Dobrzy księgowi – gdzie ich znaleźć?

Skąd się biorą dobrzy księgowi? Jakie ścieżki dominują w drodze rozwoju dobrych księgowych? Co jest w nich kluczowe? Na te pytania odpowiada Piotr Witek, Partner Zarządzający Moore Polska.

Jako zarządzający średnią firmą księgową zatrudniająca niemal 250 osób, często otrzymuję pytanie skąd biorą się dobrzy księgowi. Czyli tacy, jakich zatrudniamy. Dobry księgowy to taki, który poprowadzi księgowo firmę, unikając raf w przepisach, dochowując terminów oraz optymalizując naliczane podatki i zapewniając dobry proces raportowania. Nam, jako firmie, zdarzyły się  są czasami wpadki rekrutacyjne. Trwały jednak one raczej krótko, bo szybko wychodziło na jaw, że ktoś nie ma kompetencji o jakich pisał w CV. Oczywiście, nie pochwalam takich praktyk, ale mogę potwierdzić, że u nas też one miały miejsce, pomimo solidnych testów, rozmów i weryfikacji postaw w trakcie rozmów kwalifikacyjnych

Ale wracając do pytania – skąd się biorą owi dobrzy księgowi? Otóż widzę tutaj dwie ścieżki (choć pewnie jest ich więcej). To one właśnie dominują w drodze rozwoju dobrych księgowych. W obu nich jednak kluczowy jest mentor.

Mentor dobrego księgowego

Nie ma dobrego księgowego bez dobrego mentora. Okazuje się bowiem, że wiedza teoretyczna zebrana w trakcie studiów, czy nauki w liceach i technikach ekonomicznych nie jest wystarczająca dzisiaj aby zostać dobrym księgowym.

Pierwszym elementem budowania kariery jest praca pod okiem wytrawnego mentora. Osoby, która ma doświadczenie, wiedzę i łączy kropki. O jakie kropki chodzi? Wiedzę, przepisy, najlepsze praktyki oraz… zrozumienie oczekiwań klientów (zawsze jest jakiś klient: wewnętrzny albo zewnętrzny). 

Mentor, to ktoś kto nie boi się podejmować decyzji, zna złożoność procesu, ma wiedzę merytoryczną i sam podobne czynności wykonywał z sukcesem w przeszłości. Jest on wsparciem, wymaga a zarazem wspiera, pochwali ale potrafi też przekazać uwagi, jak czegoś nie robić. Jak ktoś nie potrafi pracować z mentorem, bo odrzuca całkowicie jakiekolwiek uwagi do swojej pracy, to szykuje sobie bardzo trudną drogę do zbudowania kariery dobrego księgowego. Dobry mentor do doświadczony księgowy, biegły rewident, czy główny księgowy. Dobry mentor, to dobry lider.

Ścieżka 1 – profesjonalna

Ścieżka pierwsza zaczyna się najczęściej już w trakcie studiów (albo zaraz po). Obejmuje praktykę i pracę w specjalistycznej firmie księgowej, małej lub średniej, takiej jak Moore Polska, albo globalnej typu big four. Przy czym, ważne jest czy dana osoba pracuje w klasycznej firmie księgowej czy w centrum usług wspólnych. To ostatnie to zupełnie inny świat. Niestety wygląda on inaczej, najczęściej promuje inne umiejętności niż typowe umiejętności dobrego księgowego.

A więc firma profesjonalna to taka, która pozwala kandydatowi do tytułu dobrego księgowego przejść przez wiele różnych prac: od wprowadzania dokumentów, przygotowania zestawień, sporządzania deklaracji podatkowych, uzgadniania sald księgowych, raportowania, wysyłania potwierdzeń sald, organizacji inwentaryzacji i oczywiście kontaktu z klientem i dostarczania mu  wskazówek podatkowych i księgowych. 

To bardzo wiele różnych czynności, wykonywanych dla wielu klientów. Dlatego osoba, która przechodzi przez takie stanowisko pracy w ciągu 2-3 lat jest w stanie zapoznać się z wybranymi problemami podatkowymi, organizacyjnymi i księgowymi kilku różnych branż. Rośnie w tempie ciasta drożdżowego schowanego pod super pierzynką.  W związku z tym często przy właściwej motywacji, dobrym zorganizowaniu oraz otwartym intelekcie jest w stanie osiągnąć niebywały wzrost zaledwie w 2-4 lata. Jeśli poprze ten proces odpowiednio dobranymi szkoleniami, np. w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, lub drogą kandydowania na biegłego rewidenta otwiera sobie drzwi do wielkiej kariery.

To właśnie takie osoby często odchodzą z firm księgowych na stanowiska zastępców głównych księgowych albo nawet głównych księgowych. Dlaczego? Ano dlatego, że nauczyli się bardzo wiele, zrozumieli prace księgową i wiedzą, gdzie szukać jak nie wiedzą. Mają swoją bazę danych, kontaktów, wiedzy i nie boją się wyzwań bo wiedzą, że nie ma problemów księgowych, których w zespole nie da się pokonać. Często takie osoby mają też zrozumienie ryzyk i wyzwań branż, dla których pracowali. Stanowią zatem doskonały materiał na przyszłych dyrektorów finansowych.

Ścieżka 2 – branżowa

Wiele osób zaczyna pracę w księgowości danej firmy produkcyjnej, usługowej, handlowej czy finansowej. To doskonała kariera, przy czym jest ona najczęściej nieco dłuższa. Dlaczego? Ano dlatego, że jedna firma nie jest w stanie wygenerować tylu problemów i wyzwań dla księgowego jak profesjonalna firma księgowa pracująca dla wielu klientów. Ponadto zespół księgowy staje się pewnym limitem rozwoju. Tym samym – im jest większy, tym trudniej wykonywać inne funkcje i uczyć się czegoś nowego. Ale oczywiście firma firmie nie równa.

W mniejszym zespole młody adept może wykonywać bardzo wiele aktywności i jak chce, może również rosnąć szybko. Na pewno poznaje branżę znacznie głębiej niż księgowi opisani w ścieżce pierwszej, ale niestety nie ma wiedzy na temat wielu innych wyzwań podatkowych czy księgowych,  których jego pracodawca aktualnie nie doświadcza. 

Ścieżka biegłego rewidenta albo szkolenia w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce może doskonale uzupełniać braki wiedzy i zagadnie, które nie występują w danym podmiocie. Niemniej jednak pozostanie to droga wolniejsza i mniej otwarta. W końcu – jest tylko jedna, niestety, pozycja głównego księgowego w danym przedsiębiorstwie.

Tempo pracy i czas

Dobry księgowy umie pracować w określonym tempie. Praca księgowego to stałe okresy, raportowanie – comiesięczne, kwartalne, roczne. To oznacza, że musi on mieć odpowiednie tempo aby realizować potrzeby zarządcze. Niestety nie zawsze to się udaje. Niektórzy księgowi zatracają się w szczegółach. Nie widzą wtedy, że ustawianie priorytetów to bardzo ważna umiejętność, zaplanowanie pracy to klucz do sukcesu i dobrej oceny szefa, klienta czy mentora.  Tempo pracy i odpowiednie dostosowanie się do oczekiwań zarządczych będzie charakteryzowało dobrych księgowych.

Umiejętności miękkie – komunikacja, komunikacja i jeszcze raz komunikacja

Na ostatnim miejscu wskazuję, że dobry księgowy to ktoś, z kim się dobrze rozmawia. Rozmawia. A więc nie unika on kontaktu z ludźmi, zabieganymi dyrektorami, klientami, menadżerami czy współpracownikami. Potrafi otworzyć drzwi, wysłuchać, doradzić, przestrzec i, oczywiście, docenić. Jak pozostanie tylko policjantem dbającym o terminy, to nie zbuduje dobrej siatki relacji. Tym samym – nie osiągnie nigdy takiej pozycji zawodowej, jaką mógłby osiągnąć, gdyby wzmocnił się w zakresie komunikacji, słuchania i umiejętności argumentowania swoich racji.

Reasumując, warto budować karierę profesjonalnego księgowego. Zależnie od przyjętego wariantu – zawsze dostarczy ona innych wyzwań. Niemniej jednak, nie zabraknie w niej zarówno wyzwań intelektualnych, jak i komunikacyjnych. Dlatego pozwoli ona na rozwój wielu kompetencji i da poczucie satysfakcji oraz spełnienia.  W firmie profesjonalnej, takiej  jak Moore Polska, ta droga może zostać uzupełniona zdobyciem tytułu biegłego rewidenta. To natomiast otworzy drzwi do rozwoju wszechstronnej i satysfakcjonującej kariery dobrego księgowego.

Jeżeli szukasz firmy outsourcingu księgowego z wykwalifikowanymi ekspertami (czyt. dobrzy księgowi), którzy widzą i rozumieją więcej – koniecznie zgłoś się do Moore Polska. Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Odkryj, jak Moore Polska przekształca zarządzanie kadrami i płacami w klucz do sukcesu Twojej firmy. Nasza pasja i misja to wsparcie na każdym kroku, zapewniające efektywność i bezpieczeństwo współpracy.
Odkryj, jak 35 lat doświadczenia Moore Polska w księgowości może przekształcić Twoje zarządzanie finansami. Poznaj nasze indywidualne podejście, które sprawia, że widzimy i rozumiemy więcej.
W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, EFAA stawia na przyszłość księgowości i audytu. Nasz manifest podkreśla kluczową rolę MŚP w budowaniu transparentnego i zrównoważonego społeczeństwa finansowego. Zajrzyj do naszych priorytetów: uproszczenie regulacji, dialog z MŚP, wiedza finansowa, zrównoważony rozwój, oraz AI w księgowości.
Odkrywamy kluczowe wnioski z największego globalnego badania talentów w dziedzinie księgowości i finansów, które rzuca światło na wyzwania i możliwości epoki sztucznej inteligencji. Przeczytaj, aby zrozumieć, jak AI, różnorodność i nowe modele pracy kształtują przyszłość branży.
Polskie firmy, niektóre boleśnie doświadczone przez pandemię covid-19, a następnie przez sytuację w Ukrainie, inflację, a nawet zmiany podatkowe, coraz częściej zmuszone są podjąć trudną decyzję o likwidacji swojej działalności. Nie jest ona łatwa i wiąże się z szeregiem obowiązków, począwszy od prawnych, wynikających z przepisów Kodeksu spółek handlowych, a kończąc na księgowych, które narzuca ustawa o rachunkowości.
Analiza finansowa to w podstawa oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Czym jest zatem analiza obrotowości? Jakie są jej rodzaje?

Usługi