fbpx

Trzymamy rękę na pulsie


Pożyczka od pracodawcy jako rodzaj wsparcia dla pracownika

Sprawdź jakie zalety i wady mają pożyczki udzielane przez pracodawcę pracownikom. Zobacz jakie są sposoby jej uzyskania i na co zwrócić szczególną uwagę!

Marzysz o wyjątkowym wyjeździe? Potrzebujesz wykonać pilnie remont w domu? Planujesz zakup wymorzonego auta? A jednocześnie – brakuje Ci na to środków i nie posiadasz zdolności kredytowej lub zwyczajnie obawiasz się wzięcia kredytu z uwagi na wysokie oprocentowanie?

Pożyczka od pracodawcy – świetne rozwiązanie dla pracowników!

Pożyczka od pracodawcy jest formą wsparcia dla pracownika o korzystniejszych warunkach od tych proponowanych przez instytucje udzielające pożyczek czy kredytów. Pamiętaj jednak w tym miejscu o tym, że udzielenie takiej formy wsparcia pracownikom nie jest obowiązkiem pracodawcy i nie we wszystkich przedsiębiorstwach będzie ona możliwa do uzyskania.

Jakie są zalety i wady pożyczek udzielonych z zakładu pracy?

Każda forma pożyczenia środków –  niezależnie, czy jest udzielona z zakładu pracy, czy instytucji udzielających pożyczek – niesie za sobą szereg zalet i wad. Sprawdź z czym wiąże się skorzystanie z takiej formy wsparcia z ramienia zakładu pracy.

Najważniejsze zalety, jakie niesie za sobą pożyczka udzielona z zakładu pracy to:

 • Niskie oprocentowanie lub oprocentowanie 0%
 • Czas spłaty oraz wysokość rat dostosowana do naszych możliwości
 • Możliwość uzyskania pożyczki bez posiadania zdolności kredytowej
 • Łatwość i szybkość zdobycia potrzebnej kwoty pieniędzy

Oprócz zalet nie zapomnij także o kilku wadach pożyczek udzielanych przez pracodawcę:

 • Przywiązanie do firmy do czasu spłaty całości pożyczonych środków
 • Konieczność natychmiastowej spłaty w przypadku utraty pracy
 • Wynagrodzenia pomniejszone o ratę spłacanej pożyczki

Temat pożyczek udzielanych przez zakład pracy jest już Ci na pewno bliższy. Jeśli okazał się interesujący, to pora zapoznać się z procedurą uzyskania tej pożyczki i informacjami, co powinna zawierać umowa, skąd właściwie biorą się środki i czy pożyczka podlega oprocentowaniu.

Jak uzyskać pożyczkę od pracodawcy?

Pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie pożyczki zawierający informację o wysokości wnioskowanej pożyczki oraz czasie jej spłaty. Pracodawca ma prawo nie zaakceptować wniosku kiedy uzna, że przykładowo staż pracy jest zbyt krótki. Zakładając jednak, że wniosek zostaje pozytywnie rozpatrzony, pracodawca i pracownik muszą sporządzić w formie pisemnej zasady udzielenia pożyczki oraz warunki jej spłaty.

Co powinna zawierać umowa pożyczki?

Umowa pożyczki powinna zawierać następujące informacje:

 • Data i miejsce zawarcia
 • Strony umowy
 • Wysokość pożyczki
 • Wysokość rat i czas spłaty
 • Warunki spłaty np. po ustaniu zatrudnienia

Z jakich źródeł udzielana jest pożyczka?

Najbardziej popularnymi źródłami udzielenia pożyczek pracownikowi są:

 • Środki obrotowe
 • ZFŚS – Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
 • PKZP – Pracownicze Kasy Zapomogowo Pożyczkowe

WAŻNE: Czy nieoprocentowana pożyczka jest przychodem pracownika?

Pożyczka staje się przychodem ze stosunku pracy w przypadku, kiedy pracodawca udziela jej wyjątkowo i wyłącznie wybranej grupie pracowników. Wówczas odsetki, z których pracownik jest zwolniony, mogą zostać zakwalifikowane jako przychód i podlegać podatkowi oraz składkom ZUS.
Jeśli jednak pracodawca udziela jej na jednolitych zasadach każdemu pracownikowi, wtedy  przychód nie powstanie z tytułu nieoprocentowanej pożyczki i niepobranych świadczeń.

Anna Kalkosińska

Młodszy Specjalista ds. Kadr i Płac

Zapraszamy do kontaktu

Katarzyna Ochnicka
Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu, Partner
+48 505 223 074

Ostatnie artykuły z bloga

Wynik finansowy w spółce komandytowej

Jak sporządzić wynik finansowy w spółce komandytowej za 2021 rok, w sytuacji gdy spółka wybrała opóźnione (do maja) przyjęcie statusu podatnika CIT? Co mówi interpretacja ogólna?

MATERIAŁY ZE SPOTKANIA: Polski Ład 2.0 – najważniejsze zmiany

Serdecznie dziękujemy za udział w bezpłatnym webinarze organizowanym przez Moore Polska: Polski Ład 2.0 – najważniejsze zmiany. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami po spotkaniu.

Dobry lider nie rozkazuje, a zadaje pytania

Dobry lider to przede wszystkim inspiracja dla swoich pracowników. Nie powinien zatem wydawać im rozkazów, a motywować swój zespół do działania.
{literal} {/literal}