Ministerstwo Finansów szykuje „test przedsiębiorcy”. Wyjaśniamy kogo dotyczy

Ministerstwo Finansów pracuje nad „testem przedsiębiorcy”, który ma być narzędziem pozwalającym na oddzielenie osób rzeczywiście prowadzących działalność od tych, które pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie przy jednoosobowej działalności gospodarczej.

Każda z tych osób korzysta z opodatkowania w formie podatku liniowego, czyli płaci 19- procentowy podatek dochodowy. Ponadto płacą oni minimalne zryczałtowane składki na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa bardzo często przypadki pracy przez osoby fizyczne tylko na rzecz jednego kontrahenta to tylko “pozorne” prowadzenie działalności gospodarczej – “Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie. Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji”.

„Test przedsiębiorcy” – o co chodzi?

Resort chce walczyć z osobami, które rejestrując jednoosobową działalność gospodarczą płacą niższe podatki, co jest w jego ocenie nieuczciwe wobec osób płacących podatki i składki od umów o pracę, a wykonujących te same czynności co osoby na działalności. Odpowiedzią na taką sytuację ma być właśnie “test przedsiębiorcy”, który miałby określić, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą, a kto nim nie jest. Nie poinformowano jednak jak taki test miałby wyglądać ani kiedy planowane jest wprowadzenie odpowiednich przepisów.

Planowane rozwiązanie jest narzędziem w walce, która trwa między podatnikami a fiskusem już od wielu lat. Fiskus wielokrotnie odnosząc się do definicji działalności gospodarczej próbował wykazać, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie spełniają warunków do uznania za przedsiębiorcę i powinny rozliczać się jak pracownik z tytułu stosunku pracy, a zatem według skali podatkowej. Dotychczas takie spory kończyły się bardzo często dopiero przez sądami administracyjnymi. Planowane narzędzie pozwoli organom podatkowym już na dużo wcześniejszym etapie określać, w jaki sposób powinny zostać opodatkowane dochody danej osoby (oczywiście z korzyścią dla budżetu państwa).

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię zainteresować

Ministerstwo Finansów ogłasza finalne konsultacje wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do 19 listopada, a konsultacje rozwiązań biznesowych kończą się 22 listopada.
Dowiedz się o przedłużeniu terminów podatkowych dla poszkodowanych powodzią we wrześniu 2024 r. Sprawdź, jakie ulgi dotyczą podatków PIT, CIT, VAT oraz zobacz szczegóły indywidualnych form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców i osób fizycznych.
Od kwietnia 2024 wraca 5% VAT na żywność: zmiana stawek kończy okres wsparcia w obliczu spadającej inflacji. Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie dla konsumentów i rynku ta decyzja Ministerstwa Finansów.
Odkryj ulgę, która może zmienić zasady gry dla mikroprzedsiębiorców! Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza „wakacje składkowe” od ZUS, oferując miesięczne zwolnienie z obowiązków składkowych. Dowiedz się, kto może skorzystać z tej szansy i jakie korzyści niesie nowe rozwiązanie.
Decyzje Ministerstwa Finansów w sprawie KSeF stanowią kluczowy temat dla polskich przedsiębiorców. Odroczenie wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur i technologiczny audyt budzą wiele pytań i wymagają dostosowania strategii biznesowych.
Ministerstwo Finansów opublikował projekt objaśnień w sprawie WHT. Sprawdź jakie kwestie dotyczące podatku u źródła normuje.

Usługi