Zmiany w podatkach 2 – CIT/PIT od nieruchomości komercyjnych

Przedstawiamy zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 24b i 24c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Przedstawiamy zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 24b i 24c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w podatkach od nieruchomości komercyjnych

Minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych w wysokości 0,035% miesięcznie od właścicieli:

  • budynków handlowo-usługowych (centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, pozostałe handlowo-usługowe) oraz 
  • biurowych (z tej kategorii wyłączono budynki urzędów pocztowych, urzędów miejskich, gminnych, samorządowych, ministerstw oraz budynków sądów i parlamentów), 

których początkowa wartość przekraczała 10 mln zł.

Nowym podatkiem nie będą objęte nieruchomości:

  • wykorzystywane wyłącznie lub w głównym stopniu na własne potrzeby podatnika,
  • od których zaprzestano dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Podstawę opodatkowania stanowi przychód odpowiadający wartości początkowej środka trwałego ustalanej na pierwszy dzień każdego miesiąca wynikającej z prowadzonej ewidencji, pomniejszonej o kwotę 10 000 000 zł.

Podstawą opodatkowania  będzie więc nadwyżka wartości początkowej nieruchomości ponad kwotę 10 milionów zł.

Podatek będzie mógł być odliczany od  podatku dochodowego (PIT lub CIT) obliczanego na zasadach ogólnych.

Może Cię zainteresować

W erze dynamicznych zmian w przepisach podatkowych i prawnych, znalezienie zaufanego doradcy jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa. Poznaj, jak Moore Polska staje się niezastąpionym partnerem w prowadzeniu biznesu.
Z olbrzymią przyjemnością przedstawiamy najnowszy rozdział w historii Grupy Moore Polska – uruchomienie spółki Moore Polska Tax & Legal Drożdż-Wilk, Szczesiak, Rozwadowski sp. k. Ta inicjatywa otwiera nowe możliwości dla naszych Klientów, oferując jeszcze szerszy zakres usług doradczych i większą dostępność.
Zrozumienie ulg podatkowych w polskim systemie prawnym jest kluczowe dla przedsiębiorców dążących do optymalizacji swoich podatków. Istotnym instrumentem legislacyjnym, wspierającym różne aspekty gospodarcze, stanowią ulgi. Co należy o nich wiedzieć?
Decyzje Ministerstwa Finansów w sprawie KSeF stanowią kluczowy temat dla polskich przedsiębiorców. Odroczenie wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur i technologiczny audyt budzą wiele pytań i wymagają dostosowania strategii biznesowych.
W naszym najnowszym artykule przedstawiamy kompleksowe omówienie teorii i praktyki związanej z Informacjami o Cenach Transferowych (TPR-C), a także zagadnienia związane z czynnym żalem, aby pomóc przedsiębiorcom radzić sobie z tymi obowiązkami podatkowymi w sposób sprawny i zgodny z aktualnymi przepisami.
17 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Czekają nas zatem zmiany w BHP dotyczące pracy przy komputerach.

Usługi