Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi i jej składników. Niemniej jednak, ustanowione są pewne rekompensaty i przywileje, które mają wyrazić wdzięczność za podarowanie cząstki siebie.
Jedną z nich jest ulga podatkowa, którą można uwzględnić składając roczne zeznanie podatkowe.
Przepisy o podatku dochodowym
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dają podatnikowi, który oddał honorowo krew, prawo do odliczenia od dochodu (lub przychodu w przypadku podatnika rozliczającego się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) darowizny:
„Art. 26. 1. Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb i art. 30da-30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot:
(…)
9) darowizn przekazanych na cele:
(…)
c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy i litrów oddanej krwi lub jej składników
(…)
– w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.”
Wysokość odliczenia na cele krwiodawstwa
- oblicza się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę;
- metoda obliczenia:
ilość faktycznie oddanej honorowo krwi (lub osocza)
×
przyjęty dla tej ulgi przelicznik,
w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego
za 1 litr pobranej krwi, tj. przez 130 zł
Wysokość ta została określona przez Ministra Zdrowia w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty.