Kontrowersyjny termin na raportowanie MDR-3

Dlaczego termin podany przez Ministerstwo Finansów na raportowanie MDR-3 budzi wiele wątpliwości? Czy faktycznie jest to kontrowersyjna kwestia?

1 lipca 2023 roku w Polsce został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony w marcu 2020 roku. W związku z opublikowanym w maju 2023 rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w sprawie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej, pojawiły się istotne zmiany przywracające zawieszone obowiązki podatkowe. Wśród zmian znalazły się między innymi te, które dotyczą raportowania MDR.

Zawieszenie obowiązku raportowania

Obowiązek raportowania schematów podatkowych został zawieszony do trzydziestego dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia. Oznaczało to, iż do końca lipca, bieg terminów na raportowanie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej o krajowych schematach podatkowych był w stanie ciągłego zawieszenia.

W przypadku terminu na założenie MDR-1, które obowiązuje wspomagających, promotorów, jak i korzystających było to 30 dni od następnego dnia po udostępnieniu schematu podatkowego, od dnia dokonania pierwszej czynności bezpośrednio związanej z wdrożeniem schematu lub następnego dnia po przygotowaniu do jego wdrożenia. Zależało to od zdarzenia, które nastąpiło najwcześniej. Biorąc pod uwagę te założenia, maksymalny termin na złożenie MDR-1 przypada na 30 sierpnia 2023 roku.

Kontrowersyjny termin na raportowanie MDR-3

Sytuacja komplikuje się w przypadku MDR-3. W przeciwieństwie do MDR-1, termin jego złożenia nie został określony konkretną datą, lecz został powiązany z momentem złożenia deklaracji. Co więcej, termin na złożenie MDR-3 nie zależy od upływu terminu 30 dni, o którym wspomina rozdział 11a Ordynacji Podatkowej.

W momencie, w którym korzystający dokonał czynności, które są elementem schematu podatkowego, bądź też wystąpiły u niego korzyści podatkowe wynikające z tego tytułu w roku 2023 roku,  powinien on złożyć informację MDR-3 razem z odpowiednią deklaracją podatkową.

Biorąc pod uwagę powyższe założenia, według Ministerstwa Finansów, raportowanie MDR-3 za lata 2020, 2021 oraz 2022, podczas których raportowanie było w stanie zawieszenia, powinno nastąpić najpóźniej 1 sierpnia 2023 roku.

Podsumowanie

Warto jednak dodać, że kiedy termin na złożenie MDR-3 za rok 2020 upływał w 2021 roku, to raportowanie było w stanie zawieszenia, co oznacza, że nie rozpoczął on swojego biegu. Mając na uwadze ten fakt, wskazany przez Ministerstwo Finansów termin 1 sierpnia jest datą rozpoczęcia i końca biegu raportowania.

Resort Finansów, ogłaszając obligatoryjną datę raportowania MDR-3, wskazał, iż pomimo zawieszenia terminów do raportowania schematów podatkowych innych niż schematy podatkowe transgraniczne w okresie od 31 marca 2020 roku do 31 lipca 2023 roku możliwe było składanie informacji i zawiadomień dotyczących przedmiotowych schematów. Tym samym, termin 1 sierpnia był maksymalnym terminem na raportowanie MDR-3.

Masz pytania odnośnie raportowania MDR-3? Potrzebujesz konsultacji podatkowo prawnej w zakresie prowadzonej działalności? Skontaktuj się z nami! Nasi eksperci i specjaliści są do Twojej dyspozycji! 

Autor
Asystent w Dziale Podatkowym

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego
Gdańsk Garncarska, Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Od kwietnia 2024 wraca 5% VAT na żywność: zmiana stawek kończy okres wsparcia w obliczu spadającej inflacji. Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie dla konsumentów i rynku ta decyzja Ministerstwa Finansów.
Decyzje Ministerstwa Finansów w sprawie KSeF stanowią kluczowy temat dla polskich przedsiębiorców. Odroczenie wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur i technologiczny audyt budzą wiele pytań i wymagają dostosowania strategii biznesowych.
Ministerstwo Finansów opublikował projekt objaśnień w sprawie WHT. Sprawdź jakie kwestie dotyczące podatku u źródła normuje.
Procedura MDR jest często identyfikowaną luką w zakresie wewnętrznej strategii przedsiębiorstwa dotyczącej realizacji obowiązków podatkowych. Sprawdź czy sytuacja ta dotyczy także Twojego przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorco, pamiętaj o przywróceniu podstawowych terminów podatkowo administracyjnych w związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego!
Jakie zmiany w Ordynacji podatkowej zapowiada Ministerstwo Finansów? Co wprowadzi najnowsza nowelizacja? Sprawdź w naszym artykule!

Usługi