TPR-C 5 w wersji online już dostępny

Nowa wersja formularza TPR-C 5 jest już dostępna online!

Obowiązek sporządzenia dokumentacji TP ciąży na podmiotach, które na mocy artykułu 11k ustawy o CIT zostały zobligowane do ich sporządzenia ze względu na spełnienie ustawowych kryteriów. Dokumentacja TP obejmuje zarówno local file, analizę warunków rynkowych badanej transakcji zwaną benchmark oraz złożenie informacji o cenach transferowych na formularzu TPR-C.

Formularz TPR-C – publikacja wzorów

Jak informowaliśmy w poprzednich artykułach, najnowsze wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) za rok 2022 w wariancie 5 zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów w połowie października bieżącego roku. Możliwość przesyłania Informacji TPR przez bramkę e-Deklaracje, z wykorzystaniem zmienionych wzorów zapowiadana była na termin po upływie dwóch tygodni od daty ich opublikowania, tj. od 13 października 2023 r.

Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami w najnowszym wariancie formularza TPR, o których pisaliśmy w artykule Nowe formularze Informacji TPR-C.

Nowa wersja formularza TPR-C

31 października 2023 roku, długo wyczekiwane przez podatników formularze TPR-C  w wariancie 5 zostały udostępnione do użytku poprzez ich publikację na platformie e-Deklaracje.

Formularz składa się z sześciu części oznaczonym literami od A. do F., które dotyczą odpowiednio:

A. Okresu, miejsca i celu składania,

B. Danych identyfikacyjnych podmiotu, którego dotyczy informacja,

C. Ogólnych informacji finansowych podmiotu, którego dotyczy informacja,

D. Danych transakcji,

E. Dodatkowych informacji,

F. Oświadczenia.

Podsumowanie

Najnowsza Informacja o cenach transferowych umożliwia także  import oraz eksport plików w formacie XML. Po uzupełnieniu wszystkich wymagalnych części formularza, system pozwala na przejrzysty podgląd całości dokumentu. Zaraz obok wspomnianej możliwości, podatnicy znajdą przycisk umożliwiający zaakceptowanie całości formularza, a następnie jego wysyłkę.

Jeśli masz pytania odnośnie najnowszych formularzy TPR lub potrzebujesz konsultacji podatkowo prawnej w zakresie prowadzonej działalności, skontaktuj się z nami!

Autor
Młodszy Specjalista w Dziale Podatkowym

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego
Gdańsk

Może Cię zainteresować

Czy transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi powinny zostać wykazane w ramach realizacji obowiązków dotyczących cen transferowych? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Od 13 października 2023 roku będą obowiązywały nowe wersje formularza TPR-C w wariancie 5. Dowiedz się, jakie zmiany wnosi wersja 5 formularza TPR.
Zastanawiasz się jak poprawić płynność finansową wewnątrz grupy kapitałowej, nie wywołując przy tym negatywnych skutków w zakresie podatków? Sprawdź nasz najnowszy artykuł i dowiedz się więcej o cash poolingu!
Sprawdź jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązków dotyczących dokumentacji cen transferowych. Co podlega sankcjom i jakie są to sankcje?
Czy Spółka, która dokonała wyboru opodatkowania estońskim CIT musi stosować przepisy dotyczące cen transferowych?
30 wrześnie 2022 upłynie termin na złożenie przez spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowców informacji o strukturze grupy.

Usługi