Tym samym, od 1 stycznia 2022 r. jedyną formą opodatkowania dochodów (przychodów) osiąganych z tzw. najmu prywatnego, będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To natomiast może spowodować, iż po wprowadzeniu zmian podatkowych najem prywatny stanie się mniej opłacalny..
AKTUALNE ZASADY
Obecnie, zgodnie z ustawą PIT, podatnik ma prawo wyboru opodatkowania dochodu z tzw. najmu prywatnego. Pierwszą opcją jest opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa). W takiej sytuacji podatnik ustala przychód jaki osiąga i odejmuje od niego koszty związane z daną nieruchomością (np. ubezpieczenie lokalu, remont, wyposażenie, odsetki od kredytu oraz podatek od nieruchomości). Od tak uzyskanego dochodu płaci podatek PIT w według skali, czyli 17% lub 32%. Drugim sposobem jest opodatkowanie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z obowiązującymi w 2021 r. stawkami, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów od kwoty 100 000 zł rocznie oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad tę kwotę
W przypadku najmu lokali mieszkalnych prowadzonego w ramach działalności gospodarczej również można skorzystać z ryczałtu lub z opodatkowania według skali lub też z opodatkowania stawką liniową w wysokości 19%.
Podatnicy ponoszący zatem znaczne koszty związane z wynajmowaną nieruchomością, mogą w obecnym stanie prawnym nie wykazywać dochodu do opodatkowania lub wykazywać dochód w niewielkiej wysokości.
PLANOWANE NOWE ZASADY – POLSKI ŁAD
Projektowane przepisy zakładają, że od 1 stycznia 2022 r. jedyną formą opodatkowania dochodów podatników osiąganych z tzw. najmu prywatnego, będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W efekcie zniknie możliwość wyboru pomiędzy opodatkowaniem najmu ryczałtem ewidencjonowanym, a zasadami ogólnymi. Dodatkowo, podatnicy utracą możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o koszty związane z uzyskaniem tego przychodu, albowiem opodatkowaniu podlegać będzie nie dochód, lecz przychód wynajmującego pochodzący z najmu. Ponadto, należy zwrócić uwagę, iż przy opodatkowaniu ryczałtowym nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która od 1 stycznia 2022 r. ma wynieść 30 tys. zł.
Jednocześnie projekt zakłada wyłączenie z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych wynajmowanych w ramach tzw. najmu prywatnego jak i w ramach działalności gospodarczej.
Informacje o innych zmianach podatkowych w ramach projektu Polski Ład można znaleźć TUTAJ.
W przypadku zainteresowania szczegółami dotyczącymi powyższych zmian, prosimy o kontakt.