Zasada „neutralności” rozliczania VAT – ważny wyrok TSUE

Przepisy o tzw. „szyku rozstawnym” w VAT należnym i naliczonym wprowadzone przez polskiego ustawodawcę w rozliczaniu transakcji WNY niezgodne z Dyrektywą VAT.

Wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 18 marca 2021 roku wyrok jest korzystny dla polskich podatników dokonujących transakcji wewnątrzunijnych. Wprowadzony przez polskiego ustawodawcę przepis art. 86 ust. 10b pkt. 2 Ustawy o podatku towarów i usług jest sprzeczny z istotą regulacji wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w Unii Europejskiej. 

VAT należny i VAT naliczony w transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Obowiązujące od 2017 roku przepisy o podatku VAT stanowią, iż VAT należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów musi zostać wykazany w deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Z kolei w  przypadku podatku VAT naliczonego podatnik zachowuje neutralność w rozliczeniu VAT tylko wtedy, gdy w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy uwzględni VAT naliczony w tym samym miesiącu, w którym powinien być wykazany VAT należny. Po przekroczeniu tego terminu podatnik ma obowiązek wykazać VAT należny w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, natomiast VAT naliczony należy uwzględnić „na bieżąco” w miesiącu faktycznej korekty w zakresie podatku naliczonego. Wówczas na podatniku ciąży obowiązek dopłaty VAT należnego wraz z odsetkami.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Uregulowanie krajowe wykracza poza to, co jest w przedmiotowej sprawie konieczne, po pierwsze zapewnieniu prawidłowego poboru VAT, po drugie zapobieganiu oszustwom podatkowym. Zatem zdaniem TSUE przepisy unijne stoją na przeszkodzie stosowaniu przepisów krajowych.

Model rozliczeń transakcji wewnątrzwspólnotowych w podatku od towarów i usług wskazany przez TSUE polegający na ujmowaniu VAT należnego i naliczonego w tym samym okresie zdecydowanie uprości bieżące rozliczenia podatnikom, jak i otwiera drogę polskim podatnikom do odzyskania zapłaconych odsetek, gdzie rozliczono podatek w szyku rozstawnym.

Przedmiotowa sprawa C 895/19 toczyła się na tle sprawy rozliczania transakcji WNT, jednakże treść wyroku może dawać argumenty, aby zastosować go także w przypadku transakcji podlegającym rozliczeniu VAT w oparciu o mechanizm odwrotnego obciążenia, między innymi importu usług.

Autor
Zastępca Dyrektora Działu Księgowego, Samodzielna księgowa

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Usług Księgowych, Prokurent
Gdańsk-Oliwa, Gdynia

Może Cię zainteresować

Dostać bon podarunkowy – świetna sprawa dla konsumentów. Jak jednak wygląda ich sprzedaż z punktu widzenia przedsiębiorców i księgowych?
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 18 marca 2021 roku w sprawie C-895/19 oraz nowelizacja ustawy o VAT dają możliwość wnioskowania o zwrot odsetek zapłaconych w oparciu o przepisy obowiązujące od 2017 r.
Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą tzw. Tarczę antyinflacyjną 2.0. Przewiduje ona czasową obniżkę stawek podatku VAT na niektóre towary.
Serdecznie dziękujemy za udział w webinarze Moore Polska Polski Ład w praktyce – VAT, PIT, CIT. Mamy nadzieję, że dzięki nam czujecie się gotowi na nadchodzące zmiany i wiecie, jak ograniczyć potencjalne ryzyka.
Serdecznie zapraszamy na bezpłatny webinar Moore Polska Polski Ład w praktyce – VAT, PIT, CIT. Jeżeli chcesz przygotować się do zmian i ograniczyć ryzyka – koniecznie się zapisz.
Najważniejsze zmiany w podatku VAT, które znalazły się w najnowszej wersji ustawy programu ,,Polski Ład’’. Będą obowiązywały już od 1.01.2022 r.

Usługi