TPR-C 5 w wersji online już dostępny

Nowa wersja formularza TPR-C 5 jest już dostępna online!

Obowiązek sporządzenia dokumentacji TP ciąży na podmiotach, które na mocy artykułu 11k ustawy o CIT zostały zobligowane do ich sporządzenia ze względu na spełnienie ustawowych kryteriów. Dokumentacja TP obejmuje zarówno local file, analizę warunków rynkowych badanej transakcji zwaną benchmark oraz złożenie informacji o cenach transferowych na formularzu TPR-C.

Formularz TPR-C – publikacja wzorów

Jak informowaliśmy w poprzednich artykułach, najnowsze wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) za rok 2022 w wariancie 5 zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów w połowie października bieżącego roku. Możliwość przesyłania Informacji TPR przez bramkę e-Deklaracje, z wykorzystaniem zmienionych wzorów zapowiadana była na termin po upływie dwóch tygodni od daty ich opublikowania, tj. od 13 października 2023 r.

Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami w najnowszym wariancie formularza TPR, o których pisaliśmy w artykule Nowe formularze Informacji TPR-C.

Nowa wersja formularza TPR-C

31 października 2023 roku, długo wyczekiwane przez podatników formularze TPR-C  w wariancie 5 zostały udostępnione do użytku poprzez ich publikację na platformie e-Deklaracje.

Formularz składa się z sześciu części oznaczonym literami od A. do F., które dotyczą odpowiednio:

A. Okresu, miejsca i celu składania,

B. Danych identyfikacyjnych podmiotu, którego dotyczy informacja,

C. Ogólnych informacji finansowych podmiotu, którego dotyczy informacja,

D. Danych transakcji,

E. Dodatkowych informacji,

F. Oświadczenia.

Podsumowanie

Najnowsza Informacja o cenach transferowych umożliwia także  import oraz eksport plików w formacie XML. Po uzupełnieniu wszystkich wymagalnych części formularza, system pozwala na przejrzysty podgląd całości dokumentu. Zaraz obok wspomnianej możliwości, podatnicy znajdą przycisk umożliwiający zaakceptowanie całości formularza, a następnie jego wysyłkę.

Jeśli masz pytania odnośnie najnowszych formularzy TPR lub potrzebujesz konsultacji podatkowo prawnej w zakresie prowadzonej działalności, skontaktuj się z nami!

Autor
Młodszy Specjalista w Dziale Podatkowym

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego
Gdańsk Garncarska, Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

W naszym najnowszym artykule przedstawiamy kompleksowe omówienie teorii i praktyki związanej z Informacjami o Cenach Transferowych (TPR-C), a także zagadnienia związane z czynnym żalem, aby pomóc przedsiębiorcom radzić sobie z tymi obowiązkami podatkowymi w sposób sprawny i zgodny z aktualnymi przepisami.
Obowiązek sporządzenia formularza TPR w przypadku spółki cywilnej. Co mówi o tym Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej? Co musisz wiedzieć? Sprawdź!
Czy transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi powinny zostać wykazane w ramach realizacji obowiązków dotyczących cen transferowych? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Od 13 października 2023 roku będą obowiązywały nowe wersje formularza TPR-C w wariancie 5. Dowiedz się, jakie zmiany wnosi wersja 5 formularza TPR.
Zastanawiasz się jak poprawić płynność finansową wewnątrz grupy kapitałowej, nie wywołując przy tym negatywnych skutków w zakresie podatków? Sprawdź nasz najnowszy artykuł i dowiedz się więcej o cash poolingu!
Sprawdź jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązków dotyczących dokumentacji cen transferowych. Co podlega sankcjom i jakie są to sankcje?

Usługi