Na początku stycznia bieżącego roku, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło informację o nowym rozwiązaniu dla najmniejszych przedsiębiorców tak zwanych wakacjach składkowych od ZUS. Rozwiązanie ma na celu możliwość zwolnienia w każdym roku na jeden miesiąc kalendarzowy z obowiązku składkowego na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Zwolnienie nie obejmie jednak składki zdrowotnej.
23 stycznia 2024 roku Resort udostępnił projekt ustawy, z którego m.in. wynika, kto będzie mógł skorzystać ze wspomnianego rozwiązania oraz kiedy będzie to możliwe. Składki w okresie zwolnienia będą finansowane z budżetu państwa, a ich podstawę ma stanowić najniższa podstawa wymiaru składek, która obowiązuje ubezpieczonego.
Dla kogo wakacje od ZUS?
Projekt wakacji od składek ZUS jest skierowany do mikroprzedsiębiorców – prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, zatrudniających mniej niż dziesięciu pracowników oraz tych, których obrót nie przekracza 2 milionów euro. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tej preferencji, nie stracą prawa do ubezpieczenia chorobowego, a zawieszenie działalności gospodarczej nie będzie konieczne w celu skorzystania ze zwolnienia.
Wyłączenia z projektu wakacji od ZUS
Z wakacji składkowych nie skorzystają osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w roku bieżącym bądź poprzednim, świadcząc usługi na rzecz byłego pracodawcy, u którego świadczyły pracę w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej bądź w poprzednim roku kalendarzowym i w ramach tego stosunku wykonywały czynności, które wchodzą w zakres wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej.
Obowiązki
W celu skorzystania z wakacji składowych, przedsiębiorcy uprawnieni do skorzystania z preferencji będą zobligowani do złożenia wniosku do ZUS przez drogę elektroniczną. Docelowo ma być to profil informacyjny utworzony w systemie udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Złożenie wniosku będzie mogło nastąpić w miesiącu kalendarzowym poprzedzający miesiąc, który ma być objęty ulgą. ZUS na rozpatrzenie wniosku będzie miał 40 dni od dnia jego złożenia. O ostatecznej decyzji musi poinformować ubezpieczonego w formie elektronicznej Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z preferencji, będą mieli obowiązek składania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych za okres objęty zwolnieniem.
Podsumowanie
Według najnowszej wersji projektu nowe przepisy mają wejść w życie 1 października bieżącego roku. Obecnie projekt poddawany jest opiniowaniu. W najbliższym czasie należy spodziewać się informacji, czy wspomniana data zostanie utrzymana oraz, czy projekt zachowa obecny kształt.
W razie dodatkowych pytań dotyczących wakacji od ZUS serdecznie zachęcamy do kontaktu. Nasz dział podatkowo-prawny udzieli Wam wszystkich niezbędnych informacji.