PIT, CIT i VAT na mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT będziemy płacić na mikrorachunek podatkowy.

1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie art. 61b § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym: „Wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy)”.

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy to właśnie indywidualny rachunek podatkowy, który od 1 stycznia 2020 r. będzie służył do wpłat podatków PIT, CIT i VAT oraz niepodatkowych należności budżetowych.
Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach.

Mikrorachunek podatkowy można wygenerować i sprawdzić korzystając z generatora –  lub udając się do urzędu skarbowego – wystarczy podać PESEL (np. dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej) lub NIP (np. dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).

Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków, w tym od pozycji nr 3 zawierać będzie cyfry 10100071222 oraz PESEL lub NIP.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy. Inne podatki należy wpłacać na dotychczasowych zasadach.

W przypadku pytań lub wątpliwości oczywiście zapraszam do kontaktu:

Może Cię zainteresować

Dowiedz się o przedłużeniu terminów podatkowych dla poszkodowanych powodzią we wrześniu 2024 r. Sprawdź, jakie ulgi dotyczą podatków PIT, CIT, VAT oraz zobacz szczegóły indywidualnych form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców i osób fizycznych.
W odpowiedzi na wyzwania związane z optymalizacją podatkową, od stycznia 2024 r. w Polsce wprowadzono podatek minimalny dla podatników CIT. Nowe przepisy dotknęły zarówno polskie spółki, jak i zagraniczne podmioty działające w Polsce, wprowadzając równoległą formę opodatkowania, aby zapobiegać unikaniu opodatkowania.
Dowiedz się, jakie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie dotyczące cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT. Przeczytaj, kto i kiedy będzie zobowiązany do dostosowania ksiąg rachunkowych do nowych wymogów.
Nieodpłatne przekazanie działki drogowej na podstawie umowy z gminą o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości gminie przez dewelopera to proces podlegający specyficznym wymogom podatkowym na mocy ustawy o VAT. Analiza przepisów ujawnia złożoność zarówno opodatkowania, jak i warunków zwolnienia od podatku w kontekście prawa nieruchomości.
Zagraniczne firmy działające w Polsce bez stałego miejsca prowadzenia działalności powinny używać zagranicznego NIP przy rozliczeniach VAT. Dowiedz się więcej o interpretacjach podatkowych i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia Moore Polska Tax&Legal.
Zastanawiasz się nad wyborem CIT-u estońskiego? Nie wiesz, jakie zagrożenia i ograniczenia ze sobą niesie? Chcesz wiedzieć więcej o CIT estońskim? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i ściągnij broszurę zespołu Moore Polska Tax & Legal!

Usługi