„Audyt kadrowy, audyt księgowy – nowa wartość doraźnego wsparcia”

Prawidłowo funkcjonujący dział księgowy i kadrowo-płacowy to podstawa rzetelnej oceny działania każdej firmy chcącej budować i utrzymywać wysoką pozycję na rynku. Jak zadbać, aby obszary te prowadzone były zawsze prawidłowo, a kontrole zawsze z pozytywnym wynikiem?

Prawidłowo funkcjonujący dział księgowy i kadrowo-płacowy to podstawa rzetelnej oceny działania każdej firmy chcącej budować i utrzymywać wysoką pozycję na rynku. To bezpieczeństwo właścicieli i dobra reputacja przedsiębiorstwa na zewnątrz.
Brak konfliktów z fiskusem, brak konieczności składania korekt deklaracji, wyjaśnień i dopłat do i tak wysokich obciążeń skarbowych to nie lada wyzwanie w dzisiejszym świecie.

Jak zatem zapewnić prawidłowość działania działów finansowo-księgowych przy stale zmieniających się przepisach, obserwowanej dużej rotacji pracowników na rynku oraz uwolnieniu zawodu księgowego z konieczności posiadania certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje?

Z takimi zadaniami coraz częściej mierzą się firmy outsourcingowe oraz biura księgowo-audytorsko-doradcze –
z doraźnymi przeglądami ksiąg rachunkowych i deklaracji podatkowych oraz ze swego rodzaju audytami teczek osobowych i naliczeń płac.
I wcale nie chodzi tu o dążenie firm do zmiany księgowego, którego często darzy się wieloletnim zaufaniem.
Celem jest dodatkowe niezależne oko i wgląd w tematy, na które na co dzień brakuje czasu. Celem jest również możliwość uzyskania dodatkowych konsultacji i rozmowy o sprawach nie dość jasno opisanych w gąszczu zmieniających się przepisów. Czasami też spojrzenie zewnętrznego specjalisty znającego różne branże, systemy informatyczne i sposoby funkcjonowania działów finansowo-księgowych pozwala odnaleźć dodatkowy potencjał
w firmie na usprawnienia, automatyzacje i podniesienie efektywności w innych firmowych procesach.

Oczywiście zdarza się, że przeprowadzony zewnętrzny doraźny przegląd otwiera oczy osobom zarządzającym
na nieprawidłowości i tematy skrzętnie „zamiatane pod dywan”, na brak dostatecznej i aktualnej wiedzy głównego księgowego lub na uśpienie czujności właściciela. Jednak jak to się zwykle mówi – lepiej późno niż wcale….
Każdy moment jest dobry, aby wyprowadzić błędy, uzupełnić braki i ….      spać spokojnie.

Najważniejsze aspekty sprawdzane podczas audytu kadrowo-płacowego to:

  • Weryfikacja lub/i pomoc w przygotowaniu regulaminów wewnętrznych;
  • Kompletność dokumentacji pracowniczej (zaświadczeń lekarskich, szkoleń BHP, świadectw pracy, ewidencji urlopów itd) i ich poprawność ujęcia w teczkach osobowych i systemie kadrowo-płacowym;
  • Prawidłowość rozliczeń delegacji i umów korzystania z samochodów;
  • Weryfikacja kart zasiłkowych, rozliczania benefitów i czasu pracy;
  • Poprawność naliczeń składników na liście płac.

Najważniejsze aspekty sprawdzane podczas przeglądu księgowego to:

  • Przegląd lub/i pomoc w przygotowaniu polityki rachunkowości;
  • Przegląd planów amortyzacji i ich ujęcia księgowo-podatkowego;
  • Sprawdzenie poprawności wystawianych faktur sprzedaży – skonsultowanie nietypowych sytuacji, sprawdzenie kompletności dokumentów w obiegu magazynowym;
  • Weryfikacja ujęcia podatkowego nietypowych operacji – rozliczeń samochodów, leasingów, pożyczek, rozliczeń dotacji, itp.;
  • Sprawdzenie kont rozliczeń z US, ZUS i pracownikami;
  • Weryfikacja kalkulacji podatku dochodowego od osób prawnych i podatku VAT.

Szczegółowy zakres, przebieg i rezultaty zawsze ustala się indywidualnie, w zależności od wielkości firmy
i potencjalnych problemów. Przeglądu dokonują praktycy księgowo-kadrowi, a prace nie wiążą się z obciążeniem finansowym, jak formalny audyt i badanie przez biegłego rewidenta.

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Zarządzający Działem Usług Księgowych, Członek Zarządu
Warszawa, Łódź

Może Cię zainteresować

Odkryj, jak 35 lat doświadczenia Moore Polska w księgowości może przekształcić Twoje zarządzanie finansami. Poznaj nasze indywidualne podejście, które sprawia, że widzimy i rozumiemy więcej.
W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, EFAA stawia na przyszłość księgowości i audytu. Nasz manifest podkreśla kluczową rolę MŚP w budowaniu transparentnego i zrównoważonego społeczeństwa finansowego. Zajrzyj do naszych priorytetów: uproszczenie regulacji, dialog z MŚP, wiedza finansowa, zrównoważony rozwój, oraz AI w księgowości.
Odkrywamy kluczowe wnioski z największego globalnego badania talentów w dziedzinie księgowości i finansów, które rzuca światło na wyzwania i możliwości epoki sztucznej inteligencji. Przeczytaj, aby zrozumieć, jak AI, różnorodność i nowe modele pracy kształtują przyszłość branży.
Polskie firmy, niektóre boleśnie doświadczone przez pandemię covid-19, a następnie przez sytuację w Ukrainie, inflację, a nawet zmiany podatkowe, coraz częściej zmuszone są podjąć trudną decyzję o likwidacji swojej działalności. Nie jest ona łatwa i wiąże się z szeregiem obowiązków, począwszy od prawnych, wynikających z przepisów Kodeksu spółek handlowych, a kończąc na księgowych, które narzuca ustawa o rachunkowości.
Dowiedz się, jakie zarzuty w ostatnich miesiącach najchętniej stawiał UOKIK polskim przedsiębiorstwom. Podpowiemy, w jaki sposób ich uniknąć.
Analiza finansowa to w podstawa oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Czym jest zatem analiza obrotowości? Jakie są jej rodzaje?

Usługi