Wysokość wpłat:
Wpłata pracownika to 2% jego wynagrodzenia brutto, które może poszerzyć o dodatkowe dobrowolne wpłaty w wysokości max. 2%.
Wpłata po stronie pracodawcy stanowi 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika. Pracodawca także może rozszerzyć tę wpłatę o dodatkowe wpłaty max. 2,5%.
Państwo dokona powitalnej jednorazowej wpłaty w wysokości 250 zł oraz co roku będzie wpłacać 240 zł.
Kto podlega obowiązkowi zapisu do Pracowniczych Planów Kapitałowych?
Zapisowi do PPK podlegają wszyscy zatrudnieni, którzy spełniają ustawowe kryteria:
- podlegają obowiązkowym składkom emerytalnym i rentowym (umowa o pracę, umowa o pracę nakładczą, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych),
- okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynoszący min. 90 dni,
- automatycznie do programu wpisywani są zatrudnieni między 18 a 54 rokiem życia, osoby między 55 a 70 rokiem życia mogą przystąpić do programu dobrowolnie.
Rezygnacja z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych
Każdy pracownik ma jednak możliwość rezygnacji z oszczędzania w PPK. Aby tego dokonać, powinien złożyć swojemu pracodawcy deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Złożenie deklaracji rezygnacji wiąże się dla pracownika z utratą takich korzyści, jak wpłaty pracodawcy czy dopłata ze strony państwa.
Ważna data – 60 urodziny
Po ukończeniu 60 roku życia pracownik będzie mógł sam zdecydować, jak zamierza skorzystać ze zgromadzonych środków:
- może dalej odkładać środki w PPK;
- może skorzystać z domyślnej formy wypłaty: jednorazowo wypłacić 25% środków, a pozostałe środki wypłacać co miesiąc przez 10 lat. Wypłata w takiej formie zwolniona będzie z podatku od zysków kapitałowych;
- pracownik nie może wskazać dowolnej kwoty do wypłaty jednorazowej, zawsze to będzie 25% środków, jednak pozostałe oszczędności może wypłacać w dowolnej liczbie rat (również w 1 racie). Należy jednak pamiętać, że zmniejszenie liczby rat poniżej 120 będzie skutkować koniecznością zapłaty należnego podatku od zysków kapitałowych.
Wypłata transferowa:
Pracownik może również dokonać wypłaty transferowej, czyli przenieść zgromadzone środki na:
- polisę w zakładzie ubezpieczeń (z prawem do świadczenia okresowego lub dożywotniego),
- na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej
- lub dokonać wypłaty środków w formie świadczenia małżeńskiego (wypłaty z jednego, wspólnego rachunku małżeńskiego).