Nowe decyzje MF dotyczące KSeF – jak wpłyną na przedsiębiorców?

Decyzje Ministerstwa Finansów w sprawie KSeF stanowią kluczowy temat dla polskich przedsiębiorców. Odroczenie wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur i technologiczny audyt budzą wiele pytań i wymagają dostosowania strategii biznesowych.

Aby dowiedzieć się, jakie skutki niesie za sobą decyzją odroczenia wprowadzenia KSeF przez Ministerstwo Finansów, zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Odroczenie wprowadzenia KSeF

Krajowy System e-Faktur miał stać się platformą obligatoryjną od 1 lipca 2024, a dla małych oraz średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 roku.

19 stycznia 2024 roku, podczas konferencji prasowej, Minister Finansów zapowiedział, że termin wprowadzenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), zostanie odroczony. Pierwotny termin 1 lipca ulegnie zmianie, jednak Ministerstwo zadeklarowało, iż kolejną datę poznamy dopiero po zakończeniu audytu dotychczasowych prac wdrożeniowych. W tym roku, według informacji podanych przez resort, nie należy spodziewać się obligatoryjnego stosowania KSeFu.

Audyt KSeF i konsultacje społeczne

Minister Finansów zapowiedział przeprowadzenie technologicznego audytu KSeF, na który  przetarg został już odgórnie zlecony. Ma on na celu eliminację „krytycznych błędów” w systemie, które przejawiały się w systemie informatycznym KSeF-u, w jego strukturze oraz kodzie samej aplikacji. Wszystkie usterki, według resortu, mogłyby doprowadzić do braku wydolności samego systemu, na co aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce nie pozwala. Minister Finansów zapowiedział również konsultacje z przedsiębiorcami odnośnie do samego systemu. Mają one na celu wdrożenie KSeF przy współudziale osób prowadzących działalność gospodarczą.

Znaczenie zmian dla przedsiębiorców

Wątpliwości nie ulega fakt, że Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie. Jak podkreślił Minister Finansów, prace wdrożeniowe będą kontynuowane, aby system mógł wejść w życie jak najszybciej. Szef Krajowej Administracji Skarbowej dodał również, że przedsiębiorcy muszą mieć komfort prowadzenia działalności gospodarczej i pewność, że wystawione faktury trafią do systemu. Biorąc pod uwagę rażące nieprawidłowości, system nie może wejść w życie w bieżącym roku.

Firmy, które jeszcze nie rozpoczęły prac nad wdrożeniem KSeF, mogą chwilowo odetchnąć z ulgą. Jednakże muszą być przygotowane na ewentualne zmiany i dostosowanie się do nowych wymogów w przypadku przyszłego wdrożenia systemu.

Jeżeli macie dodatkowe pytania dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur koniecznie skontaktuj się z nami. Specjaliści Moore Polska są do Waszej dyspozycji! 

Autor
Asystent w Dziale Podatkowym

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego
Gdańsk Garncarska, Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

W erze dynamicznych zmian w przepisach podatkowych i prawnych, znalezienie zaufanego doradcy jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa. Poznaj, jak Moore Polska staje się niezastąpionym partnerem w prowadzeniu biznesu.
Od kwietnia 2024 wraca 5% VAT na żywność: zmiana stawek kończy okres wsparcia w obliczu spadającej inflacji. Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie dla konsumentów i rynku ta decyzja Ministerstwa Finansów.
Już 16 lutego ruszają konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Dowiedz się, jakie bloki tematyczne przewiduje Ministerstwo Finansów.
17 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Czekają nas zatem zmiany w BHP dotyczące pracy przy komputerach.
Ministerstwo Finansów opublikował projekt objaśnień w sprawie WHT. Sprawdź jakie kwestie dotyczące podatku u źródła normuje.
Dlaczego termin podany przez Ministerstwo Finansów na raportowanie MDR-3 budzi wiele wątpliwości? Czy faktycznie jest to kontrowersyjna kwestia?

Usługi