Procedury podatkowe, czyli jak ograniczyć ryzyko w firmie

Procedury podatkowe są instrumentem stanowiącym zbiór norm zachowań, które mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie.

Nie ulega wątpliwości, że rozwój biznesu niesie za sobą wiele różnego rodzaju ryzyk związanych z podatkami, opłatami czy innymi daninami państwowymi. Procedury podatkowe stanowią instrukcję zawierającą normy zachowań, które powinny być wdrożone oraz stosowane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wprowadzenie procedur podatkowych jest szczególnie istotne z perspektywy przedsiębiorców. Daje to możliwość ograniczenia nakładanych na podmioty sankcji czy też uniknięcia zakwestionowania przez organy podatkowe dokonywanych rozliczeń podatkowych.

W celu zminimalizowania ryzyka podatkowego warto posiadać w przedsiębiorstwie spisane procedury podatkowe. Istotne jest bowiem, aby osoby zaangażowane w prowadzoną działalność posiadały podstawowe informacje dotyczące zagadnień i procesów podatkowych oraz około-podatkowych, a także potrafiły należycie zarządzać powstałym ryzykiem podatkowym.

Procedury podatkowe nabierają szczególnego znaczenia z uwagi na szybkość wprowadzanych zmian legislacyjnych, które można dostrzec, w szczególności, na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Jak możemy pomóc w procedurach podatkowych?

Moore Polska oferuje dokonanie przeglądu Państwa działalności oraz zidentyfikowanie obszarów ryzyka. Ponadto, proponujemy sporządzenie najbardziej istotnych procedur podatkowych w Państwa przedsiębiorstwie. Wśród proponowanych przez nas procedur podatkowych, warto zwrócić uwagę na:

  1. Procedurę należytej staranności MDR,
  2. Procedurę należytej staranności w podatku u źródła,
  3. Procedurę należytej staranności w VAT,
  4. Procedurę należytej staranności w cenach transferowych,
  5. Procedurę stosowania kodów oraz oznaczeń w zakresie JPK_VAT,

– a także innych procedur podatkowych, które wynikają z zindywidualizowanych potrzeb podatnika.

W przypadku zainteresowania szczegółami dotyczącymi procedur podatkowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Może Cię zainteresować

Czym jest MDR i dlaczego wprowadzono obowiązek raportowania schematów podatkowych? Sprawdź, jak MDR wpływa na firmy, kontrole celno-skarbowe i konkurencyjność rynkową.
Opodatkowanie aportu do spółki – sprawdź, jak rozliczyć wkład niepieniężny i co zrobić, gdy część aportu trafi na kapitał zapasowy. Praktyczne informacje i interpretacje podatkowe.
Dowiedz się, kogo dotyczy podatek wyrównawczy i jakie podmioty są z niego zwolnione. Poznaj szczegóły nowych przepisów oraz sprawdź, jak mogą wpłynąć na Twoją firmę. Wypełnij ankietę, by się przygotować!
Dowiedz się, jak opłacona przez pracodawcę rehabilitacja wpływa na podatki i wynagrodzenie. Sprawdź zasady rozliczeń oraz korzyści płynące z benefitów pracowniczych.
Dowiedz się, czym jest Globalny Podatek Minimalny i sprawdź, czy dotyczy Twojej firmy. Poznaj szczegóły przepisów Pillar 2 oraz zasady podatku wyrównawczego. Przygotuj się na zmiany już dziś!
Poznaj najnowsze zmiany w podatku od nieruchomości i podatku rolnym według projektu ustawy z 2 września 2024 r. Sprawdź, co zmienia się w definicjach budynku i budowli oraz w zakresie zwolnień podatkowych.

Usługi