Zmiany w podatkach 2 – CIT/PIT od nieruchomości komercyjnych

Przedstawiamy zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 24b i 24c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Przedstawiamy zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 24b i 24c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w podatkach od nieruchomości komercyjnych

Minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych w wysokości 0,035% miesięcznie od właścicieli:

  • budynków handlowo-usługowych (centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, pozostałe handlowo-usługowe) oraz 
  • biurowych (z tej kategorii wyłączono budynki urzędów pocztowych, urzędów miejskich, gminnych, samorządowych, ministerstw oraz budynków sądów i parlamentów), 

których początkowa wartość przekraczała 10 mln zł.

Nowym podatkiem nie będą objęte nieruchomości:

  • wykorzystywane wyłącznie lub w głównym stopniu na własne potrzeby podatnika,
  • od których zaprzestano dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Podstawę opodatkowania stanowi przychód odpowiadający wartości początkowej środka trwałego ustalanej na pierwszy dzień każdego miesiąca wynikającej z prowadzonej ewidencji, pomniejszonej o kwotę 10 000 000 zł.

Podstawą opodatkowania  będzie więc nadwyżka wartości początkowej nieruchomości ponad kwotę 10 milionów zł.

Podatek będzie mógł być odliczany od  podatku dochodowego (PIT lub CIT) obliczanego na zasadach ogólnych.

Może Cię zainteresować

Czy transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi powinny zostać wykazane w ramach realizacji obowiązków dotyczących cen transferowych? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Ministerstwo Finansów opublikował projekt objaśnień w sprawie WHT. Sprawdź jakie kwestie dotyczące podatku u źródła normuje.
Podatek od przerzuconych dochodów – sprawdź, czy dotyczy także Twojej spółki. Sprawdź koniecznie, na co zwrócić uwagę.
Minimalny podatek dochodowy stanie się faktem 1 stycznia 2024 roku. Co czeka przedsiębiorców? Sprawdź już teraz, co zakładają nowe przepisy.
TSUE – odsetki należą się za cały okres niezależnie przetrzymywanej nadpłaty podatku. Czego dotyczyła sprawa inwestorów i fiskusa?
Zastanawiasz się jak poprawić płynność finansową wewnątrz grupy kapitałowej, nie wywołując przy tym negatywnych skutków w zakresie podatków? Sprawdź nasz najnowszy artykuł i dowiedz się więcej o cash poolingu!

Usługi