Procedury podatkowe, czyli jak ograniczyć ryzyko w firmie

Procedury podatkowe są instrumentem stanowiącym zbiór norm zachowań, które mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie.

Nie ulega wątpliwości, że rozwój biznesu niesie za sobą wiele różnego rodzaju ryzyk związanych z podatkami, opłatami czy innymi daninami państwowymi. Procedury podatkowe stanowią instrukcję zawierającą normy zachowań, które powinny być wdrożone oraz stosowane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wprowadzenie procedur podatkowych jest szczególnie istotne z perspektywy przedsiębiorców. Daje to możliwość ograniczenia nakładanych na podmioty sankcji czy też uniknięcia zakwestionowania przez organy podatkowe dokonywanych rozliczeń podatkowych.

W celu zminimalizowania ryzyka podatkowego warto posiadać w przedsiębiorstwie spisane procedury podatkowe. Istotne jest bowiem, aby osoby zaangażowane w prowadzoną działalność posiadały podstawowe informacje dotyczące zagadnień i procesów podatkowych oraz około-podatkowych, a także potrafiły należycie zarządzać powstałym ryzykiem podatkowym.

Procedury podatkowe nabierają szczególnego znaczenia z uwagi na szybkość wprowadzanych zmian legislacyjnych, które można dostrzec, w szczególności, na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Jak możemy pomóc w procedurach podatkowych?

Moore Polska oferuje dokonanie przeglądu Państwa działalności oraz zidentyfikowanie obszarów ryzyka. Ponadto, proponujemy sporządzenie najbardziej istotnych procedur podatkowych w Państwa przedsiębiorstwie. Wśród proponowanych przez nas procedur podatkowych, warto zwrócić uwagę na:

  1. Procedurę należytej staranności MDR,
  2. Procedurę należytej staranności w podatku u źródła,
  3. Procedurę należytej staranności w VAT,
  4. Procedurę należytej staranności w cenach transferowych,
  5. Procedurę stosowania kodów oraz oznaczeń w zakresie JPK_VAT,

– a także innych procedur podatkowych, które wynikają z zindywidualizowanych potrzeb podatnika.

W przypadku zainteresowania szczegółami dotyczącymi procedur podatkowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego
Gdańsk Garncarska, Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

W erze dynamicznych zmian w przepisach podatkowych i prawnych, znalezienie zaufanego doradcy jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa. Poznaj, jak Moore Polska staje się niezastąpionym partnerem w prowadzeniu biznesu.
Z olbrzymią przyjemnością przedstawiamy najnowszy rozdział w historii Grupy Moore Polska – uruchomienie spółki Moore Polska Tax & Legal Drożdż-Wilk, Szczesiak, Rozwadowski sp. k. Ta inicjatywa otwiera nowe możliwości dla naszych Klientów, oferując jeszcze szerszy zakres usług doradczych i większą dostępność.
W naszym najnowszym artykule przedstawiamy kompleksowe omówienie teorii i praktyki związanej z Informacjami o Cenach Transferowych (TPR-C), a także zagadnienia związane z czynnym żalem, aby pomóc przedsiębiorcom radzić sobie z tymi obowiązkami podatkowymi w sposób sprawny i zgodny z aktualnymi przepisami.
Obowiązek sporządzenia formularza TPR w przypadku spółki cywilnej. Co mówi o tym Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej? Co musisz wiedzieć? Sprawdź!
TSUE – odsetki należą się za cały okres niezależnie przetrzymywanej nadpłaty podatku. Czego dotyczyła sprawa inwestorów i fiskusa?
Jakie zmiany w Ordynacji podatkowej zapowiada Ministerstwo Finansów? Co wprowadzi najnowsza nowelizacja? Sprawdź w naszym artykule!

Usługi