PIT, CIT i VAT na mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT będziemy płacić na mikrorachunek podatkowy.

1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie art. 61b § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym: „Wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy)”.

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy to właśnie indywidualny rachunek podatkowy, który od 1 stycznia 2020 r. będzie służył do wpłat podatków PIT, CIT i VAT oraz niepodatkowych należności budżetowych.
Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach.

Mikrorachunek podatkowy można wygenerować i sprawdzić korzystając z generatora –  lub udając się do urzędu skarbowego – wystarczy podać PESEL (np. dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej) lub NIP (np. dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).

Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków, w tym od pozycji nr 3 zawierać będzie cyfry 10100071222 oraz PESEL lub NIP.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy. Inne podatki należy wpłacać na dotychczasowych zasadach.

W przypadku pytań lub wątpliwości oczywiście zapraszam do kontaktu:

Może Cię zainteresować

Od kwietnia 2024 wraca 5% VAT na żywność: zmiana stawek kończy okres wsparcia w obliczu spadającej inflacji. Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie dla konsumentów i rynku ta decyzja Ministerstwa Finansów.
Jak nowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wpływa na odpowiedzialność za VAT z fałszywych faktur wydanych bez wiedzy pracodawcy? Dowiedz się, jakie działania mogą uchronić Twoją firmę przed niechcianymi konsekwencjami.
Zrozumienie ulg podatkowych w polskim systemie prawnym jest kluczowe dla przedsiębiorców dążących do optymalizacji swoich podatków. Istotnym instrumentem legislacyjnym, wspierającym różne aspekty gospodarcze, stanowią ulgi. Co należy o nich wiedzieć?
Przestoje w transporcie mogą wpływać na opodatkowanie VAT. Rozważmy, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z przestoju w przypadku transportu towarów i jakie ryzyka z tym związane muszą uwzględniać firmy.
Obowiązek sporządzenia formularza TPR w przypadku spółki cywilnej. Co mówi o tym Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej? Co musisz wiedzieć? Sprawdź!
Czy transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi powinny zostać wykazane w ramach realizacji obowiązków dotyczących cen transferowych? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Usługi