Załączony dokument daje obraz, jakimi kryteriami powinni się kierować urzędnicy KAS odnośnie uczestnictwa podatników w tak modnych ostatnio „karuzelach podatkowych”.
Nie ma co prawda mocy wiążącej, a jest jedynie zalecaną wskazówką dla urzędników, gdzie skutki przestrzegania tego mogą być mierne, zważywszy, że nie dostrzega się normy prawnej rangi ustawowej, np. o rozstrzyganiu wszelkich wątpliwości na korzyść podatnika, tym niemniej w ewentualnych odwołaniach od decyzji można to wykorzystać.
Dochowanie należytej staranności
Rozwiązanie w formie wiążącego dla organów podatkowych Kodeksu dobrych praktyk – prawdopodobnie w ogóle nie powstanie, albowiem fiskus obawia się, że taki dokument byłby swego rodzaju drogowskazem dla przestępców podatkowych, jakie kroki organizacyjne powinni wpierw podjąć, aby w przyszłości wybronić się z zarzutu „karuzeli podatkowej” i tutaj z taką obawą należałoby się zgodzić.
Zachęcamy do lektury – Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych.
Źródło: Ministerstwo Finansów