Od dnia 23 maja 2023 zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.
Aktualizacja wzoru tego dokumentu została podyktowana nowelizacją Kodeksu pracy po implementacji dyrektywy unijnej Work Life Balance oraz przepisów o okazjonalnej pracy zdalnej.
Od 23 maja 2023 pracodawca wystawiający świadectwo pracy musi je uzupełnić o informację o dniach wykorzystanych w związku z poniższymi zdarzeniami:
1. Dodatkowe dni wolne dla pracownika
Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia 2023, rozszerzyła katalog dni wolnych od pracy o dwa dodatkowe uprawnienia dla pracowników:
- zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika (art. 1481 Kodeksu pracy)
- urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten będzie przysługiwać pracownikowi (art. 1731 Kodeksu pracy).
2. Okazjonalna praca zdalna
Od dnia 7 kwietnia 2023 do Kodeksu pracy zostały wprowadzone przepisy ustalające zasady pracy zdalnej. Zgodnie z nowymi regulacjami, praca zdalna może być wykonywana całkowicie, hybrydowo lub okazjonalnie.
Praca zdalna wykonywana całkowicie lub w trybie hybrydowym nie ma ograniczeń czasowych. Ustalenie zasad jej wykonywania następuje w porozumieniu pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.
Praca zdalna wykonywana okazjonalnie jest udzielana na wniosek pracownika, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym (art. 6733 Kodeksu pracy).
Nowe zapisy w świadectwie pracy
Zarówno nowe, dodatkowe dni wolne od pracy jak i okazjonalna praca zdalna przysługują w rocznych limitach.
Obowiązek uwzględniania w nowym świadectwie pracy zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego oraz okazjonalnej pracy zdalnej służy przekazaniu informacji do nowego pracodawcy w celu ustalenia ich limitu rocznego w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie tego samego roku.
Wzór świadectwa pracy zaktualizowano, dodając następujące punkty:
6. W okresie zatrudnienia pracownik:
1) wykorzystał zwolnienie od pracy przewidziane w art. 1481 Kodeksu pracy:
………………………………………………………………………………………………………………………….
(liczba dni lub godzin zwolnienia wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy)
3) wykorzystał urlop opiekuńczy w wymiarze …………………………….……………………………………..
(liczba dni urlopu wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy)
10) wykonywał pracę zdalną przewidzianą w art. 6733Kodeksu pracy: ………………………………………………….
(liczba dni wykonywania pracy zdalnej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy)
Urlop rodzicielski w świadectwie pracy
Zmiany w ustawie o Kodeksie pracy z dn. 9 marca 2023, oprócz wyżej wspomnianych, objęły również zasady udzielania urlopu rodzicielskiego.
Uchylono art. 1791 a oraz art. 1821c § 3 Kodeksu pracy. W związku z tym w nowym wzorze świadectwa pracy zmieniono także punkt powołujący się na te przepisy.
W nowym świadectwie pracy informacja o udzieleniu urlopu otrzymuje brzmienie:
6) wykorzystał urlop rodzicielski w wymiarze …………………… w …………… częściach
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (eli.gov.pl). Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (eli.gov.pl)
W razie dodatkowych pytań – serdecznie zachęcamy do kontaktu.