Kiedy stosowanie KSR jest możliwe i jakie są tego konsekwencje
Korzystanie z Krajowych Standardów Rachunkowości (dalej: KSR) nie jest obligatoryjne zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: ustawa).
Podejmując decyzję o stosowaniu rozwiązań zawartych w KSR podmiot:
- Informuje o tym fakcie w sprawozdaniu finansowym i przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości. Tym samym potwierdza włączenie do stosowania wszystkich dotyczących jej działalności Krajowych Standarów Rachunkowości i stosowanie ich w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy,
lub
- włącza do stosowania wyłącznie wybrane KSR poprzez wymienienie ich z nazwy w polityce rachunkowości. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ogłoszenia nowego standardu i jednocześnie zamiaru stosowania rozwiązań w nim przewidzianym, wymagana jest aktualizacja polityki rachunkowości.
Nie jest możliwe natomiast przyjęcie do stosowania tylko niektórych postanowień wybranych KSR (wybiórczo).
Alternatywa dla KSR: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości
W przypadku braku odpowiedniego Krajowego Standardu Rachunkowości jednostki mogą stosować również rozwiązania przewidziane w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Zwracamy uwagę, że brak decyzji kierownika jednostki o stosowaniu KSR wyklucza tą możliwość. Zastosowane regulacje MSR nie mogą być w jakimkolwiek istotnym aspekcie niezgodne z przepisami ustawy. Należy zaznaczyć, że KSR są zgodne z postanowieniami ustawy oraz zapewniają rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz jej wyniku finansowego. MSR natomiast mogą zawierać rozwiązania istotnie różniące się od tych, które są stosowane w KSR i ustawie.
Zgodność KSR i MSR z przepisami oraz wpływ na sprawozdanie finansowe
Włączenie do stosowania KSR po raz pierwszy należy rozpoznać jako zmianę przyjętych zasad (polityki) rachunkowości i poinformować o tej okoliczności w sprawozdaniu finansowym.
Zachęcamy do kontaktu w przypadku wątpliwości w zakresie stosowania regulacji krajowych i międzynarodowych, a także poprawności przyjętych zasad (polityki) rachunkowości.