Zapowiedź SLIM VAT 3

11. lipca 2022 roku w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono założenia do SLIM VAT 3. Na czym będą one polegały?

Na wstępie warto wskazać, że w tym zakresie nie został jeszcze opublikowany projekt ustawy. Artykuł bazuje zatem wyłącznie na założeniach zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Te są dostępne są we wskazanym Wykazie prac legislacyjnych i programowych.

Jak wskazuje Rada Ministrów, zmiany mają dążyć do usunięcia zbędnych i niepotrzebnych już obowiązków, które ciążą na przedsiębiorcach. Mają także ułatwić rozliczenia w zakresie podatku VAT.

Zmiany SLIM VAT 3

Wśród najistotniejszych proponowanych zmian należy wskazać na:

  • Podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika do 2.000.000 euro, a co za tym idzie – umożliwienie skorzystania z metody kasowej i kwartalnych rozliczeń w VAT większej grupie podmiotów. Obecnie limit ten wynosi 1.200.000 euro;
  • Doprecyzowanie zasad stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących wystawionych w walutach obcych;
  • Uproszczenia w zakresie proporcji odliczania VAT oraz korekty odliczanego podatku, w szczególności poprzez zwiększenie kwoty pozwalającej na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100% w sytuacji, gdy przekroczyła ona 98%. Obecnie kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu pozwalająca na uznanie, że proporcja wynosi 100%, musi być mniejsza niż 500 zł;
  • Rezygnacja z formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu. Podatnik będzie mógł zatem dokonać odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie, w którym wykaże VAT należny, pomimo braku faktury;
  • Rozszerzenie zwolnienia z VAT usług zarządzania funduszami inwestycyjnymi na fundusze inwestycyjne z siedzibą w innych państwach UE;
  • Likwidacja opłaty za wniosek o wydanie WIS;
  • Doprecyzowanie zasad dokonywania korekt podatku należnego od dostawy towarów dokonanej dla podróżnego;
  • Rozszerzenie możliwości przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT na kolejne podatki i opłaty, w szczególności: podatek od sprzedaży detalicznej, opłatę od środków spożywczych (czyli tzw. podatek cukrowy), podatek tonażowy, zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji (czyli tzw. podatek od produkcji okrętowej);
  • Umożliwienie przekazywania środków z rachunku VAT na rachunek VAT przedstawiciela grupy VAT celem zapłaty do urzędu skarbowego należnych podatków. Warto jednak wskazać, że grupy VAT wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Tym samym, również ta regulacja może zostać wprowadzona najwcześniej z początkiem 2023 roku;
  • Uproszczenia w zakresie raportowania rozliczeń dotyczących fakturowania poprzez dostosowanie warunków wystawiania faktur do e-paragonów;
  • Uproszczenia w zakresie stosowania kas rejestrujących poprzez możliwość wyboru przez podatnika przechowywania dowodów wystawianych za pomocą kas rejestrujących w formie papierowej lub elektronicznej. Mowa tutaj, w szczególności, o raportach fiskalnych.

Podsumowanie

Tak jak wskazaliśmy na wstępie, w powyższym zakresie nie pojawił się jeszcze projekt ustawy zmieniającej. Zgodnie z założeniami wskazanymi przez Radę Ministrów, planowanym terminem przyjęcia projektu ustawy jest III kwartał 2022 roku. Wówczas też zostanie on skierowany do Sejmu.

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego
Gdańsk Garncarska, Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Poznaj najnowsze zmiany w podatku od nieruchomości i podatku rolnym według projektu ustawy z 2 września 2024 r. Sprawdź, co zmienia się w definicjach budynku i budowli oraz w zakresie zwolnień podatkowych.
Nieodpłatne przekazanie działki drogowej na podstawie umowy z gminą o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości gminie przez dewelopera to proces podlegający specyficznym wymogom podatkowym na mocy ustawy o VAT. Analiza przepisów ujawnia złożoność zarówno opodatkowania, jak i warunków zwolnienia od podatku w kontekście prawa nieruchomości.
Poznaj zasady opodatkowania samochodów osobowych w ramach estońskiego CIT. Dowiedz się, jak poprawnie ustalić podstawę opodatkowania dla umów leasingu oraz jakie konsekwencje wynikają z użytkowania pojazdów w celach mieszanych.
Zastanawiasz się, którą formę działalności wybrać: spółkę z o.o. czy jednoosobową działalność gospodarczą (JDG)? Sprawdź nasze porównanie, aby dowiedzieć się, która opcja jest korzystniejsza pod względem odpowiedzialności, podatków i pozyskiwania kapitału.
Dowiedz się, czym są e-Doręczenia i jakie zmiany wprowadza przesunięcie terminu wdrożenia tego obowiązku na 1 stycznia 2025 roku. Sprawdź, kogo dotyczą nowe przepisy i od kiedy będą obowiązywać.
Zagraniczne firmy działające w Polsce bez stałego miejsca prowadzenia działalności powinny używać zagranicznego NIP przy rozliczeniach VAT. Dowiedz się więcej o interpretacjach podatkowych i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia Moore Polska Tax&Legal.

Usługi