Każda z tych osób korzysta z opodatkowania w formie podatku liniowego, czyli płaci 19- procentowy podatek dochodowy. Ponadto płacą oni minimalne zryczałtowane składki na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa bardzo często przypadki pracy przez osoby fizyczne tylko na rzecz jednego kontrahenta to tylko “pozorne” prowadzenie działalności gospodarczej – “Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie. Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji”.
„Test przedsiębiorcy” – o co chodzi?
Resort chce walczyć z osobami, które rejestrując jednoosobową działalność gospodarczą płacą niższe podatki, co jest w jego ocenie nieuczciwe wobec osób płacących podatki i składki od umów o pracę, a wykonujących te same czynności co osoby na działalności. Odpowiedzią na taką sytuację ma być właśnie “test przedsiębiorcy”, który miałby określić, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą, a kto nim nie jest. Nie poinformowano jednak jak taki test miałby wyglądać ani kiedy planowane jest wprowadzenie odpowiednich przepisów.
Planowane rozwiązanie jest narzędziem w walce, która trwa między podatnikami a fiskusem już od wielu lat. Fiskus wielokrotnie odnosząc się do definicji działalności gospodarczej próbował wykazać, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie spełniają warunków do uznania za przedsiębiorcę i powinny rozliczać się jak pracownik z tytułu stosunku pracy, a zatem według skali podatkowej. Dotychczas takie spory kończyły się bardzo często dopiero przez sądami administracyjnymi. Planowane narzędzie pozwoli organom podatkowym już na dużo wcześniejszym etapie określać, w jaki sposób powinny zostać opodatkowane dochody danej osoby (oczywiście z korzyścią dla budżetu państwa).