Firma rodzinna: zacznij od solidnych fundamentów!

Hasło „firma rodzinna” składa się z dwóch filarów: firma i rodzina. Każdy z tych elementów wpływa na drugi – pozytywnie albo negatywnie. Dziś zastanowimy się, jak rozwijać firmę, żeby zadbać równocześnie o dobro rodziny.

System naczyń połączonych

Firma rodzinna to system naczyń połączonych. Wzrost ciśnienia w jednej sferze sprawia, że w drugiej momentalnie kończy się czas błogiego spokoju.

Co może być tym ciśnieniem? Praktycznie wszystko, ale najczęściej są to stres, rozczarowanie, frustracja.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi…

to może chodzić o pieniądze, a konkretniej o ich brak.

Jeśli nie wiadomo, skąd wzięły się pierwsze niepokojące rysy w związku dwojga ludzi, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że poszło o kwestie finansowe.

Jeśli firma zaczyna mieć problemy tego rodzaju, to bez wątpienia będą one promieniować radioaktywnie na całą rodzinę. Na szczęście można w porę temu zapobiec.

Wystarczy skupić się na osadzeniu swojego biznesu na solidnych fundamentach.

Jakiej zaprawy użyć do budowy fundamentów firmy?

Posłużę się tutaj analogiami z branży budowlanej, żeby pokazać Ci, na co musisz zwrócić uwagę podczas tworzenia firmy rodzinnej.

Piasek

Piasek to codzienna koncentracja na firmie. Skupienie się na zyskach.

To świadomość, że te drobne ziarenka kwarcu, te drobne czynności, które odhaczasz od poniedziałku do piątku i te drobne poprawki, które regularnie wdrażasz – zbudują trwały fundament Twojej firmy.

Oczywiście sam piasek nie jest w stanie zrobić tego sam.

Desperackie przesiadywanie w firmie przez 24 godziny na dobę i obsesyjne szukanie zysku we wszystkim – mijają się z celem, jeśli nie dołożysz do tego kolejnych składników.

Wapno

Wapno to substancja żrąca, niezbyt delikatnie obchodząca się ze skórą. Jest ona jednak niezbędnym składnikiem betonu, na którym zostanie postawiona Twoja firma.

W tej budowlanej analogii wapno oznacza surową kontrolę kosztów. Zakręcenie kranu z pieniędzmi. Załatanie dziur, przez które uciekają firmowe fundusze.

Cement

Żadna firma nie może obyć się bez klientów. To oni nadają jej istnieniu sens. Cement to spoiwo. Klej, który łączy wszystkie działy i segmenty przedsiębiorstwa.

Dobrze obsłużony, usatysfakcjonowany klient będzie z przyjemnością do Ciebie wracał. A nawet jeśli okaże się klientem jednorazowym, to przekaże swoje pozytywne wrażenia po kontakcie z Tobą – innym.

Zadowolony klient to nie tylko niezwykle skuteczna reklama Twojej firmy. To również szansa na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, ponieważ utrzymanie obecnego klienta jest kilkukrotnie tańsze od zdobycia nowego.

Woda

Możesz wstawać codziennie o 4 rano, gorączkowo wertować ekselowskie tabelki w poszukiwaniu zaginionych groszy, wydawać miliony na marketing i zdobywać w ten sposób klientów – a i tak czegokolwiek się nie dotkniesz, będzie Ci się rozsypywać w rękach.

Będzie tak, dopóki nie pomyślisz o wodzie, która połączy ze sobą wszystkie składniki tej murarskiej zaprawy.

Woda to pracownicy i wszyscy ludzie, którzy w jakikolwiek sposób pomagają Ci w Twoim biznesie.

Zapewniając im stabilne i przewidywalne miejsce zatrudnienia, będziesz mógł oczekiwać od nich jak najlepszej pracy. Zyskasz partnerów, którzy będą z Tobą na dobre i na złe.

Zasada jest prosta: 

Firma osadzona na solidnych fundamentach – wspiera rozwój rodziny. A zdrowa rodzina pomaga firmie się rozwijać.

Badania dowodzą, że z pierwszego pokolenia do drugiego przechodzi 30 procent firm, a z drugiego do trzeciego tylko 7-8 procent. To te firmy, które od samego początku poukładały sobie mechanizmy ładu rodzinnego.

Chcesz znaleźć się w tym elitarnym gronie?

Pomożemy Ci rozwinąć Twoją firmę!

Prześwietlimy fundamenty Twojej firmy. A jeśli dopiero zaczynasz – pomożemy Ci osadzić ją na solidnych podstawach.

Zajmiemy się piaskiem, czyli zyskami

Wykonamy audyt, żeby sprawdzić, co warto w Twojej firmie poprawić.

Zajmiemy się wapnem, czyli kosztami

Obniżymy Twoje koszty, dzięki doradzeniu Ci w kwestiach podatkowych.

Zajmiemy się wodą, czyli pracownikami

Pomożemy Ci w sprawach związanych z kadrami i płacami oraz z prawem pracy.

Zajmiemy się cementem, czyli klientami

Stworzymy dla Ciebie biznesplan i opracujemy strategię rozwoju Twojej firmy.

Autor
Partner Zarządzający, Prezes Zarządu

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk

Może Cię zainteresować

Jakie są cele rewizji finansowej? Co ma na celu badanie sprawozdań finansowych? Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia ekspertów w tym zakresie?
Nowe wymogi otrzymania dopłat do cen gazu i prądu w 2023 r. Projekt programu wymaga opinii biegłego rewidenta już przy składaniu wniosku.
TSUE – odsetki należą się za cały okres niezależnie przetrzymywanej nadpłaty podatku. Czego dotyczyła sprawa inwestorów i fiskusa?
Pytać znaczy nie błądzić – ale czy na pewno? Przecież nie każde zadane pytanie niesie za sobą klarowną odpowiedź. Dlaczego tak się dzieje?
Jakie zmiany w Ordynacji podatkowej zapowiada Ministerstwo Finansów? Co wprowadzi najnowsza nowelizacja? Sprawdź w naszym artykule!
Nadchodzi kolejna nowelizacja ustawy o VAT. Jeżeli działasz w sektorze e-commerce, przygotuj się na jej wdrożenie.

Usługi