Przypominamy, że zgodnie z zapisami ustawy PPK w 2023 roku przypada pierwszy termin ponownego automatycznego zapisu pracowników do PPK, tzw. „autozapisu”.
Do końca lutego 2023 roku pracodawcy są zobowiązani do przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród pracowników, którzy złożyli rezygnację i poinformowania ich o planowanym rozpoczęciu dokonywania wpłat w ich imieniu.
Czym jest „autozapis”?
Pracodawcy od 1 kwietnia 2023 roku zobowiązani są do odprowadzania wpłat do programu PPK w imieniu wszystkich pracowników w wieku pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, o ile ponownie nie złożą oni deklaracji rezygnacji z odprowadzania wpłat.
Kiedy najwcześniej pracownik może złożyć ponownie deklarację rezygnacji z PPK?
- Pracownik może złożyć ponownie deklarację rezygnacji z PPK najwcześniej 1 marca 2023. Wszystkie deklaracje rezygnacji złożone wcześniej, z końcem lutego tracą ważność.
- Deklaracja rezygnacji powinna być przy tym złożona przed wypłatą wynagrodzenia w marcu, aby składki do PPK nie zostały w niej naliczone.
Których pracodawców obejmuje „autozapis” do PPK?
- Termin ponownego „autozapisu” jest taki sam dla wszystkich pracodawców, niezależnie od tego, kiedy zawarli umowę o zarządzanie oraz wielkości podmiotu zatrudniającego.
- Termin obejmuje także mikroprzedsiębiorców, u których wszyscy pracownicy złożyli deklaracje rezygnacji. W przypadku wznowienia naliczania wpłat taki pracodawca będzie zobowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK oraz zawarcia umów o prowadzenie w imieniu i na rzecz pracowników, których takie wznowienie będzie dotyczyć.
Których pracowników obejmuje „autozapis” do PPK?
- „Autozapis” obejmuje osoby w wieku 18-55 lat, które złożyły deklarację rezygnacji z odprowadzania wpłat do PPK w terminie do 28 lutego 2023 roku. Dotyczy zarówno tych osób, które zostały „zapisane” do PPK i po „zapisaniu” złożyły deklarację o rezygnacji, jak i tych które zrezygnowały z wpłat przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK.
- „Autozapis” nie dotyczy pracowników, którzy złożyli deklarację rezygnacji, a przed 1 kwietnia 2023 roku ukończą 55 lat. Osoby te będą mogły przystąpić do PPK wyłącznie na podstawie wniosku o dokonywanie wpłat (jeżeli zrezygnowały z PPK po uprzednim zapisaniu do programu) lub wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK (jeżeli nie byli wcześniej zapisani do programu).
- Pracownicy, którzy przed 1 kwietnia 2023 ukończą 70. rok życia, nie będą mogli przystąpić do programu ani wznowić wpłat do PPK.
Do kiedy obowiązują deklaracje rezygnacji z odprowadzania wpłat złożone przez pracowników?
- Wszystkie deklaracje rezygnacji z odprowadzania wpłat obowiązują do 28 lutego 2023 roku, niezależnie od tego, kiedy pracownik ją złożył. Po tym dniu wszystkie deklaracje tracą moc prawną.
- W serwisie PPK dla Pracodawców wszystkie złożone dotychczas rezygnacje zostaną usunięte.
Od kiedy pracodawca ma obowiązek naliczania wpłat do PPK w imieniu pracowników objętych autozapisem?
- Pracodawca powinien naliczyć wpłaty do PPK w imieniu pracowników objętych „autozapisem” od 1 marca 2023, ale nie może ich przekazać przed 1 kwietnia 2023 roku.
Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek naliczyć i pobrać wpłaty do PPK od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego w marcu 2023.
- Dotyczy to także pracowników, w imieniu których pracodawca nie zawarł jeszcze umowy o prowadzenie PPK i nie są oni jeszcze uczestnikami programu. Tych pracowników pracodawca powinien zgłosić niezwłocznie do programu.
Od kiedy pracodawca ma obowiązek przekazania naliczonych i pobranych wpłat do PPK?
- Pracodawca przekazuje wpłaty do instytucji finansowej między 1 a 17 kwietnia 2023 roku (15 i 16 kwietnia to sobota i niedziela).
- Wpłaty naliczone, pobrane i przekazane do instytucji finansowej pracodawca nie zwraca pracownikowi.
- Jeśli pracodawca zdąży naliczyć i pobrać wpłaty do PPK, ale nie przekaże ich do instytucji finansowej, a pracownik złoży deklarację rezygnacji z odprowadzanie wpłat do PPK, to pracodawca będzie musiał zwrócić pracownikowi pieniądze i skorygować listę płac.
Jakie są obowiązki pracodawcy zgodnie z ustawą o PPK?
- Obowiązek informacyjny (dotyczy także pracowników długotrwale nieobecnych w pracy) – do 28.02.2023
- Obowiązek zarejestrowania ponownie złożonej deklaracji rezygnacji z odprowadzania wpłat do PPK
- Obowiązek poinformowania instytucji finansowej o wznowieniu dokonywania wpłat przez pracownika lub zgłoszenia do PPK uczestników, którzy złożyli taką deklarację
- Obowiązek naliczania wpłat do PPK od 1 marca 2023 roku
- Obowiązek przekazania wpłat pobranych od pracowników objętych „autozapisem’ między 1 a 17 kwietnia 2023 roku
- Obowiązek zwrotu wpłat naliczonych, a nie przekazanych instytucji finansowej, jeśli pracownik w międzyczasie złoży deklarację rezygnacji
W razie dodatkowych pytań – serdecznie zachęcamy do kontaktu.