Remanent a składka zdrowotna za 2023

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą ma obowiązek sporządzać remanent. Jest to tak zwany spis natury, który wpływa na wyliczenie wartości kosztów za dany rok podatkowy. Co musisz wiedzieć o remanencie? Dowiesz się z naszego artykułu!

Remanent a składka zdrowotna

Przedsiębiorca, który zobowiązany jest do sporządzania remanentu, sporządza remanent początkowy i końcowy. Remanent początkowy nie ma wpływu na składkę zdrowotną, natomiast różnica pomiędzy remanentem początkowym a remanentem końcowym – tzw. różnica remanentowa już tak.

Wpływ różnicy remanentowej na składkę zdrowotną

Różnica remanentowa może zwiększać dochód lub go pomniejszać. Gdy wartość remanentu początkowego jest mniejsza niż wartość remanentu końcowego, dochód ulega zwiększeniu o powstałą różnicę remanentową, co powoduje wzrost podstawy składki zdrowotnej. Jeżeli wartość remanentu początkowego jest większa niż wartość remanentu końcowego, to dochód ulega zmniejszeniu o powstałą różnicę remanentową. To natomiast powoduje obniżenie podstawy składki zdrowotnej.

Składka zdrowotna za 2023

Zmiany wprowadzone w ramach tzw. Polskiego Ładu od 2022 roku spowodowały, że różnice remanentowe mają wpływ na wyliczenie składki zdrowotnej. Jeżeli remanent końcowy był wyższy niż wartość remanentu początkowego – dochód uległ zwiększeniu,  to nie był uwzględniany w kalkulacji składki zdrowotnej. Jedynie ujemna różnica remanentowa miała wpływ na wysokość składki zdrowotnej. 

Niestety, taki stan prawny był tylko do końca 2022 r. Od 2023 roku przy wyliczaniu podstawy składki zdrowotnej uwzględnia się zarówno różnice remanentowe dodatnie jak i ujemne. Oznacza to, że sporządzając roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok na formularzu ZUS DRA za kwiecień 2024 roku będą uwzględnione różnice remanentowe bez względu na to czy są one dodatnie, czy ujemne.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące spisu natury czy składki zdrowotnej, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Nasi eksperci i specjaliści z przyjemnością pomogą. 

Autor
Menedżer Zespołu KPIR w Dziale Usług Księgowych

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Zarządzający Działem Usług Księgowych, Członek Zarządu
Gdańsk

Może Cię zainteresować

U podstaw czego doszukiwać się powodzenia i nieustającego rozwoju Moore Polska? Odpowiedź jest niebywale prosta – wszak sercem naszego przedsiębiorstwa jest nasz zespół, #MoorePolskaTeam.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nowego roku, przesyłam życzenia w nieco innej formie niż zazwyczaj. Serdecznie zachęcam więc do obejrzenia filmiku #MoorePolskaTeam stworzonego wespół z dziećmi naszych pracowników:
Nowe wymogi otrzymania dopłat do cen gazu i prądu w 2023 r. Projekt programu wymaga opinii biegłego rewidenta już przy składaniu wniosku.
W Rankingu audytorów „Rzeczpospolitej” 2023 Moore Polska znalazła się na 9. pozycji, awansując o jedno oczko względem zeszłego roku. To kolejny triumf naszego zespołu!
Których pracowników i których pracodawców dotyczy autozapis do PPK? Jakie są obowiązki pracodawcy? Jakie terminy obowiązują? Tego się dowiesz z naszego artykułu.
Cóż to był za rok! Dziękujemy, że byliście z nami – za zaufanie, za wyzwania i za budowanie siły Moore Polska. Zobaczcie, jak wiele razem osiągnęliśmy!

Usługi