Wybór i zmiana formy opodatkowania firmy w 2019 r.

Do końca 2018 roku podatnicy byli zobowiązani do złożenia najpóźniej w dniu 20 stycznia roku podatkowego, pisemnego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania.

Ryczałt oraz podatek liniowy

Zmiany dotyczące sposobu opodatkowania zgłaszano do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do 20 stycznia danego roku. Jeśli 20 stycznia był dniem wolnym, termin ten upływał następnego dnia roboczego.

Na mocy znowelizowanych przepisów obowiązujących od 01.01.2019 roku, Podatnicy chcąc wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym lub ryczałtem, są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym (albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego).

Zmiana formy opodatkowania 

Co do zasady dokonany wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa dotyczy również lat następnych. Podobnie jak do tej pory dopuszczalne jest złożenie oświadczenia o rezygnacji z tej formy lub wybór innej formy rozliczeń podatkowych.

Zmiana także wiąże się z koniecznością ponownego zawiadomienia w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym (albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego).

Karta podatkowa

W przypadku karty podatkowej, nadal obowiązuje termin 20 stycznia na zgłoszenie opodatkowania tą formą albo zgłoszenia zmiany tej formy na inną.

Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, na dany rok podatkowy, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Także zawiadomienie o zmianie formy opodatkowania (rezygnacja z karty podatkowej) następuje w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Kontakt

Może Cię zainteresować

Jak wygląda kwestia opodatkowania przy budowaniu rozpoznawalności przedsiębiorstwa na rynku? Jakie są podatkowe aspekty wydatków reklamowych?
Kim tak naprawdę jest dobry lider? Jak odpowiednio zdefiniować taką osobę? A może to niedościgniony ideał, który istnieje wyłącznie w wyobrażeniach?
Bez rozwoju i podnoszenia kompetencji stajemy w miejscu. Dobry lider wie, że nie może do tego dopuścić – zarówno u siebie i u swojego Zespołu.
Podejmowanie decyzji to nieodzowna część pracy. Dobry lider wie, że musi podejmować je rozsądnie, bo w innym razie konsekwencje mogą być tragiczne.
Komunikowanie się w sposób, aby być zrozumianym to sztuka. Dobry lider wie jak jest to istotne podczas zarządzania Zespołem, który ma odnosić sukcesy.
Dobry lider wie, jak istotne jest słuchanie. Zdaje sobie sprawę, że im lepszym jest słuchaczem – tym lepszym jest człowiekiem, a więc i  mentorem.

Usługi