Formularz TPR – nowość do której powinniśmy się przygotować.

Nowy formularz TPR służy do zaraportowania informacji o cenach transferowych do szefa KAS, jest następcą formularzy CIT-TP/PIT-TP. Kto i do kiedy jest zobowiązany do złożenia TPR oraz z jakimi wyzwaniami się to wiąże?

Zbliża się termin na sporządzenie i przesłanie formularza TPR dotyczącego transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi w zakresie cen transferowych. Termin został przesunięty do końca grudnia 2020r. za sprawą przepisów dotyczących tarczy 4.0, dla tych podatników, których pierwotny termin raportowania za 2019r. upływał w okresie od 31 marca 2020r. do 30 września 2020r.

Formularz TPR zastąpi poprzednio obowiązujące sprawozdanie CIT-TP i PIT TP.

Do złożenia formularza TPR są obowiązane podmioty powiązane zawierające:

  1. Transakcje objęte obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych,
  2. Transakcje z podmiotami mającymi siedzibę w rajach podatkowych,
  3. Krajowe transakcje pomiędzy podmiotami, które nie poniosły straty w roku podatkowych i były zwolnione
    z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Uwaga! Zwracamy uwagę na w/w pkt 3 – nawet jeżeli podmioty zostały zwolnione z obowiązku sporządzenia dokumentacji, to będą one zobowiązane do złożenia formularza TPR.

Formularz składany będzie wyłącznie elektronicznie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.  Formularz powinien zostać podpisany przez kierownika jednostki jednakże dopuszczalne jest podpisanie formularza przez pełnomocnika.

W formularzu TPR będziemy przekazywać wiele szczegółowych informacji dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi, w tym o wynikach analiz porównawczych. W formularzu będzie trzeba też podać określone wskaźniki finansowe np.: marżę operacyjną, marżę zysku brutto, rentowność aktywów, rentowność kapitału własnego.

Podatnicy sami będą udostępniać Szefowi KAS szczegółowe informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi.

W razie wątpliwości podatnicy mogą skorzystać z Objaśnień co do sposobu sporządzenia informacji o cenach transferowych oraz z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu dokumentu „TPR: Pytania i odpowiedzi.”

Nie odkładajmy sporządzenia formularza TPR na ostatnia chwilę – proces sporządzenia tego formularza może być czasochłonny i problematyczny.

Może Cię zainteresować

Zbliża się termin na przygotowanie dokumentacji cen transferowych i złożenie deklaracji TPR-C za 2023 r. Dowiedz się, jakie obowiązki czekają przedsiębiorców w kontekście cen transferowych i jak uniknąć błędów.
Zachowanie obiektywnych warunków transakcji między podmiotami powiązanymi to jedno z największych wyzwań współczesnych przedsiębiorców. Poznaj kluczowe aspekty cen transferowych i dowiedz się, jak uniknąć nadmiernych obowiązków dokumentacyjnych, z pomocą ekspertów podatkowych Moore Polska.
W naszym najnowszym artykule przedstawiamy kompleksowe omówienie teorii i praktyki związanej z Informacjami o Cenach Transferowych (TPR-C), a także zagadnienia związane z czynnym żalem, aby pomóc przedsiębiorcom radzić sobie z tymi obowiązkami podatkowymi w sposób sprawny i zgodny z aktualnymi przepisami.
Obowiązek sporządzenia formularza TPR w przypadku spółki cywilnej. Co mówi o tym Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej? Co musisz wiedzieć? Sprawdź!
Czy transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi powinny zostać wykazane w ramach realizacji obowiązków dotyczących cen transferowych? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Nowa wersja formularza TPR-C 5 jest już dostępna online!

Usługi