Urlop pracownika zatrudnionego na niepełny etat

Czyli jak prawidłowo wyliczyć limit urlopu pracownikowi zatrudnionemu na część etatu. Jakie są wytyczne, których należy się trzymać.

Zatrudniając pracownika na część etatu często borykamy się z problemem wyliczenia limitu urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 154§2 Kodeksu pracy urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Wymiar urlopu dla zatrudnionego na niepełny etat

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełne dni zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154§2 Kodeksu pracy). Warto pamiętać, że każdy dzień urlopu spowoduje odpisanie z puli urlopowej faktycznej ilości godzin nieobecności. Innym ważnym czynnikiem niewątpliwie jest także staż pracy danego pracownika.

Urlop a staż pracy

Reasumując, wymiary godzin urlopu dla pracowników zatrudnionych na część etatu wyliczone wraz z informacją o długości stażu pracy kształtują się w następujący sposób:

  • Przy ¼ etatu pracownik, który nie ma 10-letniego otrzyma 20 dni wolne dzielone na 4 czyli 5 dni po 8 godzin czyli 40 godzin.
  • Przy ¼ etatu i pracowniku z ponad 10-letnim stażem pracy będzie to 26 dni dzielone na 4 czyli 6,5 dnia, co po zaokrągleniu do pełnych dni stanowi 7 dni po 8 godzin czyli 56 godzin. Daje nam to 28 dni urlopu po 2 godziny przy założeniu, że pracownik pracuje 5 dni w tygodniu po 2 godziny.
  • Przy 1/3 pracownik, który nie ma 10-letniego, otrzyma 20 dni wolne dzielone na 3 czyli po zaokrągleniu do pełnych dni 7 dni po 8 godzin czyli 56 godzin.
  • Przy 1/3 etatu i pracowniku z ponad 20-letnim stażem pracy będzie to 26 dni dzielone na 3 czyli po zaokrągleniu 9 dni po 8 godzin czyli 72 godziny.
  • Przy ½ etatu i pracowniku, który nie ma 10-letniego stażu będzie to 80 godzin.
  • Przy ½ etatu i pracowniku z ponad 20-letnim stażem pracy będą to 104 godziny.
  • Przy 2/3 etatu i pracowniku, który nie ma 10-letniego stażu będzie to 112 godzin.
  • Przy 2/3 etatu i pracowniku z ponad 20-letnim stażem pracy będą to 144 godziny.
  • Przy ¾ etatu i pracowniku, który nie ma 10-letniego stażu będzie to 120 godzin.
  • Przy 3/4 etatu i pracowniku z ponad 20-letnim stażem pracy będą to 160 godziny.
  • Przy 7/8 etatu i pracowniku, który nie ma 10-letniego stażu będzie to 144 godzin.
  • Przy 7/8 etatu i pracowniku z ponad 20-letnim stażem pracy będą to 184 godziny.

W razie dodatkowych pytań – zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

Autor
Specjalista ds. Kadrowo-Płacowych

Zapraszamy do kontaktu

Menedżer Zespołu w Dziale Kadrowo-Płacowym
Gdańsk

Może Cię zainteresować

Płace wśród kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach są wyraźnie rozbieżne. UE ma zamiar wprowadzić nowe zasady, które będą z tym problemem walczyć.
Rewolucja, którą wprowadził wirus SARS-CoV-2 trwa nadal. Wiele firm zdecydowało się wdrożyć pracę zdalną na stałe. Co jednak z kosztami, jakie w związku z tym ponosi pracownik?
Zaległy urlop wypoczynkowy za 2017 rok. Jak reguluje go kodeks pracy? Czy pandemia SARS-CoV-2 wprowadziła zmiany w tym zakresie?
Trwają prace nad projektem ustawy, dzięki której pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika informacji o szczepieniu lub przebyciu COVID-19.
Pracodawcy coraz częściej przez pandemię SARS-CoV-2 zmieniają swoje podejście do pracy zdalnej i wdrażają ją na stałe. Ta jednak nadal nie jest regulowana prawnie.
Hasło „firma rodzinna” składa się z dwóch filarów: firma i rodzina. Każdy z tych elementów wpływa na drugi – pozytywnie albo negatywnie. Dziś zastanowimy się, jak rozwijać firmę, żeby zadbać równocześnie o dobro rodziny.

Usługi