Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności

Zachęcamy do lektury wskazówek w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych, wypracowanych przez Ministerstwo Finansów (MF) i Krajową Administrację Skarbową (KAS) we współpracy ze stroną społeczną.

Załączony dokument daje obraz, jakimi kryteriami powinni się kierować urzędnicy KAS odnośnie uczestnictwa podatników w tak modnych ostatnio „karuzelach podatkowych”.

Nie ma co prawda mocy wiążącej, a jest jedynie zalecaną wskazówką dla urzędników, gdzie skutki przestrzegania tego mogą być mierne, zważywszy, że nie dostrzega się normy prawnej rangi ustawowej, np. o rozstrzyganiu wszelkich wątpliwości na korzyść podatnika, tym niemniej w ewentualnych odwołaniach od decyzji można to wykorzystać.

Dochowanie należytej staranności

Rozwiązanie w formie wiążącego dla organów podatkowych Kodeksu dobrych praktyk – prawdopodobnie w ogóle nie powstanie, albowiem fiskus obawia się, że taki dokument byłby swego rodzaju drogowskazem dla przestępców podatkowych, jakie kroki organizacyjne powinni wpierw podjąć, aby w przyszłości wybronić się z zarzutu „karuzeli podatkowej” i tutaj z taką obawą należałoby się zgodzić.

Zachęcamy do lektury – Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Może Cię zainteresować

15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT.
W zeszłym tygodniu Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o KRS, która zmienia m.in. przepisy ustaw o PIT, o CIT oraz ustawę o rachunkowości.
Prawdopodobnie w styczniu pojawi się lista należytej staranności w VAT. Jej celem jest ochrona podatników, którzy spełnią wskazane w niej wymogi.

Usługi