Bilet jako faktura – ważna zmiana od 1 lipca 2021

Zniesione zostało ograniczenie kilometrowe dla biletów, zgodnie z zapisami rozporządzenia, od 1 lipca bilet na dowolną odległość jest fakturą.

1 lipca weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zgodnie z nim, więcej biletów (m.in. PKP, PKS, a także LOT) będzie traktowana jak faktura VAT.

Dotychczas każdy bilet, który zawierał:

  • datę wystawiania oraz numer,
  • nazwę podatnika, czyli przewoźnika,
  • numer, który zidentyfikuje podatnika na potrzeby podatku (czyli NIP przewoźnika),
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku i kwotę należności ogółem 

oraz dokumentował przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, mógł być uznany za fakturę VAT.

BILET JAKO FAKTURA

Na mocy wspominanego wyżej rozporządzenia usunięto ograniczenie kilometrowe. W związku z tym, od początku tego miesiąca, każdy bilet jednorazowy na przejazd, wydany na dowolną odległość jest fakturą. Pozostałe wymagania dotyczące biletów pozostają bez zmian.

BILETY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Należy zaznaczyć, że bilety komunikacji miejskiej również mogłyby być traktowane jak faktura VAT. Jednak najczęściej, na tradycyjnych biletach brakuje wszystkich wspominanych danych, o których mowa w rozporządzeniu w §3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur.

Autor
Menedżer Zespołu w Dziale Usług Księgowych

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Zarządzający Działem Usług Księgowych, Członek Zarządu
Warszawa, Łódź

Może Cię zainteresować

Odkryj, jak 35 lat doświadczenia Moore Polska w księgowości może przekształcić Twoje zarządzanie finansami. Poznaj nasze indywidualne podejście, które sprawia, że widzimy i rozumiemy więcej.
W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, EFAA stawia na przyszłość księgowości i audytu. Nasz manifest podkreśla kluczową rolę MŚP w budowaniu transparentnego i zrównoważonego społeczeństwa finansowego. Zajrzyj do naszych priorytetów: uproszczenie regulacji, dialog z MŚP, wiedza finansowa, zrównoważony rozwój, oraz AI w księgowości.
Odkrywamy kluczowe wnioski z największego globalnego badania talentów w dziedzinie księgowości i finansów, które rzuca światło na wyzwania i możliwości epoki sztucznej inteligencji. Przeczytaj, aby zrozumieć, jak AI, różnorodność i nowe modele pracy kształtują przyszłość branży.
Polskie firmy, niektóre boleśnie doświadczone przez pandemię covid-19, a następnie przez sytuację w Ukrainie, inflację, a nawet zmiany podatkowe, coraz częściej zmuszone są podjąć trudną decyzję o likwidacji swojej działalności. Nie jest ona łatwa i wiąże się z szeregiem obowiązków, począwszy od prawnych, wynikających z przepisów Kodeksu spółek handlowych, a kończąc na księgowych, które narzuca ustawa o rachunkowości.
Analiza finansowa to w podstawa oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Czym jest zatem analiza obrotowości? Jakie są jej rodzaje?
Zapraszamy na bezpłatny webinar Czy fundacja rodzinna to rozwiązanie dla mnie? Już 27 kwietnia 2023 roku o godzinie 10:00!

Usługi