fbpx

Trzymamy rękę na pulsie


Procedury podatkowe, czyli jak ograniczyć ryzyko w firmie

procedury podatkowe

Procedury podatkowe są instrumentem stanowiącym zbiór norm zachowań, które mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie.

Nie ulega wątpliwości, że rozwój biznesu niesie za sobą wiele różnego rodzaju ryzyk związanych z podatkami, opłatami czy innymi daninami państwowymi. Procedury podatkowe stanowią instrukcję zawierającą normy zachowań, które powinny być wdrożone oraz stosowane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wprowadzenie procedur podatkowych jest szczególnie istotne z perspektywy przedsiębiorców. Daje to możliwość ograniczenia nakładanych na podmioty sankcji czy też uniknięcia zakwestionowania przez organy podatkowe dokonywanych rozliczeń podatkowych.

W celu zminimalizowania ryzyka podatkowego warto posiadać w przedsiębiorstwie spisane procedury podatkowe. Istotne jest bowiem, aby osoby zaangażowane w prowadzoną działalność posiadały podstawowe informacje dotyczące zagadnień i procesów podatkowych oraz około-podatkowych, a także potrafiły należycie zarządzać powstałym ryzykiem podatkowym.

Procedury podatkowe nabierają szczególnego znaczenia z uwagi na szybkość wprowadzanych zmian legislacyjnych, które można dostrzec, w szczególności, na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Jak możemy pomóc w procedurach podatkowych?

Moore Polska oferuje dokonanie przeglądu Państwa działalności oraz zidentyfikowanie obszarów ryzyka. Ponadto, proponujemy sporządzenie najbardziej istotnych procedur podatkowych w Państwa przedsiębiorstwie. Wśród proponowanych przez nas procedur podatkowych, warto zwrócić uwagę na:

  1. Procedurę należytej staranności MDR,
  2. Procedurę należytej staranności w podatku u źródła,
  3. Procedurę należytej staranności w VAT,
  4. Procedurę należytej staranności w cenach transferowych,
  5. Procedurę stosowania kodów oraz oznaczeń w zakresie JPK_VAT,

– a także innych procedur podatkowych, które wynikają z zindywidualizowanych potrzeb podatnika.

W przypadku zainteresowania szczegółami dotyczącymi procedur podatkowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu.  

Autor

Magdalena Mańska

Doradca podatkowy

Zapraszamy do kontaktu

Agnieszka Drożdż-Wilk
Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego, Radca Prawny
+48 604 771 251

Ostatnie artykuły z bloga

Sprawozdania finansowe spółki

Zmiany w ustawie o rachunkowości ułatwiają proces składania sprawozdań finansowych spółki. O czym jednak należy pamiętać?

Raportowanie struktury spółek nieruchomościowych

30 wrześnie 2022 upłynie termin na złożenie przez spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowców informacji o strukturze grupy.

Dobry lider pcha swój zespół do sukcesu    

Budowanie zespołu tak, aby nikt z niego nie prześcignął menedżera to największa porażka przywódcy. Dobry lider wie bowiem, że jego zespół to jego sukces.
{literal} {/literal}