Podatek u źródła – oświadczenie

Oświadczenie członka zarządu umożliwia preferencyjne opodatkowanie tzw. podatkiem u źródła.

Od 1 lipca 2019 r. w przypadku podatku u źródła, jeżeli należności wypłacane na rzecz jednego podmiotu przekraczają kwotę 2 mln zł zostaje wyłączona możliwość:

  • niepobrania podatku na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • uwzględnienia zwolnień lub
  • uwzględnienia stawek wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Powyższe może nie mieć zastosowania jeżeli płatnik złoży oświadczenie, że:
1) posiada dokumenty wymagane przez przepisy prawa podatkowego dla zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
2) po przeprowadzeniu weryfikacji nie posiada on wiedzy uzasadniającej przypuszczenie, że istnieją okoliczności wykluczające możliwość zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Oświadczenie powinno zostać podpisane przez kierownika jednostki (członków zarządu). Wprost wyłączono możliwość złożenia takiego oświadczenia przez pełnomocnika.

Jednocześnie do kodeksu karnego skarbowego wprowadzono art. 56d, który przewiduje odpowiedzialność karną skarbową za podanie nieprawdy (zatajenie prawdy) w powyższym oświadczeniu płatnika (kara grzywny oraz karę pozbawienia wolności).

Stąd co do zasady odpowiedzialność karna za podanie nieprawdziwych danych we wskazanych oświadczeniach spoczywa na członkach zarządu spółki.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani sprawdzeniem prawidłowości stosowanych procedur w Państwa firmie w odniesieniu do podatku u źródła, prosimy o kontakt.

W przypadku gdybyście Państwo chcieli uzyskać więcej informacji, zapraszam do kontaktu:

Może Cię zainteresować

Ministerstwo Finansów opublikował projekt objaśnień w sprawie WHT. Sprawdź jakie kwestie dotyczące podatku u źródła normuje.
Współpracujesz z zagranicznym kontrahentem i nie wiesz czy jesteś zobowiązany do rozliczenia się z podatku u źródła? Sprawdź, na co musisz się przygotować w 2023 roku!
Zapraszamy na szkolenie, podczas którego zostaną omówione zmiany dotyczące dokumentacji cen transferowych i podatku u źródła oraz raportowanie schematów podatkowych.
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w podatkach? Znasz przepisy, ale potrzebujesz ich objaśnień? Chcesz poznać praktyczne rozwiązania problemów podatkowych? Zapraszamy do udziału w webinarach organizowanych przez REWIT!
Aby od 1 lipca 2019 r. stosować zwolnienia w podatku u źródła najlepiej postarać się o tzw. opinię o stosowaniu zwolnienia.

Usługi