Firma rodzinna: zacznij od solidnych fundamentów!

Hasło „firma rodzinna” składa się z dwóch filarów: firma i rodzina. Każdy z tych elementów wpływa na drugi – pozytywnie albo negatywnie. Dziś zastanowimy się, jak rozwijać firmę, żeby zadbać równocześnie o dobro rodziny.

System naczyń połączonych

Firma rodzinna to system naczyń połączonych. Wzrost ciśnienia w jednej sferze sprawia, że w drugiej momentalnie kończy się czas błogiego spokoju.

Co może być tym ciśnieniem? Praktycznie wszystko, ale najczęściej są to stres, rozczarowanie, frustracja.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi…

to może chodzić o pieniądze, a konkretniej o ich brak.

Jeśli nie wiadomo, skąd wzięły się pierwsze niepokojące rysy w związku dwojga ludzi, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że poszło o kwestie finansowe.

Jeśli firma zaczyna mieć problemy tego rodzaju, to bez wątpienia będą one promieniować radioaktywnie na całą rodzinę. Na szczęście można w porę temu zapobiec.

Wystarczy skupić się na osadzeniu swojego biznesu na solidnych fundamentach.

Jakiej zaprawy użyć do budowy fundamentów firmy?

Posłużę się tutaj analogiami z branży budowlanej, żeby pokazać Ci, na co musisz zwrócić uwagę podczas tworzenia firmy rodzinnej.

Piasek

Piasek to codzienna koncentracja na firmie. Skupienie się na zyskach.

To świadomość, że te drobne ziarenka kwarcu, te drobne czynności, które odhaczasz od poniedziałku do piątku i te drobne poprawki, które regularnie wdrażasz – zbudują trwały fundament Twojej firmy.

Oczywiście sam piasek nie jest w stanie zrobić tego sam.

Desperackie przesiadywanie w firmie przez 24 godziny na dobę i obsesyjne szukanie zysku we wszystkim – mijają się z celem, jeśli nie dołożysz do tego kolejnych składników.

Wapno

Wapno to substancja żrąca, niezbyt delikatnie obchodząca się ze skórą. Jest ona jednak niezbędnym składnikiem betonu, na którym zostanie postawiona Twoja firma.

W tej budowlanej analogii wapno oznacza surową kontrolę kosztów. Zakręcenie kranu z pieniędzmi. Załatanie dziur, przez które uciekają firmowe fundusze.

Cement

Żadna firma nie może obyć się bez klientów. To oni nadają jej istnieniu sens. Cement to spoiwo. Klej, który łączy wszystkie działy i segmenty przedsiębiorstwa.

Dobrze obsłużony, usatysfakcjonowany klient będzie z przyjemnością do Ciebie wracał. A nawet jeśli okaże się klientem jednorazowym, to przekaże swoje pozytywne wrażenia po kontakcie z Tobą – innym.

Zadowolony klient to nie tylko niezwykle skuteczna reklama Twojej firmy. To również szansa na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, ponieważ utrzymanie obecnego klienta jest kilkukrotnie tańsze od zdobycia nowego.

Woda

Możesz wstawać codziennie o 4 rano, gorączkowo wertować ekselowskie tabelki w poszukiwaniu zaginionych groszy, wydawać miliony na marketing i zdobywać w ten sposób klientów – a i tak czegokolwiek się nie dotkniesz, będzie Ci się rozsypywać w rękach.

Będzie tak, dopóki nie pomyślisz o wodzie, która połączy ze sobą wszystkie składniki tej murarskiej zaprawy.

Woda to pracownicy i wszyscy ludzie, którzy w jakikolwiek sposób pomagają Ci w Twoim biznesie.

Zapewniając im stabilne i przewidywalne miejsce zatrudnienia, będziesz mógł oczekiwać od nich jak najlepszej pracy. Zyskasz partnerów, którzy będą z Tobą na dobre i na złe.

Zasada jest prosta: 

Firma osadzona na solidnych fundamentach – wspiera rozwój rodziny. A zdrowa rodzina pomaga firmie się rozwijać.

Badania dowodzą, że z pierwszego pokolenia do drugiego przechodzi 30 procent firm, a z drugiego do trzeciego tylko 7-8 procent. To te firmy, które od samego początku poukładały sobie mechanizmy ładu rodzinnego.

Chcesz znaleźć się w tym elitarnym gronie?

Pomożemy Ci rozwinąć Twoją firmę!

Prześwietlimy fundamenty Twojej firmy. A jeśli dopiero zaczynasz – pomożemy Ci osadzić ją na solidnych podstawach.

Zajmiemy się piaskiem, czyli zyskami

Wykonamy audyt, żeby sprawdzić, co warto w Twojej firmie poprawić.

Zajmiemy się wapnem, czyli kosztami

Obniżymy Twoje koszty, dzięki doradzeniu Ci w kwestiach podatkowych.

Zajmiemy się wodą, czyli pracownikami

Pomożemy Ci w sprawach związanych z kadrami i płacami oraz z prawem pracy.

Zajmiemy się cementem, czyli klientami

Stworzymy dla Ciebie biznesplan i opracujemy strategię rozwoju Twojej firmy.

Autor
Partner Zarządzający, Prezes Zarządu

Zapraszamy do kontaktu

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu
Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Co wiesz o firmach z 35-letnią tradycją w Polsce? Czy zdajesz sobie sprawę z jakimi wyzwaniami się mierzą? Jakie są ich sukcesy oraz jaką rolę w ich rozwoju odegrały kobiety? Zachęcamy do lektury i odkrycia, jak te wieloletnie spółki przetrwały kryzysy oraz jakie mają perspektywy na przyszłość.
W erze cyfryzacji i mobilności biznesowej, e-biuro wyłania się jako kluczowe rozwiązanie dla przedsiębiorców poszukujących elastyczności, redukcji kosztów i zwiększenia prestiżu swojej firmy. Przedstawiamy kompleksową analizę korzyści wynikających z adopcji e-biura jako strategicznego wyboru dla Twojego biznesu.
W erze dynamicznych zmian w przepisach podatkowych i prawnych, znalezienie zaufanego doradcy jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa. Poznaj, jak Moore Polska staje się niezastąpionym partnerem w prowadzeniu biznesu.
W obliczu rosnących wyzwań rynkowych, audyt finansowy staje się fundamentem budowania zaufania i zapewniania zrównoważonego rozwoju każdej przedsiębiorczej jednostki. Moore Polska, z unikatowym 35-letnim doświadczeniem, oferuje usługi audytorskie, które nie tylko gwarantują zgodność z przepisami, ale również przyczyniają się do optymalizacji i stabilności operacyjnej firm, kładąc solidne podstawy dla ich przyszłego wzrostu.
W poszukiwaniu przewagi w konkurencyjnym świecie biznesu, ciągły rozwój zawodowy i osobisty jest niezbędny. Akademia Moore Polska, z bogatym doświadczeniem i wszechstronną ofertą szkoleń, stanowi klucz do osiągnięcia Twoich celów zawodowych i osobistych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym podejściem, które łączy wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami, otwierając nowe możliwości.
Z olbrzymią przyjemnością przedstawiamy najnowszy rozdział w historii Grupy Moore Polska – uruchomienie spółki Moore Polska Tax & Legal Drożdż-Wilk, Szczesiak, Rozwadowski sp. k. Ta inicjatywa otwiera nowe możliwości dla naszych Klientów, oferując jeszcze szerszy zakres usług doradczych i większą dostępność.

Usługi