Wskaźniki zadłużenia charakteryzują stopień zasilania podmiotu ze źródeł zewnętrznych szczególnie w stosunku do zaangażowanego kapitału własnego. W tym obszarze wyróżnia się natomiast najczęściej następujące wskaźniki:
- Zadłużenie ogólne,
- Zadłużenie kapitału własnego,
- Zadłużenie długoterminowe,
- Zadłużenie środków trwałych.
Zadłużenie ogólne
Wskaźnik ogólnego zadłużenia (ang. debt ratio, DR) to wskaźnik finansowy wyrażający proporcję kapitałów obcych (zobowiązań) wobec aktywów przedsiębiorstwa. Wskaźnik ogólnego zadłużenia dostarcza więc ogólnego obrazu struktury finansowania aktywów przedsiębiorstwa. Jego wartość wskazuje zatem na stopień zadłużenia firmy. Wyższa wartość wskaźnika oznacza większe ryzyko dla kredytodawców. Stąd przyjęto, że wartość tego wskaźnika przekraczająca 0,67 wskazuje na istniejące nadmierne ryzyko kredytowe. Niski poziom wskaźnika sygnalizuje natomiast większą samodzielność finansową przedsiębiorstwa.
Ważne jest jednak zrozumienie, że ustalony punkt odniesienia (norma) nie jest równoznaczny z optymalną strukturą finansowania. Ta zależy bowiem od wielu czynników, takich jak koszt kapitału oraz generowana stopa zwrotu (rentowność ekonomiczna, wskaźnik rentowności aktywów) przez przedsiębiorstwo. Ostateczny wybór struktury finansowania powinien uwzględniać balans między tymi czynnikami.
Rysunek 4 źródło: Wikipedia, opr. wł.
Zadłużenie kapitału własnego
Wskaźnik ogólnego zadłużenia dostarcza informacji na temat poziomu zadłużenia kapitałów własnych w przedsiębiorstwie oraz relacji między kapitałami obcymi a kapitałami własnymi jako źródłem finansowania Zwyczajowo przyjmuje się, że wartość tego wskaźnika nie powinna przekraczać 1,0 dla przedsiębiorstw dużych i średnich oraz 3,0 dla przedsiębiorstw małych. To stanowi swoistą granicę, która wskazuje na akceptowalny poziom zadłużenia względem kapitału własnego w zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa. Oprócz tego, wskaźnik ten pomaga w ocenie stabilności finansowej firmy oraz ryzyka związanego z jej strukturą finansowania. Niższa wartość wskaźnika może wskazywać na większą samodzielność finansową przedsiębiorstwa, podczas gdy jego wyższa wartość może sugerować większe ryzyko finansowe związane z nadmiernym zadłużeniem.
Rysunek 5 źródło: Wikipedia, opr. wł.
Zadłużenie długoterminowe
Wskaźnik, nazywany także wskaźnikiem zadłużenia, wskaźnikiem ryzyka lub wskaźnikiem dźwigni finansowej, dostarcza informacji o poziomie, w jakim zobowiązania długoterminowe są pokrywane kapitałem własnym. Zgodnie z ustaloną normą, wartość tego wskaźnika powinna znajdować się w zamkniętym przedziale. W przypadku przekroczenia wartości 1,0 uważa się, że przedsiębiorstwo jest silnie zadłużone.
Rysunek 6 źródło: Wikipedia, opr. wł.
Zadłużenie środków trwałych
Wskaźnik wypłacalności przedsiębiorstwa, nazywany również wskaźnikiem pokrycia długoterminowego zadłużenia aktywami trwałymi, dostarcza informacji na temat stopnia, w jakim zobowiązania długoterminowe są zabezpieczone przez aktywa trwałe. Wskaźnik ten służy do oceny, czy kredyty zaciągnięte przez firmę mają wystarczające zabezpieczenie w postaci aktywów trwałych. Wyższa wartość wskaźnika wskazuje na lepsze zabezpieczenie długoterminowego zadłużenia poprzez trwałe aktywa. Jest to ważny wskaźnik, który pomaga ocenić zdolność przedsiębiorstwa do spłacania długoterminowych zobowiązań na podstawie posiadanych aktywów trwałych.
Rysunek 7 źródło: Wikipedia, opr. wł.
Masz dodatkowe pytania? Analiza zadłużenia nie jest dla jasna? Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści i eksperci są do twojej dyspozycji.