Umorzenie subwencji PFR – komunikat Ministerstwa Finansów

Zaniechanie poboru podatku PIT i CIT od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji PFR. Co to oznacza?

Zaniechanie poboru podatku PIT i CIT od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) w ramach rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

Ministerstwo Finansów w wydanym w dniu 23 lipca 2021 r. komunikacie wyjaśnia, że umorzenie, które nastąpiło w 2021 r. powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych w roku umorzenia, tj. w roku 2021. Umorzenie zaś skutkuje zwiększeniem pozostałych przychodów operacyjnych. Z punktu widzenia ustawy o rachunkowości otrzymana subwencja w księgach rachunkowych ujmowana jest bowiem jako zobowiązanie w odniesieniu do PFR. Jego umorzenie zaś skutkować będzie zmniejszeniem tej części zobowiązania w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi.

W przypadku zainteresowania szczegółami dotyczącymi umorzenia subwencji PFR, zapraszamy do kontaktu.

Autor
Menedżer w Dziale Podatkowym

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego
Gdańsk Garncarska, Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Dowiedz się o przedłużeniu terminów podatkowych dla poszkodowanych powodzią we wrześniu 2024 r. Sprawdź, jakie ulgi dotyczą podatków PIT, CIT, VAT oraz zobacz szczegóły indywidualnych form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców i osób fizycznych.
W odpowiedzi na wyzwania związane z optymalizacją podatkową, od stycznia 2024 r. w Polsce wprowadzono podatek minimalny dla podatników CIT. Nowe przepisy dotknęły zarówno polskie spółki, jak i zagraniczne podmioty działające w Polsce, wprowadzając równoległą formę opodatkowania, aby zapobiegać unikaniu opodatkowania.
Poznaj najnowsze zmiany w podatku od nieruchomości i podatku rolnym według projektu ustawy z 2 września 2024 r. Sprawdź, co zmienia się w definicjach budynku i budowli oraz w zakresie zwolnień podatkowych.
Dowiedz się, jakie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie dotyczące cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT. Przeczytaj, kto i kiedy będzie zobowiązany do dostosowania ksiąg rachunkowych do nowych wymogów.
Poznaj zasady opodatkowania samochodów osobowych w ramach estońskiego CIT. Dowiedz się, jak poprawnie ustalić podstawę opodatkowania dla umów leasingu oraz jakie konsekwencje wynikają z użytkowania pojazdów w celach mieszanych.
Zastanawiasz się, którą formę działalności wybrać: spółkę z o.o. czy jednoosobową działalność gospodarczą (JDG)? Sprawdź nasze porównanie, aby dowiedzieć się, która opcja jest korzystniejsza pod względem odpowiedzialności, podatków i pozyskiwania kapitału.

Usługi