Wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 18 marca 2021 roku wyrok jest korzystny dla polskich podatników dokonujących transakcji wewnątrzunijnych. Wprowadzony przez polskiego ustawodawcę przepis art. 86 ust. 10b pkt. 2 Ustawy o podatku towarów i usług jest sprzeczny z istotą regulacji wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w Unii Europejskiej.
VAT należny i VAT naliczony w transakcjach wewnątrzwspólnotowych
Obowiązujące od 2017 roku przepisy o podatku VAT stanowią, iż VAT należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów musi zostać wykazany w deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Z kolei w przypadku podatku VAT naliczonego podatnik zachowuje neutralność w rozliczeniu VAT tylko wtedy, gdy w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy uwzględni VAT naliczony w tym samym miesiącu, w którym powinien być wykazany VAT należny. Po przekroczeniu tego terminu podatnik ma obowiązek wykazać VAT należny w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, natomiast VAT naliczony należy uwzględnić „na bieżąco” w miesiącu faktycznej korekty w zakresie podatku naliczonego. Wówczas na podatniku ciąży obowiązek dopłaty VAT należnego wraz z odsetkami.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Uregulowanie krajowe wykracza poza to, co jest w przedmiotowej sprawie konieczne, po pierwsze zapewnieniu prawidłowego poboru VAT, po drugie zapobieganiu oszustwom podatkowym. Zatem zdaniem TSUE przepisy unijne stoją na przeszkodzie stosowaniu przepisów krajowych.
Model rozliczeń transakcji wewnątrzwspólnotowych w podatku od towarów i usług wskazany przez TSUE polegający na ujmowaniu VAT należnego i naliczonego w tym samym okresie zdecydowanie uprości bieżące rozliczenia podatnikom, jak i otwiera drogę polskim podatnikom do odzyskania zapłaconych odsetek, gdzie rozliczono podatek w szyku rozstawnym.
Przedmiotowa sprawa C 895/19 toczyła się na tle sprawy rozliczania transakcji WNT, jednakże treść wyroku może dawać argumenty, aby zastosować go także w przypadku transakcji podlegającym rozliczeniu VAT w oparciu o mechanizm odwrotnego obciążenia, między innymi importu usług.