
16 października 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące uznania paragonów fiskalnych za faktury uproszczone.
Ministerstwo Finansów w objaśnieniach wskazało, że w przypadku dokumentowania sprzedaży na kwotę nieprzekraczającą 450 zł (100 euro) paragonem fiskalnym zawierającym numer NIP nabywcy, który stanowi w istocie fakturę uproszczoną, nie wystawia się z tytułu tej sprzedaży dla nabywcy kolejnej faktury. Jedna sprzedaż nie może być bowiem dokumentowana dwoma fakturami (fakturą uproszczoną – paragonem z NIP, oraz fakturą standardową).
Jeśli nabywca chce fakturę standardową zamiast faktury uproszczonej to powinien to zakomunikować sprzedawcy przed zafiskalizowaniem sprzedaży na kasie rejestrującej. Wtedy sprzedawca nie powinien ujmować tej sprzedaży na kasie rejestrującej tylko wystawić fakturę standardową.
Ministerstwo Finansów wskazuje także na brak możliwości wystawiania faktur zbiorczych do paragonów fiskalnych stanowiących faktury uproszczone: Skoro paragony uznawane są za faktury, to nie ma możliwości wystawienia faktury zbiorczej do faktury.
Paragon z NIP nabywcy do kwoty 450 zł jako fakturę uproszczoną identyfikuje numer paragonu fiskalnego.
W przypadku paragonu będącego fakturą uproszczoną zawierającego błąd w numerze NIP nabywcy może być wystawiona nota korygująca przez nabywcę lub faktura korygująca przez podatnika z prawidłowym numerem NIP.
Uwaga! Niezamierzony błąd w numerze NIP nabywcy oznacza oczywistą pomyłkę tj. m.in. brak jednej cyfry, przestawienie cyfr bądź pomyłkę w jednej cyfrze i nie może być utożsamiany z uzupełnieniem brakującego numeru NIP na paragonie fiskalnym, czy zmianą widniejącego na paragonie numeru NIP na numer NIP innego podatnika.
Autor
Monika Kanczkowska