Procedury podatkowe, czyli jak ograniczyć ryzyko w firmie

Procedury podatkowe są instrumentem stanowiącym zbiór norm zachowań, które mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie.

Nie ulega wątpliwości, że rozwój biznesu niesie za sobą wiele różnego rodzaju ryzyk związanych z podatkami, opłatami czy innymi daninami państwowymi. Procedury podatkowe stanowią instrukcję zawierającą normy zachowań, które powinny być wdrożone oraz stosowane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wprowadzenie procedur podatkowych jest szczególnie istotne z perspektywy przedsiębiorców. Daje to możliwość ograniczenia nakładanych na podmioty sankcji czy też uniknięcia zakwestionowania przez organy podatkowe dokonywanych rozliczeń podatkowych.

W celu zminimalizowania ryzyka podatkowego warto posiadać w przedsiębiorstwie spisane procedury podatkowe. Istotne jest bowiem, aby osoby zaangażowane w prowadzoną działalność posiadały podstawowe informacje dotyczące zagadnień i procesów podatkowych oraz około-podatkowych, a także potrafiły należycie zarządzać powstałym ryzykiem podatkowym.

Procedury podatkowe nabierają szczególnego znaczenia z uwagi na szybkość wprowadzanych zmian legislacyjnych, które można dostrzec, w szczególności, na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Jak możemy pomóc w procedurach podatkowych?

Moore Polska oferuje dokonanie przeglądu Państwa działalności oraz zidentyfikowanie obszarów ryzyka. Ponadto, proponujemy sporządzenie najbardziej istotnych procedur podatkowych w Państwa przedsiębiorstwie. Wśród proponowanych przez nas procedur podatkowych, warto zwrócić uwagę na:

  1. Procedurę należytej staranności MDR,
  2. Procedurę należytej staranności w podatku u źródła,
  3. Procedurę należytej staranności w VAT,
  4. Procedurę należytej staranności w cenach transferowych,
  5. Procedurę stosowania kodów oraz oznaczeń w zakresie JPK_VAT,

– a także innych procedur podatkowych, które wynikają z zindywidualizowanych potrzeb podatnika.

W przypadku zainteresowania szczegółami dotyczącymi procedur podatkowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego
Gdańsk Garncarska, Gdańsk Starodworska

Może Cię zainteresować

Poznaj najnowsze zmiany w podatku od nieruchomości i podatku rolnym według projektu ustawy z 2 września 2024 r. Sprawdź, co zmienia się w definicjach budynku i budowli oraz w zakresie zwolnień podatkowych.
Poznaj zasady opodatkowania samochodów osobowych w ramach estońskiego CIT. Dowiedz się, jak poprawnie ustalić podstawę opodatkowania dla umów leasingu oraz jakie konsekwencje wynikają z użytkowania pojazdów w celach mieszanych.
Zastanawiasz się, którą formę działalności wybrać: spółkę z o.o. czy jednoosobową działalność gospodarczą (JDG)? Sprawdź nasze porównanie, aby dowiedzieć się, która opcja jest korzystniejsza pod względem odpowiedzialności, podatków i pozyskiwania kapitału.
Dowiedz się, czym są e-Doręczenia i jakie zmiany wprowadza przesunięcie terminu wdrożenia tego obowiązku na 1 stycznia 2025 roku. Sprawdź, kogo dotyczą nowe przepisy i od kiedy będą obowiązywać.
Odkryj, jak empatia w przywództwie może pomóc Ci stać się lepszym szefem. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać praktyczne wskazówki i strategie.
Zagraniczne firmy działające w Polsce bez stałego miejsca prowadzenia działalności powinny używać zagranicznego NIP przy rozliczeniach VAT. Dowiedz się więcej o interpretacjach podatkowych i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia Moore Polska Tax&Legal.

Usługi