zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jest przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia. Jego celem jest wsparcie działań zapewniających ochronę w zakładach pracy, w których dochodzi do zakażeń koronawirusem.

Tym samym – proponowana regulacja miałaby wprowadzić takie rozwiązania, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać niektóre informacje na temat stanu zdrowia pracowników. Owe informacje miałyby dotyczyć zaszczepienia, przebycia zakażenia, a także posiadania negatywnego wyniku testu przeprowadzonego na obecność SARS-CoV-2.

Pracodawca będzie mógł podejmować nowe kroki wobec pracowników niezaszczepionych, nie będących ozdrowieńcami lub nieposiadających ważnego negatywnego wyniku testu.

Co w przypadku braku danych?

Jeżeli projekt wejdzie w życie – a może to nastąpić już we wrześniu 2021 roku – pracodawca uzyska nowe możliwości reagowania na pracowników niezaszczepionych, nie będących ozdrowieńcami lub nieposiadających negatywnego wyniku testu.

Z jednej strony – takiego pracownika będzie można kierować na bezpłatny urlop, który oznacza brak dochodów i ubezpieczenia. Istotnym jest, że wówczas pracodawca nie będzie miał prawa zwolnić niezaszczepionego lub niebędącego ozdrowieńcem pracownika.

Z drugiej – pracodawca będzie miał prawo delegować podwładnego do pracy w trybie zdalnym lub do innych zadań. Ważne jest jednak, że podczas wykonywania innych zadań, pracownik otrzyma wynagrodzenie odpowiadające nowym obowiązkom ergo może być ono niższe.

Pracodawca będzie mógł także wymagać przedłożenia danych dotyczących szczepienia, przejścia choroby lub wyniku negatywnego testu na COVID-19 przed rozpoczęciem pracy nowego pracownika.

Wielkie niewiadome projektu ustawy

Zasadniczy problem projektu tej ustawy leży w tym, że na razie nie wiadomo, czy to będą obowiązki, czy też uprawienia firmy. Nie wiadomo także, na jak długo pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na urlop bezpłatny. Nie wiadomo również, czy na miejsce pracownika przebywającego z polecenia pracodawcy na urlopie bezpłatnym, będzie można zatrudnić osobę na zastępstwo. Co gorsza – przebywając na urlopie bezpłatnym pracownik, gotowy do pracy, pozbawiony jest wynagrodzenia i ubezpieczenia.

Nie wiadomo ponadto, jak należałoby podejść do pracownika, który z przyczyn medycznych nie może przyjąć szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Kolejną niewiadomą jest to, jak pracodawca powinien interpretować odmowę pracownika do udzielenia informacji na temat swojego zdrowia – w tym wypadku, np. szczepienia.

Więcej informacji na temat projektu ustawy znajdziecie TUTAJ.

Zapraszamy także do zapoznania się także z innymi artykułami dotyczącymi obostrzeń związanych z pandemią SRAS-CoV-2 na naszej stronie. Jako że pracodawcy coraz częściej wdrażają pracę zdalną na stałe, szeroko opracowaliśmy temat Wypadków przy pracy zdalnej. Co bowiem zrobić, kiedy podczas wykonywania obowiązków poza miejscem pracy na polecenie pracodawcy, przydarzy się nam wypadek?

Zachęcamy do kontaktu w celu rozwiązania wszystkich wątpliwości lub chęci zdobycia większej ilości informacji.


Wsparcie merytoryczne
Menedżer Zespołu w Dziale Usług Kadrowo-Płacowych

Zapraszamy do kontaktu

Menedżer Zespołu w Dziale Usług Kadrowo-Płacowych
Warszawa

Może Cię zainteresować

Jak nowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wpływa na odpowiedzialność za VAT z fałszywych faktur wydanych bez wiedzy pracodawcy? Dowiedz się, jakie działania mogą uchronić Twoją firmę przed niechcianymi konsekwencjami.
Przedsiębiorco, pamiętaj o przywróceniu podstawowych terminów podatkowo administracyjnych w związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego!
Nadchodzi kolejna nowelizacja ustawy o VAT. Jeżeli działasz w sektorze e-commerce, przygotuj się na jej wdrożenie.
Poznaj założenia pakietu ułatwień dla przedsiębiorców! Projekt ustawy Ministerstwa Rozwoju i Techniki ma na celu poprawić środowisko prawne i instytucjonalne polskich firm.
Czy powróci obowiązek składania raportów o schematach podatkowych w terminach obowiązujących przed pandemią? Przypominamy o zobowiązaniach w tym zakresie.
Czy przepisy tzw. Tarczy 1.0 zawiesiły bieg terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych? Planowana uchwała składu 7 sędziów NSA.

Usługi