Nowe uprawnienia pracowników i obowiązki pracodawców

Jakie nowe uprawnienia pracowników i obowiązki pracodawców pojawią się jeszcze w tym roku? Co wprowadziła ustawa work-life balance?

Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw dnia 4 kwietni a 2023 r.

Jej zapisy wejdą w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia, czyli 26 kwietnia 2023 r.

Można się spodziewać, że dzięki wprowadzonym zmianom pracownicy osiągną work-life balance, ale pracodawcy będą mieli więcej pracy.

Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza między innymi:

  1. Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej;
  2. Bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni;
  3. Dodatkowe przerwy w pracy;
  4. Zmiany w zakresie zawierania umowy na okres próbny;
  5. Zmiany zasad rozwiązywania umów na czas określony;
  6. Poszerzenie informacji dodatkowej do umowy o pracę
  7. Wydłużenie okresu urlopu rodzicielskiego;
  8. Możliwość składania wniosków w formie elektronicznej;
  9. Skrócenie okresu wykorzystania urlopu ojcowskiego.

O tych i innych zmianach przeczytasz w naszej prezentacji TUTAJ.

Serdecznie zachęcamy do kontaktu. Jeśli macie dodatkowe pytania – chętnie na nie odpowiemy. Nasi eksperci i specjaliści są do Waszej dyspozycji!

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię zainteresować

Dowiedz się, jakie są przyczyny nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, istota planowanych rozwiązań oraz proponowane środki realizacji zgodnie z dyrektywą NIS 2.
24 czerwca 2024 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o ochronie sygnalistów, która implementuje unijną dyrektywę z 2019 roku. Przepisy wejdą w życie 25 września 2024 roku, z wyjątkami dotyczącymi zgłoszeń zewnętrznych obowiązującymi od 25 grudnia 2024 roku. Kto będzie podlegać obowiązkom? Co będą musieli zrobić pracodawcy? Jaka ochrona przysługiwać będzie sygnalistom?
Bony podarunkowe to dobra forma gratyfikacji pracownika. Jednak i one nie pozostają bez konsekwencji księgowych. O jakich konsekwencjach mowa?
Hasło „firma rodzinna” składa się z dwóch filarów: firma i rodzina. Każdy z tych elementów wpływa na drugi – pozytywnie albo negatywnie. Dziś zastanowimy się, jak rozwijać firmę, żeby zadbać równocześnie o dobro rodziny.
Oddajesz krew lub jej składniki, w tym osocze po przechorowaniu COVID-19? Sprawdź nowe uprawnienia dla krwiodawców!
Na początku grudnia ubiegłego roku resort finansów opublikował projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej. Obecnie projekt jest na etapie konsultacji i opiniowania.

Usługi