Świętowanie trzydziestolecia istnienia regionalnego oddziału Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Gdańsku to nie lada wydarzenie, które odbyło się 3 lutego 2023 roku w Olivii Star. Swoją obecnością zaszczyciła gości Barbara Misterska-Dragan, Prezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. Wieczór został uświetniony natomiast przez Agnieszkę Babicz-Stasierowską, wokalistkę legendarnego, pochodzącego z Trójmiasta, bandu Rama 111.
Z tej okazji Piotr Witek, Partner Zarządzający Moore Polska, biegły rewident, zgodził się odpowiedzieć na często zadawane jemu i jego Koleżankom i Kolegom po fachu pytania. Dlaczego w ogóle wybrał zawód biegłego rewidenta? Jak by go opisał? Co się zmieniło w zawodzie na przestrzeni trzech dekad? Dlaczego warto być biegłym rewidentem i nie tylko! ⬇️⬇️⬇️
Długa i ciekawa historia
Tak naprawdę jednak – początków zawodu biegłego rewidenta należy doszukiwać się niemal sto lat temu. Wtedy to Ministerstwo Skarbu przedstawiło projekt, który zakładał utworzenie instytucji „biegłych buchalterów”. Do ich obowiązków należało wykrywanie przestępstw podatkowych. Natomiast jeśli chodzi o „biegłego rewidenta”, to określenie to pojawiło się w rozporządzeniu Prezydenta RP 22 marca 1928 roku. Dokument ten dookreślał rolę biegłych rewidentów – mieli badać sprawozdania założycieli i zarządów spółek akcyjnych, bilanse oraz rachunki zysków i strat.1
Historia nowożytna zawodu biegłego rewidenta rozpoczyna się równolegle z przemianami gospodarczymi po 1989 roku. Już bowiem w połowie 1992 roku odbył się pierwszy krajowy zjazd efektem którego było stworzenie Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. 2023 rok zatem to okrągła, trzydziesta rocznica ukształtowania się współczesnego samorządu oraz zawodu biegłego rewidenta. 2
Nic zatem dziwnego, że jubileusz w ustanowionym przez PIBR Roku Biegłego Rewidenta jest tak istotnym i szeroko celebrowanym wydarzeniem. Zawód ten warto doceniać tym bardziej, bo to właśnie biegli rewidenci dbają o zapewnienie wiarygodności informacji finansowej i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
Niech Twoja praca będzie Twoją pasją
Piotr Witek jest biegłym rewidentem od 21 lat. Nie ukrywa, że duży wpływ na wybór zawodu miała jego wspaniała Mama, Lucyna Witek, biegły rewident, założycielka biura rachunkowego WIT, które później stało się zalążkiem rodzinnej Spółki REWIT Ośrodek Rachunkowo-Konsultingowy powstałej w 1994 roku. Swoją pracę zawodową Piotr rozpoczął w firmie Lodmor gdzie miał okazję wdrażać zintegrowany system zarządzania. Następnie 8 lat pracował jako współzałożyciel i Dyrektor Finansowy REWIT sp. z o.o. Od 2002 roku kariera Piotra związała była z Hutchinson Poland, gdzie przez 11 lat pracował jako dyrektor finansowy i Sekretarz Zarządu. Po 11 latach powrócił do REWIT sp. z o.o. na stanowisko Prezesa.
Obecnie Piotr, ramię w ramię z Lidią Skudławską, zarządza prawie 250 osobami w 9 biurach, w 8 miastach w Polsce, nieustannie dbając o rozwój wszystkich swoich pracowników i pchając ich do działania i dalszych sukcesów. Moore Polska obecnie należy do czołówki firm oferujących outsourcing księgowy, kadrowo-płacowy, usługi audytowe i doradztwa podatkowego oraz prawnego. Od 2020 roku jest częścią międzynarodowej sieci Moore Global.
To dzięki pasji, zaangażowaniu i doświadczeniu Piotra Witka i Lidii Skudławskiej Moore Polska i cały Zespół może, chce i osiąga WIĘCEJ.
____________________________________
1 i 2 O Jubileuszu, 30lat.pibr.org.pl [dostęp: 2023-03-10]