Tarcza 4.0 – certyfikaty rezydencji i ceny transferowe

Wydłużenie terminów ważności certyfikatów rezydencji

Kolejnym ułatwieniem przyjętym w tarczy antykryzysowej 4.0 jest rozwiązanie dotyczące ważności certyfikatów rezydencji. Mianowicie w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, a także w okresie kolejnych 2 miesięcy po ich odwołaniu, miejsce zamieszkania i siedziby podatnika dla celów podatkowych może być potwierdzone kopią certyfikatu rezydencji, jeżeli informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym.

Ustawodawca wskazał także, że w przypadku certyfikatu rezydencji niezawierającego okresu jego ważności, w odniesieniu do którego okres kolejnych dwunastu miesięcy upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, płatnik przy poborze podatku uwzględnia ten certyfikat przez okres obowiązywania tych stanów oraz przez okres 2 miesięcy po ich odwołaniu.

W czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, a także w okresie kolejnych 2 miesięcy po ich odwołaniu warunek uzyskania przez płatnika certyfikatu rezydencji od podatnika uważa się za spełniony także w przypadku, gdy płatnik posiada certyfikat rezydencji tego podatnika obejmujący 2019 r. oraz oświadczenie podatnika co do aktualności danych w nim zawartych.

Przedłużenie terminów dot. cen transferowych

Termin do złożenia informacji o cenach transferowych i oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych zostanie przedłużony:

1) do dnia 31 grudnia 2020 r. – w przypadku gdy termin ten upływa w okresi od dnia 31 marca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.;2) o 3 miesiące – w przypadku gdy termin ten upływa w okresie od dnia 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. Przedłużony zostanie także termin dołączenia do lokalnej dokumentacji cen transferowych grupowej dokumentacji cen transferowych do końca trzeciego miesiąca licząc od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin do złożenia tego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię zainteresować

Zbliża się termin na przygotowanie dokumentacji cen transferowych i złożenie deklaracji TPR-C za 2023 r. Dowiedz się, jakie obowiązki czekają przedsiębiorców w kontekście cen transferowych i jak uniknąć błędów.
Zachowanie obiektywnych warunków transakcji między podmiotami powiązanymi to jedno z największych wyzwań współczesnych przedsiębiorców. Poznaj kluczowe aspekty cen transferowych i dowiedz się, jak uniknąć nadmiernych obowiązków dokumentacyjnych, z pomocą ekspertów podatkowych Moore Polska.
W naszym najnowszym artykule przedstawiamy kompleksowe omówienie teorii i praktyki związanej z Informacjami o Cenach Transferowych (TPR-C), a także zagadnienia związane z czynnym żalem, aby pomóc przedsiębiorcom radzić sobie z tymi obowiązkami podatkowymi w sposób sprawny i zgodny z aktualnymi przepisami.
Obowiązek sporządzenia formularza TPR w przypadku spółki cywilnej. Co mówi o tym Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej? Co musisz wiedzieć? Sprawdź!
Czy transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi powinny zostać wykazane w ramach realizacji obowiązków dotyczących cen transferowych? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Nowa wersja formularza TPR-C 5 jest już dostępna online!

Usługi