Niższy zasiłek przez obniżenie etatu na podstawie tarczy?

Przez obniżony wymiaru czasu pracy osoby pobierające zasiłek chorobowy i macierzyński otrzymały niższe świadczenia. Obecnie możliwe jest uzyskanie wyrównania.

Z dniem 9 października 2020r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady naliczania zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego.

Wielu pracodawców zdecydowało się na skorzystanie z przepisów tarczy antykryzysowej pozwalających na obniżenie wymiaru czasu pracy. Takie rozwiązanie połączone z dofinansowaniem do wynagrodzeń pomogło pracodawcom w utrzymaniu wielu miejsc pracy. Jednak pierwotne przepisy okazały niekorzystne dla osób pobierających zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Problem zauważyła m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która apelowała o zmianę tych przepisów.

Jakie zmiany zaszły?

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z zasady stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W razie zmiany umowy o pracę, polegającej na modyfikacji wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub w miesiącach uwzględnianych przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Na skutek zawarcia porozumień o obniżeniu wymiaru czasu pracy, osoby pobierające świadczenia z ubezpieczenia chorobowego otrzymały niższe zasiłki, niż które przysługiwałyby im gdyby nie doszło do odgórnego zmniejszenia etatu. Szacuje się, że problem dotknął około tysiąca osób, w tym wielu osób pobierających zasiłki macierzyńskie. 

Dzięki nowelizacji przepisów podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego zostanie ustalona na nowo i nie będzie uwzględniała obniżenia wymiaru czasu pracy lub mniej korzystnych zasad wynagradzania ze względu na COVID-19. „Z kolei osoby, które w ramach nowych rozwiązań będą miały obniżony wymiar czasu pracy, też będą miały podstawę wyliczoną od całości, a nie od obniżanego wymiaru czasu pracy. Nie będą więc miały straty w wynagrodzeniu” – zaznacza Stanisław Szwed – wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak uzyskać wyrównanie zasiłków?

Zmiana przepisów weszła w życie 9 października 2020, jednak przepisy dotyczące zasiłków będą obowiązywały z mocą wsteczną. Wyrównanie do wypłaconych już świadczeń będzie następowało na wniosek świadczeniobiorcy, który należy złożyć do ZUS.

Zapraszamy do kontaktu

Partner, Dyrektor Działu Usług Księgowych, Prokurent
Gdańsk-Oliwa, Gdynia

Może Cię zainteresować

Dowiedz się, jak opłacona przez pracodawcę rehabilitacja wpływa na podatki i wynagrodzenie. Sprawdź zasady rozliczeń oraz korzyści płynące z benefitów pracowniczych.
Odkryj, jak kultura pracy zmienia się w Polsce i jak 40. Kongres Kadry, z udziałem Moore Polska, zainspiruje HR do tworzenia nowoczesnych rozwiązań. Zarejestruj się już dziś! Widzimy się 21-22 października 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Odkryj, jak Moore Polska przekształca zarządzanie kadrami i płacami w klucz do sukcesu Twojej firmy. Nasza pasja i misja to wsparcie na każdym kroku, zapewniające efektywność i bezpieczeństwo współpracy.
Okres zasiłkowy. Jak poradzić sobie w sytuacji, w której pracownik wyczerpawszy okres zasiłkowy trwający 182, ponownie zachoruje? Czy wówczas może rozpocząć nowy okres zasiłkowy w tym samym roku kalendarzowym? Dowiesz się tego z naszego case study!
Od 01.01.2022 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy w systemie ubezpieczeń społecznych. Jakich zmian możemy się spodziewać w zasiłkach wchodząc w nowy rok?
Płace wśród kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach są wyraźnie rozbieżne. UE ma zamiar wprowadzić nowe zasady, które będą z tym problemem walczyć.

Usługi